افزایش 2 میلیون و 800هزارتن به تولید فولاد درمنطقه ویژه خلیج فارس

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت:با برنامه ریزی های صورت گرفته تا تابستان سال آینده دو میلیون و ۸۰۰هزارتن به ظرفیت تولید فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در بندرعباس افزوده می شود.

 

به گزارش استیل پدیا، مهدی کرباسیان درمراسم معرفی مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اظهار کرد: فولاد کاوه جنوب با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و۶۰۰ هزارتن آهن اسفنجی که هم اکنون در حال تولید آزمایشی است بهار سال آینده به بهره برداری می رسد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو از سبا فولاد بعنوان دیگر واحد تولید فولاد اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰هزارتن در سال بعنوان دومین واحدی نام برد که نیمه اول سال آینده شاهد افتتاح آن خواهیم بود.
مدیرعامل سازمان نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اضافه کرد: این درحالی است که قرارداد افزایش دو برابری ظرفیت فولاد هرمزگان ( از یک و نیم میلیون به سه میلیون تن)نیز با شرکت های ایتالیایی نهایی شده است.
این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن تجارت از ۹۵ بعنوان سالی خوب برای فولادکاران کشور و به ویژه مستقر درمنطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس نام برد و گفت: سه ماهه اول سالی که در پیش رو داریم گندله سازی مادکوش با ظرفیت تولید سالانه دو میلیون و ۵۰۰هزارتن نیز وارد چرخه تولید می شود.
معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت همه این فعالیت ها را در راستای عملی کردن وعده رئیس جمهوری در خصوص تولید سالانه ۱۰میلیون تن فولاد در استان هرمزگان عنوان کرد.
کرباسیان از دسترسی به آبهای بین المللی و ذخایر فراوان گاز و همچنین قرار گرفتن در نزدیکی عسلوئیه بعنوان سه امتیاز اساسی برای توسعه همه جانبه صنایع انرژی بر در هرمزگان نام برد و افزود: مشکل برق نیز با افتتاح واحد ۲۳۵مگاواتی (شرکت انرژی غدیر) درمنطقه ویژه خلیج فارس تا سال آینده برطرف می شود. وی یاد آور شد: با توجه به رفع مشکلات پیش آمده، عملیات اجرایی نیروگاه ۵۰۰مگاواتی دوم نیز به زودی آغاز و پیش بینی می شود حداکثر تا سه سال آینده وارد مدار تولید شود.
این مقام مسئول با اشاره به استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ابراز داشت: با افزودن دو هزارو ۵۰۰ هکتار زمین جدید مساحت این منطقه به هفت هزارو ۵۰۰هکتار افزایش می یابد که دراین صورت شرایط مساعدی برای جذب سرمایه گذاران فراهم می شود.
در اطلاعات منتشره آمده است: فاز نخست فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب برای تولید ۱٫۲ میلیون تن بیلت با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلار، فاز نخست احیای مستقیم صبا فولاد خلیج فارس با تولیدسالانه ۱٫۵ میلیون تن آهن اسفنجی با سرمایه گذاری ۳۶۰ میلیون دلارو همچنین مرحله اول طرح گندله سازی شرکت مادکوش با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن با سرمایه گذاری ۲۸۰ میلیون دلار نیمه اول سال آینده (۹۵هجری خورشیدی) در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرند.
در استان هرمزگان شش منطقه ویژه اقتصادی قشم، صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، بندر شهید رجایی، کشتی سازی خلیج فارس، منطقه انرژی بر پارسیان (غرب استان) و منطقه ویژه اقتصادی لاوان ( نفتی) و همچنین دو منطقه آزاد تجاری کیش و قشم فعالیت دارند.
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس که هم اکنون افزون بر ۱۳هزار نفر در صنایع مستقر در آن مشغول به کار هستند در ۱۳کیلومتری غرب شهر بندرعباس در سواحل نیلگون خلیج فارس قرار دارد.
دسترسی به راه های هوایی، دریایی، ریلی،آسفالته ترانزیت، مجاورت با پالایشگاههای بزرگ نفت ستاره خلیج فارس و بندرعباس، بندرشهید رجایی و همچنین دارابودن هتل پنج ستاره، تجهیزات آب شیرین کن و تصفیه آب،اسکله های اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی مجهز به ۳۳ کیلومتر نوار نقاله وتجهیزات واگن برگردان با ظرفیت ۱۲میلیون تن، اسکله اختصاصی تخلیه مواد نفتی با ظرفیت ۱۵میلیون تن از ویژگیهای منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس نسبت به دیگر مناطق ویژه کشوراعلام شده است.
در مراسمی با حضورمهدی کرباسیان معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو، و معاون اقتصادی استاندارهرمزگان و شماری از مسوولان محلی و همچنین کارشناسان و کارمندان شاغل در این منطقه ،عبدالمجید عبدلی زاده بعنوان مدیرعامل جدید منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس معرفی و از تلاش های شش ساله مسعود هندیان مدیر عامل سابقه تقدیر بعمل آمد.


استیل پدیا

پرینت متن