سنگ آهن
پایان هفته گذشته سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۵۴ دلار هر تن سی اف آر اوایل هفته به ۵۲ دلار و ۹۱ سنت هر تن سی اف آر رسید. این در حالی است که یک ماه قبل نیز قیمت تا ۶۳ دلار هر تن سی اف آر رسیده بود. آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز ۹۹ میلیون تن ثبت شده که صعودی بود و از ژانویه تاکنون بی سابقه بوده است.
عرضه سنگ آهن وارداتی در چین بالا رفته از این رو فعالان بازار انتظار دارند به زودی قیمت سنگ آهن وارداتی از ۵۰ دلار هم کمتر شود.

قراضه
بازار واردات قراضه در ترکیه هفته فعالی را پشت سر گذاشت و چند محموله قراضه امریکا نیز خریداری شد. آخرین معاملات قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ امریکا در حدود ۲۴۳ دلار هر تن سی اف آر نهایی شده و انتظار می رود به زودی به ۲۵۰ دلار هم برسد. قیمت های پیشنهادی هفته گذشته بین ۲۴۰ تا ۲۴۵ دلار بود. قراضه آ۳ روسیه نیز ۲۲۹ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود که نسبت به معاملات قبلی ۴ دلار بالا رفت. قراضه خلوص ۲۵-۷۵ اروپا نیز در ۲۳۰ دلار هر تن سی اف آر قیمت گذاری شده که ۱۰ دلار نسبت به معاملات قبلی بالا رفته بود.
قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در خاور دور ۲۰۸ تا ۲۱۳ دلار هر تن فوب و صعودی بود و در بازار داخلی ژاپن نیز قراضه ۴ تا ۸ دلار هر تن رشد داشت. قراضه کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ امریکا نیز در خاور دور ۲۲۲ تا ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود. کره جنوبی قراضه آ۳ روسیه را ۲۱۸ دلار هر تن سی اف آر خریداری کرد که ۱۹ دلار نسبت به نیمه اول مارس رشد داشت.
هفته گذشته قراضه سنگین کلاس یک در بازار داخلی امریکا ۱۷۳ دلار و ۵۰ سنت هر لانگ تن و در ثبات بود.

بیلت
بیلت صادراتی سی آی اس از ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار به ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه رسید البته برخی به دنبال فروش در ۳۵۰ دلار هر تن فوب نیز بودند. این در حالی است که بیلت صادراتی سی آی اس اواسط مارس تا ۳۱۰ دلار هر تن فوب بود.
هفته گذشته مصری ها در ۳۴۵ تا ۳۵۵ دلار هر تن سی اف آر از سی آی اس بیلت خریدند. بیلت سی آی اس در ترکیه در ۳۴۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن سی اف آر و بدون خریدار بود.
بیلت صادراتی چین نیز از ۲۶۵ دلار سه هفته گذشته به ۲۹۵ تا ۳۲۰ دلار هر تن فوب رسید.
بیلت در بازار ایران
قیمت بیلت در شروع سال جدید مشخص نبود، غیبت محصولات تولیدکننده های بزرگ بخصوص ارفع و فولاد خوزستان دلیل اصلی روشن نبودن قیمت بود. از طرف دیگر بالا رفتن قیمت بیلت در خارج از ایران و روند افزایش قیمت مقاطع اجازه نمیداد کارخانه ها قیمت اعلام کنند تا روز چهارشنبه که محصولات دو کارخانه به بازار عرضه شد. سایز ۱۵۰ میلیمتر در ۱۲۲۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر در قیمت ۱۲۱۰ تومان عنوان شد این در حالی است که قیمت شمش در خارج از ایران افزایش یافته و به ۳۸۰ دلار تحویل بنادر شمالی رسیده است. با حقوق گمرکی، قیمت تمام شده شمش وارداتی حدود ۱۵۰۰ تومان هر کیلو ( با مالیات ارزش افزوده ) خواهد بود. کارخانه های ایرانی تولیدکننده شمش بخصوص فولاد خوزستان فرصت خوبی برای صادرات پیدا کرده اند. قیمت فوب بندر امام خمینی محصول فولاد خوزستان ۳۱۰ تا ۳۲۰ دلار شنیده شده، این به معنای آن است که فولاد خوزستان با احتساب جوایز صادراتی برای صادرات هر کیلو شمش حدوداً ۱۳۰۰۰ ریال دریافتی دارد. با توجه به شرایط جدید کارخانه های بزرگ می توانند صادرات را افزایش دهند ولی مشکل عمده در انتقال وجوه حاصل از فروش است، ما هنوز در مرحله تحریم هستیم و امکان اینکه فروشنده های خارجی برای ما اعتبار اسنادی باز کنند نیست به همین علت مخاطبین محدودی برای صادرات خودمان داریم که آنهم از طریق واسطه صورت می گیرد. محققاً با برداشته شدن محدودیت های موجود صادرات ایران جهش خواهد یافت. این امر فرصت فعالیت برای تولیدکنندگان کوچک را فراهم می کند تا بتوانند تولید خود را برای بازار داخلی افزایش دهند.

مقاطع
بهبود تقاضای داخلی میلگرد صادراتی ترکیه را بالا برد و قیمت از ۴۱۰ دلار به ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب رسید. میلگرد ترکیه در امارات ۲۵ تا ۳۳ دلار هر تن نسبت به معاملات حمل آوریل رشد داشته ۴۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود. در بازار داخلی ترکیه نیز میلگرد از ۳۹۶ تا ۴۱۶ دلار به ۴۲۲ تا ۴۳۷ دلار هر تن درب کارخانه رسید.
از اواسط مارس تاکنون در بازار داخلی جنوب اروپا قیمت میلگرد تا ۳۵ یورو بالا رفته به ۳۶۵ تا ۴۰۵ یورو هر تن با ۲۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. قیمت میلگرد صادراتی اسپانیا نیز ۳۷۰ تا ۳۸۰ یورو هر تن فوب بود که ۲۰ تا ۳۰ یورو در خلال ۳ هفته اخیر بالا رفته است.
میلگرد صادراتی سی آی اس ۵ تا ۱۰ دلار بالا رفته ۳۹۰ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب شد. از طرفی قیمت های چین در خاور میانه تا ۳۰ دلار از سی آی اس ارزان تر است و طرفدار بیشتری دارد.
در بازار داخلی امریکا میلگرد اخیرا تا ۲۸ دلار رشد داشته ۵۲۹ تا ۵۴۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. آخرین معاملات میلگرد وارداتی از ترکیه در ۴۳۷ دلار هر تن سی اف آر نهایی شده که ۲۰ دلار نسبت به هفته قبل رشد داشته است.
میلگرد صادراتی چین هفته گذشته کمی بهبود داشت و از ۳۳۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن فوب یک هفته قبل به ۳۳۰ تا ۳۵۰ دلار هر تن فوب رسید. تقاضا در بازار داخلی صعودی بود از این رو قیمت میلگرد نیز در بازار داخلی یک هفته گذشته رشد چشمگیر ۱۲ دلاری داشته است.
مقاطع در بازار ایران
از روز ۱۴ فروردین قیمت مقاطع روند صعودی داشت در شرایطی که بازار هنوز فعال نشده بود و بازیگران اصلی غایب بودند. کارخانه ها با بازار سازی که از سال قبل شروع کرده بودند قیمت را هر روز بالا بردند، قیمت میله گرد که بطور متوسط ۱۲۰۰ تومان هر کیلو برای سایز ۱۰ تا ۳۲ میلیمتر در اسفند ماه بود تا روز چهارشنبه به ۱۴۰۰ تومان رسید در حالیکه از روز سه شنبه به بعد حباب بازار شروع به ترکیدن کرد و قیمت ها روز چهارشنبه ایستاد. این روند برای دیگر مقاطع هم دیده شد. تنها در مورد تیرآهن با سیاست ذوب آهن قیمت روند صعودی داشت. ظاهراً ذوب آهن به سیاست بازار سازی خود ادامه میدهد و شرکت های اقماری اش این بازارسازیها را تقویت و حمایت می کنند ولی روند قیمت ها نمی تواند به همین سرعت ادامه پیدا کند. در طول زمستان به علت سرما و رکود عرضه قراضه محدود شده است طبعاً تولید شمش توسط کارخانه های کوچک که از قراضه استفاده می کنند پایین آمده است، کارخانه های بزرگ که از آهن اسفنجی برای تولید شمش استفاده می کنند سود خوبی برده اند ولی این روند افزایش قیمت به آهن اسفنجی منتقل خواهد شد. با این حال قیمت مقاطع در طول سه ماه گذشته حدود ۸ درصد تا ۱۰ درصد افزایش یافته است بخشی از این افزایش قیمت منطقی است چون انتظار خفه شده فصل های قبلی است که به دنبال آن سرکوب قیمت و فرار از موجودی بوده است. با تحولات بورس خوش بینی به بازار برگشته و سرمایه ها فعال شده است ولی مرز افزایش قیمت مشخص نیست. محققاً با توجه به انتظارات بازار باید روند افزایش قیمت با حباب همراه میشد، این حباب قیمت در آخر هفته ترکید. شاهد بودیم که فروشنده ها محصولات خود را با پرداخت یک هفته ای عرضه کردند و بعد از آنهم قیمت ها را تا هر کیلو ۲۰۰ ریال کاهش دادند. زمزمه های کاهش قیمت هم شنیده شد که طبیعی است چون هزاران تن میله گرد از کارخانه ها به انبارها منتقل شده است و تجار سعی دارند با استفاده از فرصت پیش آمده در مدت کوتاه سود ببرند ثبات قیمت ها از این به بعد وابسته به تقاضاست . اگر تقاضای مقاطع در بازار باشد قیمت ثابت می ماند در غیر اینصورت قیمت ها باید کاهش یابد ولی این روند کاهشی زیاد نیست چون قیمت مواد اولیه افزایش یافته است ، نباید فراموش کرد که دولت در سال گذشته حجم نقدینگی را به هزار میلیارد تومان رسانده این حجم پول از اردیبهشت ماه وارد بازار خواهد شد که تاثیر تورمی خود را خواهد داشت. در هر حال هفته پیش رو هفته تعدیل و آرامش است تا بازار به ثبات برسد بنابراین کاهش قیمت منطقی است.

ورق
هفته گذشته در بازار داخلی شمال اروپا ورق گرم ۳۲۰ تا ۳۵۰ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. همچنین قیمت ورق گرم در بازار داخلی جنوب اروپا ۳۱۰ تا ۳۳۰ یورو و در ثبات بود و در آینده نزدیک صعودی برآورد شده است.
در بازار داخلی امریکا قیمت انواع ورق ۱۱ تا ۲۲ دلار هر تن رشد داشته ورق گرم ۴۷۴ تا ۴۹۶ دلار هر تن درب کارخانه نهایی شد. سه ماه آتی واردات ورق به امریکا نزولی برآورد شده از این رو قیمت های داخلی نیز رو به بالا پیش بینی شده است.
در بازار داخلی ترکیه قیمت ورق گرم باز هم بالا رفت چرا که تقاضا مطلوب و میزان عرضه ماه ژوئن کم است. قیمت ورق گرم دو هفته اخیر ۱۰ تا ۱۵ دلار بالا رفته و تولید ژوئن در ۴۳۵ تا ۴۴۰ دلار هر تن درب کارخانه نهایی شده است.
ورق گرم تولید آوریل در بازار داخلی روسیه ۴۲۷ تا ۴۳۰ دلار هر تن تحویل مسکو با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد. افزایش تقاضای صادراتی و کاهش عرضه موجب رشد قیمت شد. ورق صادراتی سی آی اس تا ۱۵ دلار رشد داشته به ۳۸۵ تا ۳۹۵ دلار هر تن فوب رسید.
هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین ۳۶۵ تا ۳۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که یک هفته قبل ۳۶۰ تا ۳۷۵ دلار هر تن فوب بود. فعالان بازار بعید می دانند در آوریل قیمت ورق صادراتی چین رشد چشمگیری داشته باشد و اغلب بازار باثباتی را برآورد نموده اند.
ورق در بازار ایران
قیمت ورق در هفته اول سال جدید به شدت بالا رفت قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول که روز یکشنبه به ۱۶۸۰ تا ۱۷۰۰ تومان در انزلی رسیده بود به تدریج روند کاهشی گرفت و تا پایان هفته به ۱۶۵۰ تومان رسید در حالیکه اواخر سال قبل ۱۵۸۰ تومان بود . این افزایش کاملاً منطقی است چون قیمت در خارج از ایران از ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر انزلی به ۴۲۰ دلار هر تن رسیده است در حالیکه از بهمن ماه به بعد حجم خرید این کالا از خارج از کشور به دلیل محدودیت عرضه از طرف فروشنده های خارجی به شدت کاهش یافته است، آنچه امروز به بازار عرضه میشود همان خریدهای اواخر دی و اوایل بهمن در قیمت ۳۲۰ تا ۳۶۰ دلار است که به بازار رسیده در حالیکه حقوق گمرکی این کالا هر کیلو ۸۰ تومان افزایش یافته قیمت تمام شده این کالا کمتر از ۱۸۰۰ تومان نخواهد بود بنابراین قیمت این کالا باید روند افزایشی داشته باشد چون هم قیمت خرید بالا رفته و مهم تر از آن واردات این کالا به شدت کاهش یافته است.
قیمت دیگر اقلام ورق گرم هم روند افزایشی داشت ورق های ۲٫۵ تا ۴ میلیمتر از ۱۶۸۰ تومان هر کیلو هفته را شروع کردند ولی به تدریج با کاهش قیمت روبرو شدند که به ۱۶۳۰ تومان هر کیلو در اصفهان هم رسیدند ورق های ضخامت ۸ میلیمتر تا ۱۵ میلیمتر هم روند افزایشی تا روز سه شنبه داشتند و به ۱۶۱۰ تا ۱۶۳۰ تومان هر کیلو در اصفهان رسیدند، قیمت این ورق ها در شرایط فعلی وابسته به عرضه فولاد مبارکه است چون مشابه خارجی آن وارد نشده و عرضه آنها تقریباً صفر است ولی این قیمت ها در مقایسه با محصول وارداتی حداقل هر کیلو ۱۰۰ تومان پایین است به همین دلیل باید روند افزایشی داشته باشد. سایزهای زیر ۱۵ میلیمتر محصول اکسین و کاویان با محدودیت عرضه و افزایش قیمت روبرو بود اکسین هم که در اسفند سال گذشته زیاد فروش کرده است بازار را با ۱۶۱۰ تومان هر کیلو شروع کرد ولی تا آخر هفته به ۱۵۷۰ تومان هر کیلو برای سایزهای ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر رسید.
ضخامت های ۱۵ میلیمتر به بالا هم همین روند را داشتند قیمت پایه روزهای اول هفته گیج بود در حالیکه عده ای ورق های خود را در قیمت ۱۴۷۰ تومان می فروختند دیگران تا ۱۵۱۰ تومان هر عرضه کردند ولی بازار تا آخر هفته به قیمت ۱۴۷۰ تومان رسید و ثابت شد.
ورق سرد بازار را با هیجان شروع کرد در حالیکه ورق های وارداتی با قیمت ۲۰۰۰ تومان به بالا هر کیلو عرضه میشد مصرف کننده ها با تعجب کنار می کشیدند چرا که محصولات مبارکه در همین قیمت یا ارزانتر عرضه میشد به تدریج در طول هفته قیمت ها آرام شد سایزهای نازک ۲۰۵۰ تومان و از ۰٫۷۰ میلیمتر به بالا تا ۲۰۰۰ تومان عرضه شد ولی روزهای آخر هفته فروشنده ها تخفیف میدادند، آخرین قیمت وارداتی این کالا ۴۶۰ دلار هر تن تحویل بندر انزلی بوده که قیمت تمام شده آن کمتر از ۱۹۵۰ تومان نخواهد بود ضمن آنکه در دو ماه اخیر واردات کمی صورت گرفته در نتیجه افزایش قیمت این کالا طبیعی است ولی نمی تواند ادامه یابد. در بازار این کالا همه چیز به تقاضا که بسیار پایین آمده و سیاست عرضه مبارکه وابسته است که دومی نقش حساس تری دارد چون تنها رقیب واقعی و متعادل کننده بازار است، با قیمت ۱۷۵۰۰ ریال پایه فروش مبارکه عملاً قیمت تمام شده حداقل ۱۹۵۰۰ ریال هر کیلو خواهد بود در واقع قیمت مبارکه با محصول وارداتی که کیفیتی بسیار پایین تر دارد یکسان است. از این نظر قیمت باید بالا برود.
ورق گالوانیزه روند افزایشی داشت ولی تقاضای آن محدود بود به همین دلیل در اواخر هفته شاهد کاهش قیمت بودیم.
آنچه در بازار ورق سرد و گرم شاهد هستیم افزایش قیمت ها و رسیدن آنها به حد قیمت جهانی است به غیر از ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر ، بنابراین هر نوسان قیمتی از این به بعد تابع عرضه و تقاضا خواهد بود.

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن