اعلام تعرفه های آنتی دامپینگ موقت ( بین ۱۹٫۸ تا ۲۶٫۲ درصد بسته به تولید کننده) که از ۱۰ فوریه توسط اتحادیه اروپا برای واردات ورق سرد روسیه به مدت ۶ ماه تصویب شده بر محدودیت صادرات ورق روسیه افزوده است. این تصمیم کمیسیون اروپایی هنوز قطعی و نهایی نیست و عرضه کننده های روس می توانند اعتراض کنند. ولی در هر حال ریسک های پیش روی فولادسازان روس افزایش یافته و باید به دنبال جایگزین های احتمالی باشند.

مجموع صادرات ورق سرد سه عرضه کننده اصلی روسیه کارخانه های ان ال ام ک، سوراستال و  ام ام ک سال گذشته ۱٫۱ میلیون تن بود. نیمی از این رقم( ۵۹۲ هزار تن) توسط ان ال ام ک صادر شد و سوراستال و ام ام ک به ترتیب ۳۹۷ هزار تن و ۱۵۴ هزار تن صادرات ورق سرد داشتند. از این رو بسته شدن بازار اروپا تاثیرات متفاوتی بر وضعیت این سه عرضه کننده خواهد گذاشت.

شاید در وهله اول عرضه کننده ها به عنوان جایگزنی برای بازار صادرات به اروپا به بازار داخلی خود روی آورند از این رو سهم بازار واردات ورق گالوانیزه در سال جاری از ۲۰ درصد به ۱۷ تا ۱۸ درصد کاهش خواهد یافت. افزایش بازارهای صادراتی برای تولیدکننده های ورق سرد روسیه دشوار خواهد بود. یکی از گزینه ها می تواند ترکیه باشد. شاید حضور خود را در بازار ایران نیز افزایش دهند که همیشه با آرسلورمیتال قزاقستان رقابت داشته اند. حذف تحریم ها و افت ارزش روبل می تواند صادرات به ایران را افزایش دهد. برخی به امریکای لاتین هم به عنوان گزینه دیگری نگاه کرده اند.

در هر حال عرضه کننده های ورق سرد روسیه ۶ ماه آینده به دنبال بازارهای جایگزین خواهند بود و سعی می کنند حضور خود را در بازار داخلی افزایش دهند ولی رقابت در همه بازارها شدید است. از طرفی پس از این ۶ ماه ممکن است کمیسیون اروپایی این تعرفه آنتی دامپینگ را برای ۵ سال آینده نهایی کند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن