روز گذشته، دلار از کف قیمتی روزانه بالا آمد و توانست از مدار کاهشی خارج شود. شاخص ارزی که روز شنبه با ۲۰ تومان کاهش از مرز روانی ۳ هزار و ۴۵۰ تومان پایین آمده و به قیمت ۳ هزار و ۴۴۰ تومان رسیده بود، روز یکشنبه توانست با ۵ تومان رشد به قیمت ۳ هزار و ۴۴۵ تومان برسد.

رفت و برگشت بهای دلار در ۲ روز ابتدایی هفته موجب شده که انتظارات دوگانه‌ای در رابطه با آینده قیمت این ارز در بازار شکل بگیرد. در این وضعیت، برخی معامله‌گران اعتقاد دارند که دلار تا انتهای سال ۹۴ مرز روانی ۳ هزار و ۴۰۰ تومان را خواهد شکست و به کانال پایین‌تری وارد خواهد شد. در مقابل، گروه دیگر معتقدند که شاخص ارزی در ادامه سال ۹۴ مسیر افزایشی را دنبال خواهد کرد و حتی احتمال دارد وارد کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان شود. در روز افزایشی دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به قیمت یک میلیون و ۱۴ هزار تومان برسد. در شانزدهمین روز اسفندماه، فلز گرانبهای داخلی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۱۲ هزار تومان آغاز کرد که کاهشی هزار تومانی نسبت به روز شنبه داشت. با این حال، در ادامه روز تحت‌تاثیر رشد دلار، سکه نیز در مدار افزایشی قرار گرفت.

رفت و برگشت دلار

در دومین روز هفته، شاخص بازار ارز تا محدوده ۳ هزار و ۴۲۰ تومان پایین آمد، ‌اما در ادامه توانست مسیر قیمتی خود را تغییر دهد و از کف روزانه بالا بیاید. روز گذشته، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۴۲۹ تومان آغاز کرد که کاهشی ۱۱ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز شنبه داشت. در ادامه روز، شاخص ارزی تا قیمت ۳ هزار و ۴۲۶ تومان نیز پایین آمد. با این حال، در این نقطه قیمتی، خریدهای ارزی بالا رفت و دلار در مدار افزایشی قرار گرفت؛ به‌طوری‌که تا ساعت ۳ بعدازظهر به قیمت ۳ هزار و ۴۴۵ تومان رسید. این قیمت ۵ تومان بالاتر از روز شنبه بود و دلار را از مدار کاهشی خارج کرد. شاخص ارزی از چهارشنبه در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا روز شنبه ۳۸ تومان از ارزش خود را از دست داد. با این حال، افزایش خریدهای ارزی برخی معامله‌گران در محدوده ۳ هزار و ۴۲۰ تومان موجب شد که شاخص ارزی روز یکشنبه از فاز کاهشی خارج شود.

کاهش یا افزایش؟

بازگشت قیمتی دلار از کف روزانه یکشنبه موجب شد که در رابطه با آینده قیمت این ارز دو دیدگاه در بازار شکل بگیرد. در این وضعیت برخی فعالان اعتقاد دارند که شاخص ارزی در ادامه سال ۹۴ به افزایش قیمت خود ادامه خواهد داد و در انتهای کانال ۳ هزار و ۴۰۰ تومان یا ابتدای کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به کار خود در سال ۹۴ پایان خواهد داد. به اعتقاد این دسته، شاخص ارزی از لحاظ بنیادی توانایی افت بیشتر قیمت را ندارد و پایین آمدن بیشتر آن به ضرر صادرات کشور خواهد بود. به اعتقاد این دسته، کاهش روزهای گذشته بیشتر ناشی از عوامل روانی بوده و دلار با عادی شدن فضای بازار مسیر خود را پیدا خواهد کرد. در مقابل گروه دیگری اعتقاد دارند که شاخص بازار ارز تحت فشار چند عامل کاهشی قرار دارد و تحت‌تاثیر این عوامل احتمال دارد که قیمت آن به زیر ۳ هزار و ۴۰۰ تومان نیز برسد. «عرضه حواله درهم»، «افزایش سنتی عرضه شرکت‌های تجاری در انتهای سال»، «پایین بودن ارزش شاخص ارزی در مناطق »و «لغو شدن تحریم ها» از جمله عواملی هستند که قیمت دلار را تحت فشار قرار داده‌اند.

منبع: دنیای اقتصاد

پرینت متن