رئیس سازمان توسعه تجارت در واکنش به انتقادها نسبت به حذف برخی امور از جمله ثبت سفارش واردات کالا می‌گوید: مطمئناً در سال آینده که فضای بین‌المللی بهتر خواهد شد، ضرورتی نخواهد داشت که ما خیلی از موارد مثل ثبت سفارش را داشته باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که مدتی است برخی فعالان اقتصادی نسبت به انجام برخی امور تجاری گلایه می‌کنند رئیس سازمان توسعه تجارت ایران هم عنوان می‌کند که به دلایلی، در سال آینده ثبت سفارش واردات ضرورتی ندارد.
در جریان میزگرد تجاری سالنامه «تجارت‌فردا» -که سه‌شنبه اخیر به همراه روزنامه «دنیای اقتصاد» منتشر شده و از روز شنبه به صورت مستقل توزیع می‌شود- ابتدا رئیس کل گمرک و رئیس اتاق ایران انتقادهایی را نسبت به وجود ثبت سفارش مطرح می‌کنند و سپس رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تایید می‌کند که برای سال آینده وجود ثبت سفارش ضرورتی ندارد.
در این میزگرد مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک می‌گوید: «مثلاً ما هنوز یک مقوله‌ای به اسم ثبت سفارش داریم. با عذرخواهی از آقای مهندس افخمی، من هنوز نمی‌فهمم، دلیل این کار چیست؟ یک کسی بیاید و به من بگویید که ثبت سفارش به چه معنی است؟ ثبت سفارش برای زمانی بود که ما می‌خواستیم، بازرگانی خارجی را دولتی کنیم. رفتیم و ۱۵ مرکز تهیه و توزیع درست کردیم ودنبال این بودیم که سردخانه‌ها را ملی کنیم، ارز برای واردات کالا بدهیم و از خارج بیاوریم و در سردخانه‌ها ببریم و آن وقت در نهایت خود دولت این کالاها رادر شبکه‌های خاص تعریف شده توزیع کنیم. اما آیا اکنون هم می‌خواهیم همان طور اداره کنیم؟»
در همین مورد محسن جلالپور، رئیس اتاق ایران هم می‌گوید:«من از صحبت آقای دکتر کرباسیان شروع می‌کنم، که فرمودند ما یک زمانی می‌خواستیم بازرگانی خود را دولتی کنیم و رفته‌ایم ثبت سفارش را گذاشته‌ایم و ۱۵ مرکز هم درست کرده‌ایم و الان همین طوری این وضعیت باقی مانده است. من می‌خواهم بگویم این تقریباً در همه بخش کشور، جا و اثر خود را می‌گذارد. یعنی اینکه ما یک زمان‌هایی بنا به دلایلی یک تصمیماتی می‌گیریم که آن تصمیمات در موقعیت خودشان تصمیم، تصمیم به جا و درستی است، منتها بعد که از آن مقطع رد می‌شویم و به شرایط درست و عادی بر می‌گردیم، یادمان می‌رود آن تصمیمات را که گرفتیم، برای آن زمان بود و اینها روی هم تلنبار شده است.ما اکنون با انبوهی از قوانین و مقرراتی مواجه هستیم کهمثلا در شرایط جنگ یا سال‌های قبل از انقلاب اسلامی وضع شده بودند و هنوز تغییری نکرده‌اند.»
به گزارش اقتصادنیوز،  ولی‌الله افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت هم در این میزگرد این چنین واکنش نشان می‌دهد: «اگر ثبت سفارش یک الزام است و در کشورهای دیگر هم مدنظر قرار می‌گیرد، ما هم آن را بررسی کنیم و ببینیم که باید این کار را انجام بدهیم یا نه. اگر در کشورهای دیگر نیست، ضرورتی ندارد که ما این کار را ادامه دهیم. البته بگویم، علت اینکه این ثبت سفارش به رغم اینکه مکررا گفته می‌شود برداشته شود، هنوز پابرجاست، مقداری به محدودیت‌های ناشی از تحریم و بحث بانکی و موارد مشابه آن برمی‌گردد. مطمئناً در سال آینده که فضای بین‌المللی بهتر خواهد شد، رابطه ما با بانک‌ها یک روال متعارفی برگردد، ضرورتی نخواهد داشت که ما خیلی از موارد مثل ثبت سفارش را داشته باشیم. اینها را می‌توان حذف کرد. باید دستگاه‌های اجرایی دیگر هم بپذیرند. من مکررا از آقای دکتر کرباسیان این مطلب را می‌شنوم که در مرکز مبادله خارجی ما ۲۲ سازمان را دخیل می‌بینیم. آخر چه نیاز است که ما اینها را داشته باشیم. واقعاً اگر نگوییم تعداد دستگاه‌های اجرایی را در گمرکات خودمان کاهش ندهیم و اگر مدیریت متمرکز گمرکی را ایجاد نکنیم، این موارد باعث زمان گرفتن و افزایش هزینه بالا بردن کار خواهد شد. انشاءالله که اینها مورد توجه قرار گیرد و نهایی شود.»

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن