صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از بازگشت اقتصاد ایران به رکود در سال گذشته خبر داد و پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۴درصد و نرخ بیکاری با افزایش نسبت به سال قبل به ۱۱.۳درصد برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ صندوق بین المللی پول جدیدترین ارزیابی خود از تأثیر توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را منتشر کرد.

این نهاد بین المللی در گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان که دقایقی پیش منتشر شد پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ که نخستین سال اجرای توافق هسته‌ای است‌ به ۴ درصد برسد.

کارشناسان صندوق بین المللی پول همچنین از رکود اقتصاد ایران در سال گذشته خبر داده‌اند و رشد اقتصادی ایران در سال قبل را صفر برآورد کرده‌اند.

این نهاد بین المللی همچنین نرخ تورم ۸٫۹درصدی را برای سال جاری پیش‌بینی کرده است که نسبت به سال قبل کاهش خواهد یافت. نرخ تورم سال گذشته ۱۲ درصد اعلام شده است.

با وجود بهبود رشد اقتصادی و شاخص تورم در سال جاری،‌ صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کرده است مشکل بیکاری در ایران طی این سال وخیم‌تر شود و نرخ بیکاری به ۱۱٫۳ درصد افزایش یابد.

نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۰٫۸ درصد اعلام شده است.

بر اساس این گزارش تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۱۵ معادل ۰٫۲ درصد تولید ناخالص داخلی بوده و پیش‌بینی شده است این رقم در سال جاری به منفی ۰٫۸ درصد برسد.

صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی، تورم و نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۷ را نیز به‌ترتیب ۳٫۷ درصد، ۸٫۲ درصد و ۱۱٫۶ درصد پیش‌بینی کرده است.

این صندوق در گزارشی از اقتصاد ایران که دی ماه سال گذشته در چارچوب مشاورات اصل ۴ منتشر کرده رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ را ۳ درصد اعلام کرده است. در این سال که سال اجرایی شدن توافق هسته‌ای موقت بود اقتصاد ایران از رکود خارج شد.

منبع: تسنیم

پرینت متن