سال ۲۰۱۵ سال پر چالشی برای شرکت معدنی واله برزیل بود. به ویژه نیمه دوم سال که سد معدن سامارکو شکست و فاجعه زیست محیطی به بار آورد. از طرفی افت قیمت ها و کاهش حاشیه سود سنگ آهن و سرمایه گذاری های پر هزینه نیز مطرح بود. برای سال ۲۰۱۶ نیز این شرکت درخواست ۳ میلیارد دلار وام اضافی کرده و به مسئولین مربوطه پیشنهاد داده که سود سهامی پرداخت نشود.
ضرر خالص واله سال ۲۰۱۵ معادل ۱۲ میلیارد و ۱۲۹ میلیون دلار بوده که ۱۴ برابر از ضرردهی ریو تینتو و دو برابر ضرر تحمیل شده بر شرکت معدنی بی اچ پی بوده است. البته این مشکلات فقط از جانب بخش سنگ آهن شرکت واله که دو سوم فعالیت آن را در بر دارد نبود. افت ۴۷ درصدی ارزش رئال برزیل نسبت به دلار نیز بر این روند تاثیر گذار بود.
افت ارزش رئال که باید موجب افزایش نقدینگی صادرکننده ها می شود موجب ۸٫۶۶۶ میلیارد دلار ضرر دهی غیر نقدی شرکت واله و افزایش بدهی های آن شد.
این شرکت که ماه می سال گذشته از بانک های چین وام هایی گرفته بود آغاز سال ۲۰۱۶ نیز درخواست ۳ میلیارد دلار وام اضافی کرد تا نقدینگی را بالا ببرد و مشکلات جاری خود را حل کند.
با توجه به قیمت پایین سنگ آهن مطمئنا فعال نگه داشتن همه معادن حتی برای غول های معدنی دنیا نیز کار دشواری است.
مطمئنا کسی انتظار ندارد شرکت بزرگی چون واله برزیل به راحتی تعطیل شود ولی به سرعت در حال از دست دادن اعتماد بانک ها و سرمایه گذاران خود است و بدهی های آن نیز رو به افزایش می باشد.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن