امضا تفاهم نامه همکاری ایران و افغانستان در بخش معادن

ایران و افغانستان تفاهم نامه همکاری در زمینه اکتشاف و استخراج معادن افغانستان امضاء کردند.

 

این سند همکاری پس از در دیدار محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و  داود شاه صبا وزیر معادن و نفت افغانستان به امضای طرفین رسید.
وزیر صنعت، معدن، تجارت ایران امروز برای گشایش سومین نمایشگاه اختصاصی ایران در سفری یک روزه وارد کابل شد.
این نمایشگاه با حضور بیش از ۸۰ شرکت ایرانی و چند شرکت از کشور میزبان در تالار هتل «اورانوس» پایتخت افغانستان در زمینی به مساحت بیش از دو هزار متر مربع به مدت سه روز دائر خواهد بود.
براساس این تفاهم نامه دو کشور در زمینه اکتشاف و استخراج معادن افغانستان و صادرات آن به دیگر کشورهای جهان با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
افغانستان دارای معادن طلا، آهن، مس، اورانیوم، ذغال سنگ و سنگ های قیمتی است.
وزیر معادن و نفت افغانستان در دیدار با نعمت زاده از همکاری ایران در آموزش کارشناسان معادن افغانستان قدردانی کرد و خواستار بهره برداری مشترک تهران و کابل از معادن افغانستان شد. وی ابراز امیدواری کرد که با امضای این تفاهم نامه این همکاری ها میان دو کشور گسترش یابد وسرمایه گذاری های بخش خصوصی دو کشور در بخش معادن آغاز شود.
شاه صبا افزود: معتقدیم که ایران خود را شریک صلح، ثبات و پیشرفت افغانستان می داند و با توجه به اینکه در چند دهه گذشته تجربه های ارزشمندی را کسب کرده است، افغانستان علاقه مند به استفاده از این تجربه هاست.
نعمت زاده نیز در این دیدار گفت که ایران در کنار افغانستان خواهد ماند و گفت که همکاری های ایران و افغانستان در بخش معدن شروع شده است واین بخش ازبخش های خوش آتیه افغانستان است و ایران برای سرمایه گذاری مشترک در معادن افغانستان آمادگی دارد.
وی افزود که ایران و افغانستان می توانند با همکاری مشترک، معادن را استخراج و به صورت مشترک از افغانستان به کشورهای دیگر صادر کنند و ایران همچنین آمادگی دارد که ماشین آلات صنعتی را در اختیار وزارت معادن افغانستان قرار دهد. نعمت زاده در عین حال گفت که اولویت همکاری ما در بخش معدن با آن دسته از معادنی است که به مرزهای ایران نزدیک است.
بسیاری از معادن افغانستان در شمال غرب و غرب این کشور واقع شده و معادن عظیم آهن «حاجی گک» و «هوریان» افغانستان نیز در همین منطقه قرار دارد.
بخشی ازمعادن طلا وسنگ های قیمتی افغانستان توسط گروه های مخالف مسلح دولت استخراج و به فروش رسانده می شود و برخی از مقام های افغان گفته اند که از سال آینده با عملیات نظامی تهاجمی این معادن را از دست گروه های مسلح خارج خواهند کرد.
وزارت معادن و نفت افغانستان یکی از وزارت خانه هایی است که در دوران دولت وحدت ملی اصلاحات بنیادین و ساختاری را برای شفاف کردن درآمدهای این کشور از معادن و خارج کردن آن از زیر نفوذ افراد قدرتمند، آغاز کرده و درصدد است تا از صادرات خام معادن افغانستان جلوگیری کند.
این وزارت خانه وعده داده است که از سال آینده ۷۰ درصد از معادن سنگ مرمر را در داخل به ساخت سنگ های ساختمانی و یا سنگ های مورد نیاز تزئینی تبدیل خواهد کرد.


منبع:استیل پدیا

پرینت متن