با توجه به روند صعودی قیمت مواد اولیه و محصولات نیمه تمام فولادی، کارخانه های ترک بیشتر به سمت خرید قراضه روی آورده اند تا بیلت. اما علی رغم متوسط بودن روند خرید بیلت در ترکیه فروشندگان قیمت این محصول را هم در بازار داخلی و هم بازار خارجی بالا برده اند.

در راستای ثابت نبودن قیمت و تلاش خریدارن برای خرید کالا در حجم بالا ، کارخانه های ترک ترجیح می دهند بیلت مورد نیاز خود را از بازار داخلی خریداری کنند. قیمت بیلت سی آی اس ۳۹۵ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر اعلام شده اما برخی آن را ۴۱۰ دلار در تن سی اف آر یا بیشتر اعلام کرده اند. البته قیمت معاملاتی هفته پیش این محصول ۳۷۵ دلار در تن سی اف آر بوده است که به این ترتیب قیمتها ۲۰ تا ۳۰ دلار بیشتر از هفته پیش شده است. این روند باعث شده فروشندگان با احتیاط عمل کرده و مقادیر محدودی کالا عرضه کنند.

قیمت پیشنهادی بیلت چین ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار هر تن سی اف آر اعلام شده اما با توجه به جذابیت بازار داخلی فروشندگان چینی تمایلی به عرضه محصولات خود به بازار بین امللی ندارند. هرچند تجدید نظر چینی ها در قراردادهایشان با ترکیه سبب دلسردی این خریداران شده است. گفته می شود قیمت نهایی بیلت چین به ترکیه ۳۹۶ تا ۳۹۸ دلار در تن سی اف آر خواهد بود.

هفته پیش قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه ۴۰۰ دلار در تن تحویل درب کارخانه بود، درحالیکه این قیمت طی این هفته ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار در تن اعلام شده است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن