سنگ آهن

آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا در بازار واردات چین با افزایش قابل توجهی طی چند روز اخیر همراه شد. طبق آخرین آمار قیمت این نوع سنگ آهن در بازار واردات چین به ۶۰ دلار هر تن خشک سی اف آر رسیده است که بالاترین قیمت یک ماه اخیر بوده است. رشد قیمت فولاد و بازارهای فیوچرز، رونق بازارهای فولاد و تقاضای مواد اولیه علل اصلی این روند صعودی بودند.

فعالان بازار معتقدند عملکرد بازار فولاد خوب است از این رو بازار سنگ آهن ثبات خواهد داشت. البته برخی تحلیل گران معتقد به موقتی بودن این روند هستند و اظهار می کنند بدهی های بانکی فولادسازان چینی به آن ها اجازه نمی دهد سنگ آهن زیادی خریداری کنند و احتمال کاهش تولید فولاد در این کشور بالاست.

 

قراضه

قیمت قراضه در بازار داخلی ترکیه با بهبود تقاضا بالا رفته است. افزایش قیمت فولاد تقاضای مواد اولیه را بالا برده است. در یک هفته گذشته اغلب فولادسازان ترک قیمت خرید قراضه از بازار داخلی را ۴ تا ۱۴ دلار بالا برده اند. رقابت بین کارخانه ها بالاست و هر یک قیمت درخواستی خرید قراضه را بالاتر می برند. قیمت فعلی قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه است و قراضه حوزه دریای بالتیک نیز ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر می باشد.

تقاضای قراضه در بازار ژاپن بالاست و سنگ آهن صعودی است از این رو ژاپنی ها حاضر نیستند قیمت ها را کاهش دهند. علاوه بر بازار داخلی، قراضه ژاپن در بازار خاور دور نیز بالاست و فروشندگان تخفیفی نمی دهند. در حال حاضر قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۲۲۲ دلار هر تن فوب است. قراضه آ۳ روسیه نیز در بازار خاور دور ۲۲۴ دلار هر تن سی اف آر است.

قیمت قراضه اروپا و دریای سیاه اخیرا باز هم بالا رفته است. بازار قراضه ایتالیا شاهد اولین معاملات قراضه ماه آوریل در قیمت های جدید بوده که ۳۵ تا ۴۰ یورو نسبت به معاملات ماه مارس رشد داشته است. این رشد قیمت بالاتر از انتظارات بود.

 

بیلت

با بهبود تقاضای داخلی، بیلت صادراتی چین نیز رشد قیمت داشته است. قیمت فعلی بیلت چین ۳۴۰ تا ۳۴۵  دلار هر تن فوب می باشد که نسبت به یک هفته قبل ۳۰ تا ۴۰ دلار بالاتر است. در بازار داخلی نیز قیمت بیلت روزهای اخیر تا ۱۱ دلار رشد داشته است.

متوسط قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه نیز با ۲۰ دلار رشد به ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است. در بازار واردات نیز بیلت سی آی اس ۲۰ دلار در یک هفته رشد داشته ۳۸۵ تا ۳۹۵ دلار هر تن درب کارخانه شده است. با این که اخیرا درترکیه بازار واردات قراضه رونق داشته اما خریداران ترک دست از معامله بیلت وارداتی برنداشتند و معاملاتی برای بیلت سی آی اس ، چین و ایران نهایی شده است. آخرین قیمت بیلت سی آی اس در ترکیه ۳۷۵ دلار هر تن سی اف آر با حمل فوری ثبت شده در حالی که معاملات قبلی در ۳۵۰ تا ۳۶۶ دلار شنیده شده بود. در واقع بیلت سی آی اس از اواخر مارس تاکنون تا ۲۰ دلار بالا رفته است.

رشد قیمت بیشتر در آینده نزدیک دور از انتظار نیست. چون قراضه و میلگرد رو به بالا هستند و عرضه بیلت تولید ماه می کم است.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته روند صعودی داشت این روند بیشتر جهشی بود تا صعودی. کارخانه های فولادسازی با توجه به رکود و تعطیلات در ایران و رونق بازار جهانی در فصل اول سال ۲۰۱۶ شروع به صادرات کالا کردند در نتیجه عرضه شمش محدود شد، با محدودیت عرضه قراضه، تولید شمش هم پائین آمد در نتیجه کارخانه های کوچک بیلت، قیمت را بالا بردند افزایش قیمت مقاطع تا حد ۸ درصد در خلال دو هفته باعث شد تا زمینه افزایش قیمت شمش هم فراهم شود. فولاد خوزستان ۱۰ هزار تن شمش را در فضای رقابتی در قیمت پایه ۱۲۳۴۵ ریال فروخت. البته شنیده شد که این معامله ویترین معاملات بعدی بوده است که خارج از بورس تعریف میشود. تا قبل از این معامله شمش فولاد خوزستان در قیمت ۱۲۰۰ تومان تا ۱۲۲۰ تومان فروخته میشد که ۹ درصد مالیات ارزش افزوده در آن گنجانده بود. بعد از فروش شمش در بورس بازار به شدت هیجان زده شد شمش به ۱۳۶۰ تومان رسید حتی تا ۱۴۰۰ تومان هم گفته شد اما روز چهارشنبه بعداز ظهر بازار ساکت شد تجاری که قبلاً شمش را در قیمت پائین تر خریده بودند در بازار فعال شدند شمش ارفع را در قیمت ۱۳۲۰ تومان و نیشابور را در قیمت ۱۳۲۴ تومان پیشنهاد دادند همین باعث آرامش بازار شد، هر چند که به علت سردرگمی هنوز قیمت شمش مشخص نیست. اکثر کارخانه های تولیدکننده مقاطع با کمبود شمش روبرو هستند و بازار هم برای خرید محصولات آنها به انتظار ایستاده است، در این شرایط شمش می تواند هر طور دلش بخواهد بازی کند فراموش نکنیم که بازار صادرات فعال است. کارخانه های آهن اسفنجی و شمش تولیدات خود را تا یکماه دیگر فروخته اند، جرات فروش برای ماههای بعد را هم ندارند چون قیمت گندله با شرایط موجود بالا خواهد رفت در حالیکه میزان عرضه آنهم ممکن است با تقاضای فعلی هماهنگ نباشد در هر حال برای اولین بار بازار داخل ایران تحت تاثیر صادرات مواد اولیه بخصوص شمش قرار گرفته است، با ادامه این روند در صورت افت تقاضا در بازارهای خارجی باید انتظار رکود در بازار داخلی را داشت ، چون دولت هیچ برنامه مشخصی برای حمایت از صادرات ندارد و در صورتیکه بازار صادرات بهم بخورد، این تولیدات به بازار داخل سرازیر میشود در حالیکه تقاضا بسیار پائین است از طرف دیگر قراضه که مورد مصرف کارخانه های کوچک است نایاب شده است و قیمت آن به ۹۵۰ تومان هر کیلو رسیده است قیمت وارداتی آنهم از ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر امیرآباد به ۲۲۰ دلار افزایش یافته است بنابراین بازار فولاد در حال تجربه مرزهای جدید عرضه و قیمت است در حالیکه تقاضا افزایش نیافته است افزایش قیمت ناشی از کاهش عرضه است چینی ها در بازار نیستند و قیمت به اوایل سال ۲۰۱۵ نزدیک میشود، اگر این شرایط دوام نیاورد سقوط قیمت ها شدید خواهد بود.

 

مقاطع

هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه به تدریج صعودی بوده چون مواد اولیه رو به بالا بوده است . علی رغم رشد قیمت، خریدارها فعال هستند و همین امر به کارخانه ها انگیز داده قیمت ها را بالاتر ببرند. آخرین قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه با ۹ دلار رشد ۴۴۶ تا ۴۵۲ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده است. قیمت رایج بازار از ۴۰۱ تا ۴۱۹ دلار به ۴۴۰ تا ۴۵۲ دلار رسیده است.

چون تقاضا بالاست و انتظار می رود بازار قراضه هم رونق داشته باشد احتمال ادامه این روند طی روزهای آتی نیز بالا خواهد بود.

قابل ذکر است قیمت مفتول در بازار داخلی ترکیه نیز ۳۵ دلار در دو هفته رشد داشته ۴۴۰ تا ۴۵۵ دلار هر تن درب کارخانه است.

در امارات نیز بازار مقاطع با افزایش قیمت مواجه شده. قیمت فعلی میلگرد امارات استیل ۴۵۵ دلار هر تن درب کارخانه است.

با رونق بازارهای جهان صادرکننده های مقاطع سی آی اس نیز به دنبال افزایش قیمت هستند. میلگرد اوکراین ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب شده که ۱۰ دلاررشد قمیت داشته است. برخی از عرضه کننده ها به دنبال رسیدن به قیمت ۴۲۰  تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب نیز هستند. چشم انداز ادامه این روند صعودی نیز مثبت ارزیابی شده است.

قیمت مقاطع در بازار سی آی اس نیز روند ثابتی داشته. قیمت مفتول سی آی اس ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب است که نسبت به اواخر مارس تغییری نکرده است.

بازار میلگرد در امریکا نیز در حال بهبود است. آخرین قیمت در بازار داخلی ۵۴۰ تا ۵۶۲ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده و کارخانه ها قیمت را ۲۲ تا ۳۳ دلار هر تن بالا برده اند.

مقاطع در بازار ایران

از اول هفته قیمت میله گرد روند نزولی داشت این روند تا روز دوشنبه ادامه یافت ولی از دوشنبه به بعد قیمت ها شروع به افزایش کرد تا روز چهارشنبه که به یکباره میله گرد تا سقف ۱۶۰۰ تومان هر کیلو هم عرضه شد هر چند بعدازظهر همان روز دوباره تا حد ۱۵ تومان هر کیلو کاهش یافت و از روز پنج شنبه بازار ساکت شد چون قیمت ها معلوم نبود.

این روند برای تیرآهن هم صورت گرفت با این تفاوت که تیراهن از اول هفته زمینه افزایش را داشت طبعاً قیمت ها بالا رفت و فروشنده ها دست از عرضه کشیدند.

قیمت نبشی و ناودانی مثل میله گرد بود با این تفاوت که عرضه آنها به شدت محدود شده است چون وابسته به شمش سایز ۱۲۵ میلیمتر هستند و عرضه این شمش هم کاهش یافته است. تا زمانی که شمش صادر می شود و زمینه صادرات دارد بازار مقاطع متلاطم خواهد بود این در حالی است که تقاضای بازار داخلی هنوز وارد صحنه نشده است با بسته شدن بودجه ۱۳۹۵ درخواست ها فعال خواهد شد و به دنبال آن باید بازار مقاطع را رصد کرد. انچه در این هفته شاهد آن خواهیم بود تثبیت قیمت مقاطع است چون موجودی انبارها بالاست و تجار ترجیح میدهند موجودی انبارها را با توجه به سود خوبی که می برند به پول نزدیک کنند.

 

ورق

هفته اخیر بازار فولاد چین شاهد موج جدیدی از افزایش قیمت ورق گرم بود. فعالان بازار دلایل روشنی برای این رشد قیمت نمی بینند ولی همه اطمینان دارند در آینده نزدیک ادامه دارد. شاید افزایش تقاضای خارجی از روند صعودی بازار چین حمایت کند. قیمت ورق گرم صادراتی چین بالا رفته چون تقاضا بالاست و عرضه کم شده است. آخرین قیمت ورق گرم صادراتی چین با ۴۰ دلار رشد به ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب رسیده ولی در این قیمت معامله ای نهایی نشد. البته معاملاتی در ۴۱۰ دلار هر تن فوب نهایی گردید. اغلب فعالان بازار رونق بازار داخلی را علت رشد قیمت های صادراتی می دانند.

در ماه مارس ورق گرم صادراتی کره صعودی بوده  و پس از افزایش قیمت ها اغلب خریداران آسیایی عقب نشینی کردند. قیمت فعلی ورق گرم صادراتی هیوندایی استیل ۳۸۰ دلار هر تن فوب است که ۴۰ تا ۶۰ دلار در یک ماه اخیر رشد داشته است. قیمت ورق گرم کارخانه پوسکو نیز در این مدت ۶۵ تا ۷۰ دلار بالا رفته به ۳۹۰ دلار هر تن فوب رسیده است.

آخرین قیمت فوب ورق تخت صادراتی سی آی اس ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن  است و ترکیه در ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر خرید کرده است.ورق سرد روسیه نیز ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار هر تن فوب می باشد.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی جنوب اروپا ۲۰ یورو در تن بالا رفته و ۳۵۰ تا ۳۶۰ یورو هر تن درب کارخانه شده است که در مقایسه با یک ماه قبل ۶۰ تا ۷۰ یورو رشد داشته است.

با این که در صنایع مصرف کننده ورق در امریکا تغییر جدی در مصرف دیده نشده ولی قیمت انواع ورق در امریکا صعودی است. محدودیت عرضه در بازار نقدی از رشد قیمت ها حمایت می کند. اغلب کارخانه ها تا پایان ماه می پیش فروش کرده اند. قیمت فعلی ورق گرم ۲۸ دلار معادل ۲۵ دلار هر شورت تن نسبت به دو هفته قبل بالا رفته به ۵۰۷ تا ۵۱۸ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است. ورق سرد نیز ۱۱ دلار نسبت به اواخر مارس رشد داشته ۶۸۳ تا ۷۰۵ دلار هر تن درب کارخانه شده است.

رشد قیمت قراضه نیز در این روند صعودی بازار ورق بی تاثیر نبوده است.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول اول هفته در انزلی ۱۶۳۰ تومان بامالیات ارزش افزوده بود ولی از روز دوشنبه قیمت ها اوج گرفت و به ۱۸۰۰ تومان رسید روز پنج شنبه تا ۱۹۰۰ تومان هر کیلو هم شنیده شد علت این امر عدم عرضه از طرف فروشنده های خارجی است آنها قیمت این کالا را که در پایان بهمن، حمل اسفند و فروردین ۲۹۰ دلار سی اف آر انزلی هر تن اعلام میکردند به ۴۳۰ دلار رسانده اند و هنوز هم از فروش سر باز می زنند احتمالاً در قمیت ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن شروع به فروش خواهند کرد این قیمت پیشنهادی سی آی اس است چینی ها در بازار نیستند و تمایلی به عرضه ندارند. روسها ورق گرم را کلاً پیشنهاد نمی دهند همینطور چینی ها بیشتر به بازار داخلی خودشان کالا عرضه می کنند. به همین دلیل قیمت ورق های چینی و روسی در بنادر با افزایش قیمت و بعضاً توقف در فروش روبرو شد ورق های چینی ضخامت ۱۰ میلیمتر تا ۱۵ میلیمتر در قیمت ۲۱۰۰ تومان و ۲۰ به بالا ۲۰۰۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده تا روز سه شنبه عرضه میشد با افزایش قیمت شمش، احتمال افزایش قیمت اسلب هم میرود چون صادرات اسلب رونق گرفته به همین دلیل قیمت ورق های اکسین در آخر هفته با سردرگمی مواجه شد در حالیکه صحبت ۱۶۰۰ تومان برای سایزهای ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر بود و ۱۵۰۰ تومان برای ضخامت های ۲۰ میلیمتر به بالا در نتیجه بسیاری از فروشنده ها دست از معامله کشیدند و به انتظار ثبات قیمت نشستند در حالیکه خریدارها عقب کشیده بودند ولی معاملات بیشتر در سطح بازار است و مصرف کننده ها هنوز به بازار نیامده اند این در حالی است که حجم زیادی از ورق در سال گذشته توسط بنکدارها خریداری شده و به انبارها سرازیر شده است این موجودی کالا اجازه نوسان شدید کالا را نمی دهد.

ورق سرد هفته پر تنشی را آغاز کرد روسها قیمت ضخامت ۰٫۷۰ میلیمتر به بالا را ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر انزلی اعلام می کنند و مقدار پیشنهادی شان هم بسیار محدود است چینی ها همین کالا را ۵۴۰ دلار هر تن به بالا قیمت میدهند، کالاهای موجود در گمرک در قیمت ۳۲۰ تا ۳۴۰ دلار خریداری شده است این تفاوت قیمت برای واردکننده قابل جبران نیست به همین دلیل همه سردرگم مانده اند، فروش موجودی فعلاً منوط به خرید کالای جانشین شده است با این روند در یکماه آینده ورق سرد با کمبود موجودی روبرو خواهد شد در حالیکه مبارکه مشغول به صادرات کالاهای خود است عملاً قیمت کالاهای وارداتی هم سطح مبارکه یا بالاتر از آن قرار گرفته است تا زمانی که بازارهای خارجی قدرت جذب محصولات مبارکه را داشته باشد این روند در بازار ادامه خواهد یافت.

ورق گالوانیزه نیز بازار جهشی داشت و قیمت ها در طول هفته تا ۸۰ تومان هر کیلو بالا رفت.

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال/ف. اسکندرخو

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن