بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز و برای پنجمین روز پیاپی منفی شد و افت قیمت و کاهش تقاضا برای اکثر شرکت‌های مطرح بازار را مشاهده کرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز نیز با ضعیف شدن معاملات شرکتهای خودرویی و افزایش عرضه این گروه مواجه شد و روند نزولی را طی کرد.
ادامه دار شدن افت شرکتهای خودرویی در سال جدید و کاهش بازدهی سهامداران این گروه موجب شد تا فعالان بازار سرمایه به دنبال یافتن یک لیدر جدید باشند؛ البته در این میان شرکتهای بانکی و بیمه ای نیز تلاش هایی در این خصوص کردند اما گروه بانکی با افت پیاپی خود در روزهای گذشته هنوز موفق نشده است تا جایگزین مناسبی برای گروه خودرویی باشد.
بر این اساس نبود خبر مثبت در حوزه سیاسی و اقتصادی و همچنین ادامه دوران استراحت و اصلاح قیمت‌ها و همچنین رفتار محتاطانه سهامداران موجب شده است تا بورس تهران روند کاهشی به خود گرفته و در کنار نبود لیدر مناسب به جای شرکتهای خودرویی، منفی شوند.
این اتفاقات موجب شد تا بورس تهران همانند روزهای دیگر هفته در مسیر نزولی حرکت کند و در کانال ۸۰ هزار واحدی درجا بزند به طوری که در بازار امروز شاخص کل بورس افت ۱۵۳ واحدی را تجربه کرد و در عدد ۸۰ هزار و ۱۰۹ واحد قرار گرفت.
از شرکتهایی که امروز بورس را به سمت منفی شدن هدایت کردند می توان به شرکتهای مطرحی همچون ایران خودرو، سایپا، بانک ملت، غدیر،بانک پارسیان، بانک تجارت ، کشتیرانی و بانک ملت اشاره کرد که با افت خود نسبت به سایر شرکتها موجب روند نزولی بورس شدند البته در این میان شرکتهایی همچون مپنا، هلدینگ خلیج فارس، ارتباطات سیار، توسعه معادن و فلزات و فولادمبارکه تلاش هایی برای حفظ شاخص در مدار ۸۰ هزار واحد کردند.
امروز نیز بازار سرمایه مسیر حرکتی خود را با کاهش تقاضا و افزایش میزان عرضه سپری کرد به طوری که در تالار شیشه‌ای امروز شرکتهای آتیه دماوند، تولید محور خودرو و کارخانجات تولیدی شهید قندی از شرکتهای دارای تقاضای خرید بودند اما از سوی دیگر کفه عرضه به خصوص در شرکتهای خودرویی بسیار سنگینی می کرد و شرکتهای این گروه بیشترین میزان عرضه را به خود اختصاص دادند به طوری که در شرکتهای ایران خودرو دیزل، ایران خودرو، سرمایه گذاری سایپا، سایپا، سایپا دیزل، سرمایه گذاری رنا، پارس خودرو و گروه بهمن از شرکتهای دارای تقاضای فروش قابل توجهی بودند.
این در حالی است که با وجود روند نزولی بورس و افت قیمت و تقاضا، ارزش و حجم معاملات همچنان در سطح قابل قبولی قرار دارد به طوری که در معاملات امروز بیش از یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون سهم به ارزش ۲۸۲ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه نیز به سطح ۳۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.
منبع: ایسنا

پرینت متن