مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن در همایش «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۵» ضمن تشریح آخرین وضعیت بازار مسکن، به چهار پرسش کلیدی فعالان بازار ملک شامل سرمایه‌گذاران ساختمانی و متقاضیان خرید ملک پاسخ می‌دهد.

چشم‌انداز متغیرهای بازار مسکن با لحاظ مهم‌ترین مولفه‌های اثرگذار از جمله نرخ سود بانکی، وام خرید و… مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. در بخش دیگر این همایش، آینده بازار سهام با توجه به متغیرهای اثرگذار اقتصاد جهانی و داخلی با حضور رئیس‌کل سازمان بورس و مشاور وزیر راه و شهرسازی بررسی می‌شود.
رونق بورس تهران که از اوایل زمستان آغاز شد، بار دیگر نظر فعالان اقتصادی به این بازار را جلب کرد. اکنون پس از ثبت بازدهی بیش از ۲۵ درصدی در مدت کمتر از سه ماه، آینده این بازار پرسش اصلی بسیاری از سرمایه‌گذاران است. در این خصوص، هجدهم اسفندماه در همایشی به ابتکار «دنیای اقتصاد» وضعیت کلی اقتصاد با تاکید بر آینده بازارهای مالی کشورمان برگزار می‌شود. در این همایش حوزه‌های مختلف اقتصادی در کنار مسیر بازارها از سوی کارشناسان مختلف به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. افراد صاحب‌نظر و کارشناسان مالی همچون دکتر حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی، دکتر محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، به تشریح آینده اوضاع اقتصاد و همچنین وضعیت بازار سهام خواهند پرداخت.
متغیرهایی نظیر گشایش‌های ناشی از رفع تحریم‌ها، میزان سود قابل تقسیم شرکت‌های بورسی در سال ۹۵، انتظار سرمایه‌گذاران از سودآوری سهام، اثر قیمت جهانی کالاها، نرخ تورم، نرخ ارز، رشد اقتصادی و مقصد بعدی نقدینگی‌های موجود در اقتصاد از جمله مهم‌ترین مباحثی محسوب می‌شوند که در پنل بورس این همایش بررسی خواهند شد. علاوه بر اثرگذاری این مسائل بر کلیت بازار سهام، در یک سطح عمیق‌تر، میزان تاثیرپذیری، پتانسیل‌ها و تهدیدهای صنایع مهم بورس ارزیابی خواهند شد. بر این اساس، فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری در بورس تهران در سناریوهای مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، در همایش روز سه شنبه «دنیای اقتصاد»، چشم‌انداز کلی اقتصاد ایران در کنار بازارهای ارز، طلا و نفت بررسی می‌شوند. کارشناسان و صاحب‌نظران برجسته کشور در این همایش به ترسیم سناریوهای پیش‌روی اقتصاد در سال ۹۵ خواهند پرداخت. نقش برجام نیز به‌عنوان یک متغیر تعیین‌کننده در فضای تجاری و اقتصادی به بحث گذاشته خواهد شد. دکتر طهماسب مظاهری، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی، دکتر مهدی عسلی، مدیرکل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، دکتر رضا بوستانی، تحلیلگر اقتصادی، علی چگینی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، حسین راهداری، کارشناس اقتصادی، از سخنرانان اصلی این همایش خواهند بود که آینده اقتصاد و بازارهای مالی کشورمان را بررسی می‌کنند. همچنین دکتر حمید‌قنبری دبیر کمیته برجام در بانک مرکزی نیز جزئیات این توافق و فضای ایجاد شده در حوزه تجاری و اقتصادی در پسابرجام را توضیح می‌دهد.

منبع: دنیای اقتصاد

پرینت متن