بانک جهانی در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی ایران رشد ۴.۲درصدی را برای سال جاری پیش‌بینی کرد و رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ و نرخ بیکاری را به‌ترتیب ۰.۵درصد و ۱۱.۷درصد برآورد کرد.

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به گزارش ارزیابی اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد انتظار دارد رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی به ۴٫۲ درصد و در سال آینده به ۴٫۶ درصد برسد که نتیجه رفع تحریم‌ها و ایجاد فضای تجاری بهتر در ایران است.

در حالی که مهمترین بخش تحریم‌ها یعنی تحریم‌های بانکی عملاً لغو نشده و ارتباط بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی برقرار نشده است بانک جهانی در این گزارش از اجرای موفق برجام سخن گفته و نوشته است: با اجرای موفق برنامه جامع اقدام مشترک که در جولای ۲۰۱۵ به امضا رسید ایران در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ به روز اجرای این توافق رسید و در نتیجه آن اساساً همه تحریم‌های هسته‌ای برداشته شد.

این گزارش اشاره‌ای به مشکلات رفع تحریم‌ها در حوزه بانکی نکرده است.

بانک جهانی افزوده است: رفع تحریم‌های هسته‌ای و پیروزی اصلاح طلبان در پارلمان و مجلس خبرگان حمایت‌ها از دولت روحانی را افزایش داده است. با این تحولات شرایط مناسبی برای انجام اصلاحات اقتصادی در ایران فراهم شده است.

اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ با رشد ۳درصدی مواجه شد و بر اساس برآوردهای بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ و به‌دلیل شرایط نامشخص رفع تحریم‌ها و زمان آنها به ۰٫۵ درصد کاهش یافت.

این گزارش از کاهش نرخ تورم ۱۲ماهه به ۱۲٫۶ درصد در ژانویه ۲۰۱۶ خبر داده در عین حال اعلام کرده روند ایجاد شغل در کشور همچنان نامناسب است و نرخ بیکاری از ۱۰٫۶ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۱٫۷ درصد در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

کسری بودجه دولت نیز به‌دلیل افت قیمت نفت از ۱٫۲ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۴ به ۲٫۷ درصد در سال بعد از آن رسیده است. تراز حساب‌های جاری نیز که در سال ۲۰۱۴ معادل ۳٫۸ درصد تولید ناخالص داخلی بود در سال ۲۰۱۵ به ۰٫۶ درصد کاهش یافته است.

این گزارش بخش مهمی از رشد اقتصادی ایران طی امسال و سال آینده را ناشی از افزایش صادرات نفت دانسته است. افزایش مصرف، سرمایه گذاری و افزایش صادرات غیرنفتی نیز به تحقق رشد ۴٫۲درصدی ایران در سال جاری و رشد ۴٫۶درصدی در سال ۲۰۱۷ کمک می‌کنند.

پیش‌بینی شده است نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۶ به ۱۳٫۱ درصد برسد.

منبع : تسنیم

پرینت متن