قیمت سنگ آهن با ۲۰ درصد رشد به ۶۲ دلار و ۶۰ سنت هر تن سی اف آر چین رسیده و از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۶ درصد رشد داشته است. سنگ آهن بهترین عملکرد را نسبت به سایر کالاهای صنعتی اساسی داشته است. حال به بررسی چرایی این مطلب می پردازیم.
به گزارش ایفنا،هرساله پس از تعطیلات سال نو چینی بازار سنگ آهن بهبودهایی دارد چون کارخانه ها با نزدیک شدن فصل ساخت و ساز خرید ها را افزایش می دهند. از طرفی این افزایش خرید های فصلی با کاهش جزیی عرضه همراه است چه در چین و چه در کشورهای اصلی عرضه کننده چون استرالیا. با این حال این عوامل رشد قیمت های اخیر را توجیه نمی کنند.
در واقع جواب ساده این است که سنگ آهن از روند صعودی بازار فولاد چین پیروی کرده است. قیمت میلگرد در بورس شانگهای چین از ابتدای سال جاری تا ۲۰ درصد رشد داشته است. افزایش قیمت فولاد همیشه موجب تمایل به افزایش تولید و در نتجیه نیاز به سنگ آهن بیشتر می شود.
حال ببینیم چرا قیمت فولاد بالا رفته است. اگر افزایش قیمت سنگ آهن همه را متعجب کرده باید گفت رشد قیمت های اخیر فولاد در چین عجیب تر هم بوده است. علی رغم شعارهای دولت چین برای کنترل مازاد عرضه فولاد و کمک به روند رشد اقتصادی هنوز نشانه روشنی از تغییر در میزان تقاضای فولاد این کشور به چشم نمی خورد.
هنوز بازار ساخت وساز کساد است و صنایع تولیدی با چالش روبرو هستند از این رو نگرانی ها نسبت به ماندگاری رشد قیمت ها زیاد است به طوری که موسسه گلدمن ساکس برآورد کرده رشد قیمت های سنگ آهن ماندگار نیستند.
برخی معتقدند این خوشی های کوتاه مدت ناخوشی های دراز مدت را در پی دارند. چرا که تولید پر هزینه سنگ آهن در بازاری که مازاد عرضه دارد را تشویق می کند که آن هم عواقب خود را داراست.
منبع: reuters
ترجمه: م. تابان شمال
موضوعات مرتبط: فولاد – قراضه – سنگ آهن – قیمت آهن آلات – تحلیل اخبار – اخبار اقتصادی

پرینت متن