سنگ آهن

هفته گذشته سنگ آهن وارداتی در چین به بالای ۵۰ دلار رسید ولی مجددا نزولی شد. اوایل هفته با بهبود تقاضا و جو مثبت بازار فولاد سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد با ۳٫۵ دلار رشد به ۵۱ دلار هر تن سی اف آر رسید و برای ۴ هفته رشد متوالی را ثبت کرد.

پس از چند روز ثبات بالای ۵۰ دلار، کاهش خرید ها باعث شد قیمت به ۵۰ دلار و پس از آن به  ۴۹ دلار و ۵۰ سنت باز گردد. چون رشد ناگهانی قیمت زیاد بوده و پایه های بازار قوی نیست تصحیح قیمت اجتناب ناپذیر بود.

شاید در ماه مارس قیمت به ۵۵ دلار رهم برسد ولی در هر حال تقاضای سنگ آهن همچنان کم است و مازاد عرضه ادامه دارد از این رو در بلند مدت نمی توان انتظار بازاری پر رونق را داشت.

 

قراضه

در بازار واردات قراضه ترکیه هفته گذشته رشد قیمت هایی پذیرفته شد چرا که بازار میلگرد و بیلت هم صعودی بودند. قراضه دریای بالتیک از ۱۷۵ دلار به ۱۸۹ دلار هر تن سی اف آر بهبود یافت و در معاملاتی مورد قبول واقع شد. قراضه امریکا همچنان در ترکیه فعالیتی نداشت ولی قیمت اسمی آن از ۱۷۵ تا ۱۸۰ دلار به ۱۹۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در خاور دور قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۴۷ تا ۱۵۱ دلار هر تن فوب بود ولی کره ای ها به دنبال ۱۴۱ دلار بودند. خریداران کره ای برای قراضه آ۳ روسیه به دنبال ۱۶۸ دلار هر تن سی اف آر بودند و قیمت های پیشنهادی نیز تا ۱۸۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد از این رو بازار ساکت بود. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا در تایوان ۱۵۳ دلار هر تن سی اف آر بود که ۳ دلار بالاتر از قیمت درخواستی خریداران تایوانی است.

قراضه خرد شده در بازار داخلی شمال اروپا ۱۵۰ تا ۱۶۰ یورو هر تن شد که در فوریه ۵ تا ۱۰ یورو افت داشته است. در جنوب اروپا نیز قیمت قراضه در فوریه تا ۱۵ یورو ارزان تر شد. انتظار می رود در ماه مارس اوضاع بازار قراضه اروپا بهتر شود.

 

بیلت

بیلت سی آی اس در ترکیه از ۲۶۰ دلار به ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر افزایش یافت البته خریداران ترک به دنبال ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار یا کمتر بودند. فعلا خریداران ترک معامله در بازار واردات قراضه را به بازار بیلت ترجیح می دهند. شاید اگر تخفیف بیشتری داده شود معاملاتی در بازار بیلت شنیده شود. قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه نیز ۱۰ تا ۱۵ دلار بالا رفته به ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

هفته گذشته بیلت در بازار داخلی چین ۱۲ دلار رشد داشته البته پس از آن ۵ دلار کاهش یافت و به  ۲۵۹ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

در جنوب شرق آسیا بیلت چین بدون طرفدار بود. آخرین قیمت بیلت صادراتی چین پس از رشد بازار داخلی ۱۰ دلار رشد داشته به ۲۶۰ دلار هر تن فوب رسید. در کره جنوبی نیز بیلت وارداتی ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر شده است. در فیلیپین بیلت چین از ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر هفته قبل به ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر رسید و در تایوان قیمت با ۱۵ دلار رشد ۲۶۹ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته به سرعت افزایش یافت از روز یکشنبه قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر وارداتی که ۹۵۰ تومان بود با هر کیلو ۲۰ تومان افزایش روبرو شد، این روند تا اخر هفته ادامه یافت که قیمت به ۱۰۱۰ تومان رسید . سایز ۱۵۰ محصول کارخانه های داخلی خصوصی که ۹۹۰ تومان در اول هفته بود در پایان هفته تا ۱۰۲۰ تومان هم شنیده شد در حالیکه کارخانه ها از چهارشنبه فروش های خود را بسته بودند ، سایز ۱۲۵ میلیمتر که در ۱۰ روز قبل تا ۸۷۰ تومان هم عرضه شده بود این هفته تا ۹۵۰ تومان هم رسید ، در حالیکه کارخانه ها تولید خود را فروخته بودند و احتمالاً تا پایان هفته بعد هم ظرفیت خالی ندارند . تنها دلیل افزایش قیمت شمش ، بالا رفتن یکباره قیمت میله گرد بود همین امر باعث شد تا تولیدکنندگان شمش که به استراحت رفته بودند با تقاضای جهشی روبرو شوند تا بتوانند جوابگوی افزایش درخواست ها باشند ، با توجه به تعطیلات پیش رو بعید است که این شرایط ادامه یابد .

 

 

مقاطع

در شمال اروپا قیمت میلگرد نسبت به اواسط فوریه ۲۰ یورو ارزان تر شده به ۳۵۰ تا ۳۶۰ یورو رسید. در جنوب اروپا نیز قیمت میلگرد تا ۱۵ یورو افت داشته ۳۴۵ یورو هر تن بود. در بازار واردات شمال اروپا میلگرد روسیه در ۳۲۵ تا ۳۴۰ یورو بیشترین قدرت رقابت را داشت.

قیمت های پایین وارداتی به ویژه از ترکیه باعث شده میلگرد در بازار داخلی امریکا ۲۲ دلار پایین آمده به ۵۱۸ تا ۵۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه برسد. میلگرد وارداتی از ترکیه ۳۳۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار صادرات ترکیه قیمت میلگرد از ۳۱۵ دلار به ۳۳۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن فوب رسید حتی برخی به دنبال فروش در ۳۴۰ دلار بودند. در بازار داخلی میلگرد ترکیه قیمت ۶ تا ۹ دلار بالا رفته به ۳۳۰ تا ۳۴۱ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

در خاور میانه میلگرد سی آی اس ۲۷۵ تا ۲۸۵ دلار هر تن فوب بود. قیمت چین هم ۲۹۰ تا ۲۹۵ دلار هر تن سی اف آر و مشابه روسیه شنیده شد.

مقاطع در بازار ایران

از روز شنبه زمزمه افزایش قیمت میله گرد در بازار شنیده شد . از روز یکشنبه قیمت ها شروع به افزایش کرد و روزانه ۳۰ تا ۵۰ تومان هر کیلو بالا رفت متوسط قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان صبح شنبه ۱۱۲۶۷ ریال هر کیلو بود ولی در پایان هفته به ۱۲۶۰۰ ریال رسید این تفاوت قیمت در مورد محصولات نیشابور هم بود متوسط قیمت ۱۴ تا ۲۵ نیشابور که اول هفته ۱۰۹۰۰ ریال هر کیلو بود در پایان هفته به ۱۲۹۰۰ ریال هر کیلو رسید بعضی فروشنده ها تا ۱۳۲۰۰ ریال هر کیلو هم پیشنهاد میدادند نحوه پرداخت که اول هفته ۱۰ روزه بود به نقدی تغییر کرد این یعنی افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت در خلال یک هفته.

قیمت تیرآهن روز شنبه اعلام نمیشد ولی روز یکشنبه تیرآهن نمره ۱۴ و ۱۸ هر کیلو ۷۰۰ ریال بالا رفت روز دوشنبه تیرآهن ۲۲ و ۲۴ و ۲۸ تا سی هزار ریال هر شاخه افزایش قیمت داشت روز سه شنبه تیرآهن نمره ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ همین افزایش قیمت را طی کرد، روز چهارشنبه قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ثابت ماند ولی ۲۰ تا ۲۷ تا هر شاخه ۲۰ هزار ریال افت کرد. روند قیمت نبشی و ناودانی هم به همین شکل بود دوشنبه افزایش قیمت هر کیلو ۳۰۰ ریال سه شنبه ۷۰۰ ریال بالاتر از دوشنبه و چهارشنبه ۲۰۰ ریال هر کیلو بیشتر از سه شنبه. پنج شنبه قیمت ۳۰۰ ریال بالاتر گفته شد در حالیکه میله گرد را هر کیلو ۷۰۰ ریال بیشتر نسبت به روز قبل عرضه میکردند .

هیچ دلیل خاصی برای این افزایش قیمت نیست، انتظارات تورمی در بازار و بازار سازی یکی دو کارخانه باعث شد تا موجودی های انباشته شده در کارخانه ها به انبارها منتقل شود، هر چند که این افزایش قیمت می بایست صورت می گرفت ولی نه به این سرعت و نه در این محدوده کوتاه زمانی. قیمت میله گرد تا قبل از این افزایش به دیماه سال ۱۳۹۰ رسیده بود با این تغییرات به آبان ماه سال ۱۳۹۱ رسید در حالیکه در خلال سه سال گذشته نرخ برق ، آب ، گاز، دستمزد افزایش یافته است، تنها قیمت مواد اولیه کاهش یافته که به سال ۱۳۹۱ رسیده است بنابراین از نظر حسابداری شاید این افزایش قیمت منطقی باشد، از نظر اقتصادی با توجه به کاهش تولید تا مرز ۶۰ درصد هم بالا رفتن قیمت می تواند به معنای تعادل عرضه و تقاضا در مرز جدید باشد اما از نگاه معادلات بازاری این نوسان قابل توجیه نیست، بیش از ۸۰ درصد میله گردهای خریداری شده به انبارها رفته این انتقال موجودی به انبار باعث کاهش قیمت خواهد شد چون خریدارها سعی در عرضه سریع کالا به بازار می کنند در نتیجه ترمز افزایش قیمت در اوایل هفته آینده کشیده خواهد شد، حباب تقاضا می ترکد و بازار دوباره به کما خواهد رفت. نوسان پیش امده تنها یک حسن داشت آنهم رفع نسبی مشکل نقدینگی کارخانه ها در پایان سال بود، دولت آقای روحانی متعهد به کاهش نرخ تورم است تورم دیماه زیر ۱۰ درصد بوده در حالیکه در بهمن ماه به ۱۲٫۵ درصد رسیده، در این شرایط دولت در بازار دخالت خواهد کرد. از انجا که مشکل نقدینگی کارخانه ها بطور نسبی برطرف شده، دوباره سیاست رکود و کنترل بازار به جریان می افتد آنها که در این میانه ضرر می بینند کسانی هستند که به دنبال نوسان گیری و سود بردن از آن هستند نباید فراموش کرد که انتخابات جمعه تمام خواهد شد بنابراین روز شنبه هشتم اسفندماه زنگ تفریح تمام است ضمن آنکه تا پایان سال تنها ۱۵ روز کاری باقیست.

 

ورق

دو هفته اخیر قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا در ثبات بوده در حالی که فعالان بازار انتظار داشتند قیمت بالا برود. آخرین قیمت ورق گرم ۳۹۰ تا ۴۲۰ دلار هر شورت تن معادل ۴۳۰ تا ۴۶۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. ظاهرا افت قیمت نفت موجب رکود بازار ورق گرم امریکا شده است.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۳۲۰ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه بود که ۲٫۵ یورو هر تن افت داشت. در بازار واردات نیز ورق گرم کشورهای مختلف بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ یورو هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی روسیه قیمت پیشنهادی ورق گرم ۳ تا ۵ درصد بالا رفته به ۳۵۴ تا ۳۶۰ دلار هر تن رسید ولی همه به دنبال تخفیف بودند.

ورق گرم اوکراین نیز در ترکیه ۲۷۵ تا ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر است در حالی که یک ماه قبل در ۲۷۰ دلار معامله می شد. در بازار داخلی ترکیه قیمت ورق گرم با ۳۰ دلار رشد ۳۴۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن درب کارخانه شد و معلوم نیست مورد قبول بازار قرار می گیرد یا نه.

ورق گرم صادراتی چین ۱۰ دلار بالا رفته ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن فوب شد. ظاهرا افزایش قیمت سنگ آهن هزینه تولید را بالا برد. ترکیه در ۳۰۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۲۸۵ دلار هر تن فوب از چین ورق گرم خرید. در جنوب شرق آسیا نیز ورق گرم چین ۳۰۰ تا ۳۰۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد ولی معامله ای نهایی نشد. در بازار داخلی چین ورق گرم ۱۰ دلار بالا رفته و از رشد بازار صادرات حمایت بیشتری کرد.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم اول هفته ۱۲۰۰۰ ریال هر کیلو در بندر انزلی بود و در بندرامام ۱۱۷۰۰ ریال از روز شنبه صحبت افزایش قیمت شروع شد تا روز پنج شنبه که قیمت به ۱۳۱۰۰ ریال هر کیلو در انزلی رسید به دنبال آن قیمت لوله و پروفیل هم تا سقف ۷۰۰ ریال هر کیلو افزایش داشت بالا رفتن قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر کاملاً طبیعی است چون در خلال یکماه گذشته واردکننده ها از بازار کنار کشیده اند، حجم کالای وارد شده در دیماه ۱۱۲ هزار تن و در بهمن ۶۰ هزار تن بوده است این روند در اسفند دنبال خواهد شد .

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر محصول مبارکه تا ۲۰۰ ریال هر کیلو افزایش قیمت داشت ورق های ۶ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه هم تا ۳۰۰ ریال هر کیلو بالا رفت قیمت ورق های دیگر محصول اکسین و کاویان با افزایش حدود ۲۰۰ ریال هر کیلو روبرو شد در حالیکه عرضه آنها محدود بود.

ورق سرد همچنان بازار آرامی داشت علیرغم انتظار بازار برای افزایش قیمت، ولی چون این کالا صنعتی است تابع روند بازار کالاهای دیگر نیست و شرایط خاص خود را دارد با اینحال بعضی از اقلام این کالا تا ۳۰۰ ریال هر کیلو بالا رفت .

قیمت ورق گالوانیزه ثابت بود ولی نشانه هائی از بالا رفتن قیمت تا هر کیلو ۲۰۰ ریال را نشان داد .

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن