سنگ آهن

بازار سنگ آهن وارداتی در چین پس از تعطیلات سال نو در این کشور با توجه به بهبود تقاضا و رشد قیمت فولاد رو به بالا بود. هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین تا ۲ دلار رشد داشته به ۴۶ دلار و ۳۰ سنت هر تن سی اف آر رسید و پس از آن در ثبات ماند. برخی انتظار داشتند تا ماه آینده میلادی قیمت این ماده اولیه به ۵۰ دلار هم برسد. چون زمستان رو به اتمام است و ساخت و ساز ها به زودی رونق می گیرند از این رو تقاضا و قیمت سنگ آهن را می توان رو به بهبود پیش بینی کرد.

از طرفی برخی معتقدند این بهبود ها موقتی و پس از تعطیلات سال نو چین رخ داده است. چون مشکلات مالی فولادسازها زیاد است نمی توان انتظار رشد قیمت چشمگیر سنگ آهن را داشت. از این رو برخی انتظار دارند قیمت سنگ آهن به زودی به ۴۳ دلار برگردد.

 

قراضه

بازار واردات قراضه ترکیه هفته گذشته هم در سکوت بود و فعالیت چندانی دیده نشد. قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا ۱۷۵  دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. قراضه دریای بالتیک نیز آخرین بار در ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. قراضه اروپا نیز ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه روسیه در ۱۷۰ تا ۱۷۱ دلار هر تن سی اف آر ترکیه نیز شنیده شد.

در تایوان قراضه کانتینری امریکا ۱۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود و قیمت مورد نظر خریدارها ۵ دلار پایین تر شنیده شد. البته چون سنگ آهن رشد قیمت داشته افزایش قیمت امریکا هم دور از انتظار نیست.

در خاور دور قراضه آ۳ روسیه ۱۷۹ تا ۱۸۰ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی بود ولی خریدارها به دنبال ۱۷۴ دلار هر تن سی اف آر بودند. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در کره جنوبی ۱۵۴ تا ۱۵۸ دلار هر تن فوب بود در حالی که قیمت درخواستی خریداران کره ای ۱۴۹ تا ۱۵۰ دلار هر تن فوب می باشد. قراضه سنگین کلاس یک امریکا هم در آخرین معاملات در کره جنوبی از ۱۸۵ دلار به ۱۷۹ دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت.

قراضه خرد شده در بازار داخلی اروپا در سه هفته اخیر تا ۱۳ یورو افت داشته ۱۵۰ تا ۱۶۰ یورو هر تن شنیده شده است.

 

بیلت

بیلت صادراتی چین هفته گذشته به ۲۴۵ تا ۲۵۰ دلار هر تن فوب افزایش یافت از این رو در بازار سی آی اس نیز انتظار می رود قیمت بالاتر برود. قیمت مورد قبول خریداران سی آی اس نیز ۵ دلار بالا رفته ۲۴۵ دلارهر تن فوب معامله شد.

پیش بینی شده عرضه کننده های بیلت سی آی اس قیمت بیلت تولید آوریل را ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار هر تن فوب پیشنهاد دهند. تولیدات مارس آن ها پیش فروش شده است. در هر حال فعالان بازار معامله در این قیمت ها را بعید می دانند.

در جنوب شرق آسیا بیلت چین پس از پایان تعطیلات بالا رفته ۲۷۳ تا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. بیلت در بازار داخلی چین ۱۱ دلار نسبت به قبل از تعطیلات سال نو چین رشد داشته به ۲۴۷ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت ۲۸۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود و تا ۲۹۰ دلار هر تن درب کارخانه نیز قیمت داده شده ولی مورد قبول مشتریان قرار نگرفت.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت روند نزولی خود را ادامه داد. قیمت بیلت فولاد خوزستان که در پایان هفته قبل به ۹۶۰ تومان رسیده بود در پایان بهمن ماه به ۹۵۰ تومان رسید در حالیکه عرضه آن محدود بود. ظاهراً فولاد خوزستان در برنامه صادرات خود به موفقیت هایی رسیده است. محصول وارداتی در ۹۴۰ تا ۹۴۵ تومان هر کیلو پیشنهاد شد، سایز ۱۲۰ میلیمتر کارخانجات خصوصی از ۸۹۰ تا ۹۴۰ تومان بسته به محل تحویل پیشنهاد می شد.

بازار مقاطع همچنان روند نزولی دارد و این امر اجازه بهبود به بازار بیلت را نمی دهد .

 

مقاطع

افت قیمت قراضه میلگرد صادراتی ترکیه را پرطرفدار نموده با ۷ دلار افت به ۳۱۴ دلار هر تن فوب رسید. عربستان میلگرد ترکیه را در ۳۳۰ دلار هر تن سی اف آر برای حمل ماه مارس خریداری کرد که نسبت به معامله ماه قبل ۵ دلار هر تن افت داشت. امارات نیز میلگرد ترکیه را در ۳۲۲ تا ۳۲۳ دلار هر تن سی اف آر حمل ماه مارس معامله کرده که ۱ تا ۶ دلار از معاملات قبلی ارزان تر بود.

در شمال اروپا قیمت میلگرد نزولی بود و با ۳ یورو کاهش به ۳۴۵ تا ۳۵۵ یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار صادرات نیز سعی داشتند قیمت را در ۳۲۰ یورو هر تن فوب ثابت نگه دارند. البته در جنوب اروپا میلگرد صادراتی در ۳۰۵ تا ۳۱۵ یورو هر تن فوب هم شنیده شد.میلگرد در جنوب اروپا ۳۵۱ یورو درب کارخانه و در ثبات بود.

میلگرد صادراتی چین ۲۵۰ تا ۲۵۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود. بازار هنوز پس از تعطیلات چندان فعال نبوده است. در بازار داخلی چین هم میلگرد ۲۸۸ تا ۲۸۹ دلار هر تن درب کارخانه با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که کمی رشد داشت.

مقاطع در بازار ایران

مقاطع همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. میانگین قیمت میله گرد ذوب آهن سایز ۱۴ تا ۲۸ در اصفهان که اول هفته ۱۱۶۱۷ ریال بود در پایان هفته به ۱۱۲۶۷ ریال رسید. متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۲۸ هم که اول هفته در اصفهان ۱۴۲۱۷ ریال بود به ۱۴۲۰۰ ریال رسید در حالیکه امیدواری به بهبود قیمت تیرآهن بود اما در حد هر کیلو ۱۰۰ تا ۲۰۰ ریال. قیمت نبشی و ناودانی ثابت ماند تنها چند قلم کاهشی در حد ۲۰۰ ریال هر کیلو را تجربه کردند.

اما در هفته گذشته قیمت میله گرد خراسان کاهش هر کیلو ۳۰۰ ریال را تجربه کرد در نتیجه به ارزان ترین نوع میله گرد تبدیل شد این روند با مقاومت محصولات ذوب آهن روبرو شد ولی بعید است که این مقاومت پایدار باشد چون حداکثر دو هفته کاری تا پایان سال باقیست. در نتیجه هر کسی که در طول این دو هفته موفق به فروش کالا بشود نقدینگی خود را برای پایان سال تامین کرده است. از طرف دیگر سود تولیدکنندگان به حداقل خود رسیده و به همین علت دامنه مانور قیمت محدود شده است . اگر افزایش سرمایه ذوب آهن در بورس سهام با موفقیت انجام گیرد، می توان به بازار مقاطع در سال آینده امیدوار بود چون دخالت عوامل خارج از بازار فولاد در عرضه محصولات فولادی محدود خواهد شد.

 

ورق

قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا با ثبات و ۳۲۰ تا ۳۳۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. قیمت پیشنهادی در بازار واردات ۲۹۵ تا ۳۰۵ یورو هر تن سی آی اف بود ولی فعالیت چندانی دیده نشد. در جنوب اروپا ورق گرم ۲ یورو ارزان تر شده ۲۸۶ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم ۴۰۰ تا ۴۲۰ دلار هر شورت تن ثبت شد که هفته قبل ۴۰۰ دلار بود.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم ۳۱۰ تا ۳۱۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.  قیمت پیشنهادی ورق گرم اوکراین ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود در حالی که آخرین معاملات فوریه در ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد.

ورق گرم صادراتی چین ۲۶۹ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب و در ثبات بود و در بازار داخلی ورق گرم ۳۱۰  تا ۳۱۳ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که کمتر از ۲ دلار رشد داشت. همچنین در آسیا شاخص قیمت ورق گرم وارداتی در ثبات بود و ۲۹۳ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی اول هفته ۱۲۱۰۰ ریال پیشنهاد می شد و تا آخر هفته ثابت ماند . واردکننده ها در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کردند چون فروشندگان چینی قیمت را بالا برده اند و روس ها هم تخفیف نمی دادند. قیمت ورق گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر محصول مبارکه ثابت ماند که بیشتر ناشی از محدودیت عرضه این کالاست. ورق های ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر با کاهش تا ۲۰ تومان هر کیلو روبرو شد البته عرضه ورق های چینی و روسی به این کاهش قیمت کمک کرد.

ورق های ضخامت ۲۰ میلیمتر به بالا با مقاومت اکسین روبرو شد، کارخانه اکسین عرضه ورق را محدود کرده است. همین امر باعث شده تا بسیاری از واردکننده ها به دنبال خرید از منابع خارجی بیفتند در واقع کارخانه اکسین به دنبال حفظ سهم بازار خود نیست بلکه بیشتر به دنبال ارائه ترازنامه مثبت در پایان سال است. این سیاست باعث می شود تا در سال آینده سطح قیمت را با رقابت عرضه کنندگان خارجی پایین تر بیاورد اما بخشی از زیان این سیاست از جیب تجار پرداخت خواهد شد که قبلاً کالا خریداری کرده اند.

ورق سرد با محدودیت عرضه روبرو بود ولی تقاضای این کالا همچنان پایین بود و تجار به تخفیف راضی بودند.

ورق گالوانیزه بازار رو به پایینی داشت و مثل هفته قبل قیمت ها بطور متوسط تا ۳۰۰ ریال هر کیلو کاهش نشان داد.

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن