تولید فولاد ایران در ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۶ با کاهش ۱.۸درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، در حالی رکود در بازار فولاد تعمیق یافته و در مقطع فعلی برخی کشورهای اروپایی خواستار کاهش تولید و تعطیلی برخی واحدهای فولادی کم ظرفیت چین شده‌اند که به نظر می‌رسد تحت سیاست دامپینگ چین میزان تولید فولاد ایران نیز افت پیدا کرده است.

بر اساس گزارش جدید انجمن جهانی آهن و فولاد، تولید فولاد جهان در دوماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۵٫۲درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شد و به ۲۴۷٫۲میلیون تن رسید.

تولید فولاد جهان در ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۶۰٫۹ میلیون تن اعلام شده بود. بر اساس این گزارش تولید فولاد ایران در ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۶ نیز با کاهش ۱٫۸درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است. ایران در ژانویه و فوریه سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۲٫۷۷۴میلیون تن فولاد تولید کرده بود. این رقم در ژانویه و فوریه امسال به ۲٫۷۲۶میلیون تن کاهش یافته است.

این در حالی است که کل تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۵ نیز با افت ۱٫۳درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۱۶٫۱۱میلیون تن رسیده بود.

توافق هسته‌ای از اواسط ماه ژانویه ۲۰۱۶ به اجرا گذاشته شده و بر اساس آن تحریم‌های غرب علیه ایران لغو شده است. به گفته خیلی از فعالان بخش خصوصی، انتظار می‌رفت با اجرای این توافق فعالیت‌های اقتصادی در کشور رشد قابل توجهی داشته باشد و از جمله اینکه صنعت فولاد رشد کند. میزان تولید و مصرف فولاد در هر کشور نشانه‌ای از وجود رونق یا رکود در اقتصاد آن کشور است.

بر اساس این گزارش در فوریه امسال تولید فولاد ایران ۳٫۴ درصد کاهش یافته و به ۱٫۳۶میلیون تن رسیده است. تولید فولاد ایران در ژانویه امسال نیز پنج درصد کاهش یافته بود.

 

پرینت متن