رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به اینکه سرکوب نرخ ارز با فروش ارز نفتی و دارایی‌های بین نسلی بدترین کار ممکن است، بیان کرد: با ادامه فروش ارز نفتی به بانک مرکزی و هزینه کرد آن در اقتصاد اتفاقات ارزی دولت سابق رخ خواهد داد.

طهماسب مظاهری در همایش چشم انداز اقتصادایران در سال ۹۵، اظهار کرد: اقتصاد کشور دو بار به سمت طبیعی شدن و عادی کردن ساختار خود حرکت کرده که دوره اول در زمان جنگ و دوران ریاست آقای هاشمی رفسنجانی بوده است.

وی ادامه داد: دولت برای رفع ساختار دولتی، اداری و همراه با فساد مسیر سختی را در پیش رو دارد که در این مسیر باید از تجربه دوران قبل استفاده شود.

او خاطرنشان کرد: در سال آینده فعالان اقتصادی باید قدم‌های خود را با موارد رفع شده در تحریم‌ها در اقتصاد بردارند، ‌زیرا همچنان برخی از تحریم‌ها رفع نشده که اگر بدون تفکر به موارد تحریمی اقدامی صورت گیرد همراه با هزینه‌های سنگین خواهد بود.

مظاهری خاطرنشان کرد: با دو ابزار لایحه بودجه و تصمیمات دولت می‌توان در رابطه با سال آینده پیش‌بینی ارائه کرد که مهمترین پارامتر بودجه‌ای دولت بدهی‌های آن است.

او بیان کرد: دولت به این جمع‌بندی رسیده تا در پایان دولت فعلی بدهی‌ها پرداخت شود اما رقمی که در بودجه برای این کار پیش بینی شده بسیار کم است و احتمال داده می‌شود تحرکی در اقتصاد ایجاد نکند.

وی تصریح کرد: اگر میزان بدهی‌های پرداختی دولت در اقتصاد تاثیرگذار نباشد در میانه سال دولت با روش‌هایی همچون طرح ضد رکود دست به دامان بانک مرکزی خواهد شد که برداشت پول از بانک مرکزی آفت‌های بسیاری را به همراه دارد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی در رابطه با نرخ رشد اقتصادی دو سال اخیر گفت: در سال ۹۳ رشد اقتصادی در حدود چهار درصد به ثبت رسیده که این نرخ در سه ماهه اول و دوم سال جاری منفی شده و نیاز است برای دستیابی به چراغ راه سال ۹۵ رشد اقتصادی دو سال اخیر بررسی شود.

او یادآور شد: روند فروش ارز نفتی به بانک مرکزی و دریافت پول آن که همراه با ضریب فزاینده شش است یک تورم ساختاری را به همراه دارد و راه حل مناسب آن است تا دولت ارز خود را به بانک‌های تجاری عرضه کند که در مجموع این کار سختی‌هایی دارد.

وی افزود: تک نرخی کردن ارز جز الزامات رشد سرمایه‌گذاری خارجی است و دولت کار اشتباه گذشتگان را ادامه می‌دهد و برای دستیابی به توفیق اقتصادی و کنترل نرخ تورم نرخ از سرکوب نرخ ارز استفاده می‌کند.

مظاهری در پایان گفت: سرکوب نرخ ارز با فروش ارز نفتی و دارایی‌های ثابت بین نسلی بدترین کار ممکن است و پیش‌بینی می‌شود اگر دولت به این موضوع توجه نکند در سال آینده اتفاقات دولت گذشته رخ خواهد داد.

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن