در پی بیشترشدن تقاضای فصلی که موجب افزایش سود تولیدکنندگان و تقویت تقاضای سنگ‌آهن مواد خام شد، قیمت فولاد در معاملات آتی دوشنبه شانگهای با رشدی ۳درصدی مواجه شد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» ، آمارهای اخیر نشان‌دهنده ثبات در اقتصاد چین بوده و همچنین موجب تحریک قیمت‌ها شده است. داده های دفتر آمار ملی نشان می‌دهد قیمت مسکن چین در ماه مارس با بیشترین سرعت خود در دو سال اخیر افزایش یافته است. در این بین هر تن سنگ‌آهن در بورس آتی شانگهای با رشدی ۲.۷درصدی ۲۳۸۱ یوآن ‌(۳۶۷ دلار) معامله شد.

«کوین بی»، تحلیلگر گروه مشاور CRU با اشاره به رشد قیمت فولاد در آخر هفته گذشته اعلام کرد: «ما از نظر شاخص‌های اقتصادی نشانه‌هایی از رشد را در ماه مارس مشاهده کردیم و این موضوع موجب بهبود حس حاکم بر حاضران بازار خواهد شد.»

چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ آهسته‌ترین رشد اقتصادی خود را از سال ۲۰۰۹ به ثبت رساند اما رشد در بدهی به نظر موجب بهبود فعالیت کارخانه‌ها، سرمایه‌گذاری و هزینه‌های خانوار در دومین اقتصاد بزرگ دنیا شده است.

روز دوشنبه داده های دفتر ملی آمار نشان داد که قیمت متوسط خانه‌های نو در بیش از ۷۰ شهر چین در ماه گذشته نسبت به سال گذشته  ۴.۹درصد و نسبت به ماه فوریه ۳.۶ درصد افزایش یافت.

در بورس کالای دالیان،‌ قیمت هر تن سنگ‌آهن ماه سپتامبر با ۲.۲ درصد افزایش به ۴۲۳ یوآن رسید. قبل از متوقف شدن صعود در انتهای هفته، روند صعودی هفته گذشته قیمت فولاد موجب افزایش قیمت سنگ‌آهن نیز شد.

تحلیلگر گروه مشاور CRU اعلام کرد:‌‌ «بهبود تقاضای فولاد در چین نسبتا فصلی بوده و در ماه ژوئن و با گرم‌تر شدن هوا و به تبع آن کندشدن فعالیت‌های ساخت و ساز کاهش خواهد یافت و اگر در حال حاضر تولیدکنندگان سودده باقی بمانند، عرضه افزایش خواهد یافت و ما با خطر کاهش قیمت مواجه خواهیم بود.»

بر اساس آمار TSI، روز جمعه هر تن سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیانجین چین با ۱.۹ درصد افزایش قیمت ۵۷ دلار و ۵۰ سنت معامله شد.

BMI  اظهار داشت: «هرگونه رشد در قیمت سنگ‌آهن پایدار نخواهد بود. بازار فولاد چین همچنان با عرضه مازاد مواجه خواهد بود. به طوری که عرضه مازاد داخلی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ به طور میانگین به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.»

منبع: اقتصادنیوز به نقل از رویترز

پرینت متن