بازار محصولات فولادی و خیز قیمت ها

بررسی‌های مرکز خدمات فولاد ایران از بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد قیمت بیلت در هفته گذشته به سرعت افزایش یافته به‌طوری‌که قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر وارداتی که ۹۵۰ تومان بود با هر کیلو ۲۰ تومان افزایش روبه‌رو‌ شد، این روند تا آخر هفته ادامه یافت و قیمت به ۱۰۱۰ تومان رسید.

بازا

به گزارش استیل پدیا، سایز ۱۵۰ محصول کارخانه‌های داخلی خصوصی که ۹۹۰ تومان در اول هفته بود در پایان هفته تا ۱۰۲۰ تومان هم رسید، در حالی‌که کارخانه‌ها از چهارشنبه فروش‌های خود را بسته بودند. بر‌اساس این گزارش سایز ۱۲۵ میلیمتر که در ۱۰ روز قبل تا ۸۷۰ تومان هم عرضه شده بود، این هفته تا ۹۵۰ تومان هم رسید، در حالی‌که کارخانه‌ها تولید خود را فروخته بودند و احتمالا تا پایان هفته بعد هم ظرفیت خالی ندارند. تنها دلیل افزایش قیمت شمش، بالا رفتن یکباره قیمت میلگرد بود، همین امر باعث شد تولیدکنندگان شمش که به استراحت رفته بودند با تقاضای جهشی روبه‌رو‌ شوند تا بتوانند جوابگوی افزایش درخواست‌ها باشند.

 

مقاطع در بازار ایران

از روز شنبه زمزمه افزایش قیمت میلگرد در بازار شنیده شد. از روز یکشنبه قیمت‌ها شروع به افزایش کرد و روزانه ۳۰ تا ۵۰ تومان در هر کیلو بالا رفت. متوسط قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان صبح شنبه ۱۱۲۶۷ ریال هر کیلو بود ولی در پایان هفته به ۱۲۶۰۰ ریال رسید. این تفاوت قیمت در مورد محصولات نیشابور هم صادق بود. متوسط قیمت سایز ۱۴ تا ۲۵ نیشابور که اول هفته ۱۰۹۰۰ ریال در هر کیلو بود، در پایان هفته به ۱۲۹۰۰ ریال رسید و بعضی فروشنده‌ها تا ۱۳۲۰۰ ریال هم پیشنهاد می‌دادند. این گزارش می‌افزاید روز یکشنبه قیمت تیرآهن سایز ۱۴ و ۱۸ هر کیلو ۷۰۰ ریال بالا رفت.

روز دوشنبه تیرآهن ۲۲ و ۲۴ و ۲۸ تا سی هزار ریال در هر شاخه افزایش قیمت داشت. روز سه‌شنبه تیرآهن نمره ۱۴ و ۱۶ و ۱۸ همین افزایش قیمت را طی کرد، روز چهارشنبه قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ثابت ماند ولی ۲۰ تا ۲۷ تا هر شاخه ۲۰ هزار ریال افت کرد. روند قیمت نبشی و ناودانی هم به همین شکل بود. دوشنبه افزایش قیمت هر کیلو ۳۰۰ ریال و سه شنبه ۷۰۰ ریال بود.

هیچ دلیل خاصی برای این افزایش قیمت‌ها وجود ندارد، انتظارات تورمی در بازار و بازار‌سازی یکی دو کارخانه باعث شد تا موجودی‌های انباشته شده در کارخانه‌ها به انبارها منتقل شود، هر‌چند که این افزایش قیمت باید صورت می‌گرفت ولی نه به این سرعت و نه در این محدوده کوتاه زمانی. قیمت میلگرد که تا قبل از این افزایش به دی‌ماه سال ۱۳۹۰ رسیده بود، با این تغییرات به آبان ماه سال ۱۳۹۱ رسید در حالی‌که در خلال سه سال گذشته نرخ برق، آب، گاز و دستمزد افزایش یافته و تنها قیمت مواد اولیه کاهش یافته است؛ بنابراین از نظر حسابداری شاید این افزایش قیمت منطقی باشد.

از نظر اقتصادی با توجه به کاهش تولید تا مرز ۶۰ درصد هم بالا رفتن قیمت می‌تواند به معنای تعادل عرضه و تقاضا در مرز جدید باشد اما از نگاه معادلات بازاری این نوسان قابل‌توجیه نیست، بیش از ۸۰ درصد میلگردهای خریداری شده به انبارها رفته و این انتقال موجودی به انبار باعث کاهش قیمت خواهد شد چون خریدارها سعی در عرضه سریع کالا به بازار می‌کنند در نتیجه ترمز افزایش قیمت در اوایل هفته آینده کشیده خواهد شد، حباب تقاضا می‌ترکد و بازار دوباره به کما خواهد رفت.

نوسان پیش‌آمده تنها یک حسن داشت آن‌هم رفع نسبی مشکل نقدینگی کارخانه‌ها در پایان سال بود. دولت تدبیر و امید متعهد به کاهش نرخ تورم است. تورم دی‌ماه زیر ۱۰ درصد بوده در حالیکه در بهمن ماه به ۱۲٫۵ درصد رسیده و در این شرایط دولت در بازار دخالت خواهد کرد. از آنجا که مشکل نقدینگی کارخانه‌ها به‌ طور نسبی برطرف شده، دوباره سیاست رکود و کنترل بازار به جریان می‌افتد و آنها که در این بین ضرر می‌بینند کسانی هستند که به دنبال نوسان‌ گیری و سود بردن از آن هستند. روز شنبه هشتم اسفندماه زنگ تفریح تمام شد ضمن آنکه تا پایان سال تنها ۱۵ روز کاری باقیست.


منبع:استیل پدیا

پرینت متن