کاهش درآمدهای نفتی دولت عربستان را واداشته راهکارهایی برای کاهش هزینه های خود پیدا کند. از این رو فعالیت ساخت و ساز در این کشور کاهش چشمگیری داشته است. پیش بینی ها برای سال های آینده نیز منفی است. مشکلات مالی پروژه های فعلی  و تاخیر در پرداخت ها مشهود است. از طرفی دولت عربستان سال ۲۰۱۵ مجوزی به پروژه های جدید نداده از این رو مشکلات بازار ساخت وساز شدت یافت. پیش از آن نیز برنامه دولت برای کاهش مجوز کارگران خارجی و حمایت از نیروی کار داخلی نیز تاثیر منفی دیگری بر بازار وارد کرده بود.

کسری بودجه ۸۷ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۶ دولت عربستان را واداشته به فکر کاهش هزینه ها باشد. در این راستا پیش پرداخت به پیمانکاران را از ۲۰ درصد به ۵ درصد پایین آورده است. با این که انتظار می رود این حرکت باعث افزایش وام های بانکی و افزایش نقدینگی بازار شود برخی از بانک ها تمایل به وام دهی به صنعت ساختمان را از دست داده اند  چون تعداد وام های معوقه افزایش یافته است.

این شرایط بدون شک بر میزان مصرف فولاد این کشور تاثیرگذار خواهد بود و تقاضای میلگرد را پایین می آورد. انتظار می رود از نیمه دوم سال ۲۰۱۶ این تاثیرات منفی آشکار گردند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن