ولی الله سیف از برقراری ٢۴۴ کارگزاری در پسا تحریم و گشایش ٧۴۴ ال سی در دو هفته گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، ولی الله سیف در حاشیه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که امشب در اتاق ایران برگزار شد درباره بنگاه داری بانک ها بیان کرد: در زمینه پایه ی سرمایه ای که بانک ها می توانند به عنوان سهام شرکت ها داشته باشند حد نصابی وجود دارد و هر درصد بالاتری خلاف قانون است.

او ادامه داد: در سال گذشته به دلیل وضعیت بازار سرمایه محدودیتی برای عرضه سهام وجود داشت ولی خوشبختانه اکنون وضعیت بازار خوب است.

سیف همچنین در توضیح کندی بانک های اروپایی برای همکاری با ایران بیان کرد: به نظر من طبیعی است که برخی بانک ها ابهاماتی داشته باشند ولی وقتی برایشان توضیح دهیم ابهامات برطرف خواهد شد چون در دوره ای بسیار طولانی به شبکه بسیار گسترده کارگزاری وسیعی رسیده ایم و نیاز داریم مسائل خود را در این زمینه حل کنیم.

سیف همچنین بیان کرد: وقتی برای بانک ها درباره ایین نامه های مربوط به برجام راهنمایی های لازم را ارائه دهیم ابهامات آنها برطرف می شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی ابهامات برطرف می شود، بیان کرد: البته اینکه چه زمانی به طور کامل این ابهامات برطرف شود زمان بندی خاصی وجود ندارد در حال حاضر ارتباط کارگزاری بانک های ایرانی به تدریج در حال گسترش است.

سیف اظهار کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور به ایتالیا بانک مرکزی ایتالیا حسابهای بانک های ایرانی را قبول کرده و در سمینار اخیری هم که برگزار شد بانک های اروپایی هم در ایران حضور داشتد برخی ابهامات بانک های خارجی برطرف شد.

رئیس کل بانک مرکزی، بیان کرد: براساس گزارشی که دیروز به دست من رسیده است تا این لحظه ۲۴۴ رابطه کارگزاری بعد از اجرایی شدن برجام با بانک های ایرانی برقرار شده است که در میان آنها کارگزاری های اروپایی هم به چشم می خورد.

وی همچنین گفت: تا کنون درخواست ایجاد شعباتی از بانک های خارجی و دفتر نمایندگی به بانک مرکزی شده است که در حال بررسی آن هستیم ولی تا کنون برای تاسیس بانک درخواستی نگرفته ایم.

رئیس بانک مرکزی ایران گفت: در حال حاضر بسیاری از بانک های کشور مجهز به سیستم پیام رسان سوئیفت هستند و به تدریج تعداد این بانکها افزایش نیز میابد.

وی همچنین گفت: طی دو هفته گذشته ۷۴۴ ال سی با بانک های اروپایی و آسیایی گشایش شده است ولی به این معنی نیست که مشکلات یک شبه حل شده است و بعضی از بانکهای خارج هنوز ابهاماتی دارند که باید برطرف شود و مواردی هم که ایرادات غیر اصولی برای برقراری روابط بانکی با ایران داشته اند با مراجعه به اوفک تاییدیه های لازم را گرفته اند و در این رابطه مشکلی وجود ندارد.

وی به مصوبه جدید شورای پول و اعتبار اشاره کرد و گفت: در بعضی از موارد جزئی از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی شده و پرونده آنها به هیات انتظامی ارائه شده است.

منبع: ایسنا

پرینت متن