اخیرا کارخانه بزرگ تاتااستیل این خبر را که به دنبال فروش دارایی های خود در انگلیس می باشد تایید کرده است. حال سوال اینجاست که چه کسی قادر است خط تولید عظیم این تولیدکننده بزرگ را در بندر تالبوت و همچنین سایر خطوط تولید تاتا استیل در انگلیس را بخرد؟

دو گزینه وجود دارد که در دوران رکود اخیر در گوشه و کنار بریتانیا به دنبال خرید خطوط تولید فولاد و شرکت های فولادی بوده اند. شرکت لیبرتی هوس ( Liberty House) که یک غول صنعتی است و از آن یک خانواده هندی است. دفتر مرکزی آن در لندن است و در دوبی و سنگاپور نیز دفتر دارد. این شرکت صاحب دارایی های معدنی و فولادی در اروپا، آسیا، خاور میانه و افریقاست.
گزینه احتمالی دیگر خریدار دارایی های تاتا استیل در بریتانیا، شرکت گریبال کپیتال ( Greybull Capital) است. این شرکت خانوادگی در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده و ظاهرا برای خرید یک خط تولید مقاطع تاتا استیل اقداماتی کرده است.
در هرحال کارشناسان معتقدند هر شرکتی که تاتا استیل را خریداری کند بازهم با مشکلات سایر فولادسازان بریتانیایی روبروست و تا زمانی که تغییراتی ساختاری در بازار رخ ندهد اوضاع بر همین منوال است. از این رو شاید بتوان گفت در نتیجه این معامله کاهش فعالیت و بیکاری برخی کارگران اجتناب ناپذیر خواهد بود.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن