روند صادرات فولاد خام و محصولات فولادی طی ۱۰ ماهه امسال، از برنامه پیش بینی شده سال (۳ میلیون تن) فراتر رفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت های فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال، ۳ میلیون و ۲۲۹ هزار تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر کردند که در مقایسه با میزان صادرات مدت مشابه سال گذشته، ۲۳ درصد رشد نشان می دهد.

این در حالی است که پیش بینی ها حاکی از این بود که چنانچه صادرات فولاد برای سال جاری،‌ به ۳ میلیون تن برسد نقطه ای امید بخش برای فعالان این صنعت ایجاد خواهد شد اما این امر در مدت ۱۰ ماه تحقق یافت و از برنامه پیش بینی شده نیز عبور کرد.

از این میزان صادرات، یک میلیون و ۸۷۲ هزار تن انواع محصولات فولادی و یک میلیون و ۳۵۷ هزار تن فولاد خام بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۳، به ترتیب ۴ و ۶۳ درصد رشد نشان می دهد.

کاهش واردات

از سوی دیگر میزان واردات ۱۰ ماهه سال ۹۴ نیز ۳ میلیون و ۳۷۷ هزار تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۳ میلیون و ۴۸۷ هزار تن)، حاکی از کاهش ۳٫۲ درصدی واردات فولاد در سال جاری است.

همچنین، شرکت های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه، ۱۴ میلیون و ۹ هزارتن «فولاد خام» و ۱۳ میلیون و ۵۰ هزار تن «محصولات فولادی» تولید کردند که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال ۹۳ (۱۴ میلیون و ۷۶۴ هزار تن فولاد خام و ۱۳ میلیون و ۹۶۳ هزار تن محصولات فولادی)، به ترتیب ۵ و ۷ درصد کاهش نشان می دهد.

بنا به این گزارش، میزان مصرف ظاهری کل فولاد کشور (خام و محصولات) طی ۱۰ ماهه امسال، ۲۷ میلیون و ۲۰۷ هزار تن بود. اما این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۲۹ میلیون و ۵۸۶ هزار تن اعلام شد که نشان دهنده کاهش ۸٫۷ درصدی کل مصرف فولاد در سال ۹۴ است.

منبع: ایمیدرو

پرینت متن