رئیس جمهور ضرورت زدودن بحث روانی لغو تحریم های بانکی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اقدامات انجام شده برای برقراری روابط بانکی و بیمه صادراتی میان ایران و ایتالیا مناسب است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، “حسن روحانی”با اشاره به اقدامات انجام شده برای برقراری روابط بانکی و بیمه صادراتی میان ایران و ایتالیا گفت : هنوز به حرکت سریعتر برای حل و فصل برخی موضوعات نیاز داریم.

روحانی پس از امضای اسناد همکاری میان ایران و ایتالیا در مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد افزود : اگر چه تحریم بانکی برداشته و فعالیت بانک ها آغاز شده است اما در عین حال بخش روانی ای که از دوران تحریم ها بجا مانده است، هنوز نیاز به تلاشی برای زدودن آنها داریم.

رئیس جمهور همچنین با  ابراز خیرمقدم به آقای ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا برای سفر به ایران ادامه داد : کشور ایتالیا جایگاه خاصی در میان مردم ایران دارد و شرکت ها و صنعت این کشور در ایران با حسن استقبال روبرو بوده است.

روحانی گفت : ایتالیا دوست قدیمی و ارزشمند ایران است و در دوران های  سخت حتی دوران تحریم  مواضع ایتالیا نسبت به بقیه مواضع متعادل تری بوده است.

رئیس جمهور گفت : در مذاکرات با گروه۱+۵  اگر چه ایتالیا عضو این گروه نبود اما با انتخاب خانم موگرینی ایتالیا سهم و نقش خود را در این مذاکرات ایفاء کرد.

روحانی افزود : بعد از اجرائی شدن برجام و پایان تحریم ، اولین سفر من به اروپا  به کشور ایتالیا بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز نیز  در کمتر از سه ماه  نخست وزیر ایتالیا از کشور ما دیدن می کند خاطرنشان کرد : هم سفر من به رم و هم سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران هر دو پیام روشنی برای دو کشور در زمینه توسعه روابط اقتصادی ، علمی و فرهنگی میان ایران و ایتالیا دارد.

وی گفت : در زمینه صنعت، حمل و نقل ، گردشگری ، علم و فنآوری و در سایر زمینه های اقتصادی تفاهمات و اسناد خوبی در گذشته بین دو کشور امضاء شد و امروز برای اجرایی کردن آنها باید قدم های مؤثر برداریم.

روحانی گفت : در ایتالیا حدود ۳۰ سند و در تهران  شش سند امضاء شد و امضاء این ۳۶ سند می تواند مسیر جدیدی را در روابط به ویژه سرمایه گذاری و ورود فنآوری از ایتالیا به ایران فراهم کند.

رئیس جمهور افزود : خوشحالیم که در پساتحریم ، ایتالیا در میان کشورهای اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با تهران به عنوان کشور پیشران قدم برداشته است.

وی گفت : قبل از تحریم ایتالیا  بزرگترین شریک تجاری ما در اتحادیه اروپا بود و می خواهیم امروز هم ایتالیا نقش خود را ایفاء کند.

روحانی افزود : ایران و ایتالیا در زمینه علمی دانشگاهی و فنآوری روابط خوبی در گذشته داشته و امروز تعدادی از دانشجویان و استادان دانشگاههای ما در ایتالیا فعال هستند و دنبال توسعه روابط علمی و فرهنگی با ایتالیا هستیم.

رئیس جمهور  تصریح کرد : در زمینه روابط مردم با مردم  و گردشگری با توجه به جاذبه های فراوان در دو کشور ، توسعه روابط ایران و ایتالیا در این زمینه و انتقال تجربه های ارزشمند ایتالیا در زمینه گردشگری و کاوش آثار باستانی می خواهیم تماس ها و روابط را افزایش دهیم.

روحانی افزود : در زمینه اسلام هراسی در بحث امروز دو طرف نکاتی مطرح کردند و ضرورت دارد دنیا بداند اسلام ارتباطی با تروریسم ندارد و ادیان آسمانی پیام آور صلح و دوستی در جهان هستند و برای قرابت بین اسلام و مسیحیت و دوری از خشونت و افراط ، قرار شد گفتگوهای دو کشور شروع شود و ادامه یابد.

رئیس جمهور همچنین درباره مسایل منطقه نیز گفت : معضلات کشورهای منطقه از جمله افغانستان ، یمن، عراق ، سوریه و لیبی جزو موارد بحث دو طرف برای رایزنی های بیشتر بین ایران و ایتالیا برای حل مسائل منطقه ای  بود.

وی افزود : علاوه بر آن  اراده دو طرف برای مبارزه با تروریسم ، مسائل بشردوستانه و مسائلی که در زمینه مسائل بشردوستانه می توان به مردم یمن و سوریه و  آورگان و مجروحان این کشورها کمک های انسانی و دارویی ارائه کرد ، مورد تأکید دو طرف بود.

رئیس جمهور افزود :  تردیدی ندارم که سفر نخست وزیر ایتالیا و هیئت همراه به ایران آغاز مهمی برای حرکت و توسعه در روابط دو کشور در زمینه های اقتصادی ، ‌ علمی ، فناوری ، گردشگری و رایزنی در مسائل منطقه ای و جهانی خواهد بود .

روحانی در پایان بار دیگر به نخست وزیر ایتالیا و هیئت همراه وی  خیرمقدم گفت .

منبع: اکونیوز

پرینت متن