– در سه ماه نخست سال جاری میلادی، قیمت سنگ‌آهن ۲۳ درصد رشد کرد؛ زیرا در چین تولیدکنندگان فولاد برای پر کردن انبارها از سنگ‌آهن وارد بازار شدند و نیز تولید سنگ‌آهن در برخی معادن استرالیا به دلایل مختلف دچار اختلال شد.
قیمت‌ها در سال جاری میلادی تاکنون ۳۹ درصد رشد کرده و به هر تن ۳/۶۰ دلار رسیده است. در واقع متوسط قیمت هر تن سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد، امسال تاکنون ۵۰ دلار بوده است. برخی نهادهای تحلیلگر نسبت به افق بازار این ماده خام خوش‌بین نیستند. بانک سیتی‌گروپ در گزارش جدید خود آورده است، متوسط قیمت سنگ‌آهن امسال و سال آینده میلادی به ترتیب ۴۵ دلار و ۳۹ دلار خواهد بود. در سال ۲۰۱۸ متوسط قیمت‌ها ۳۸ دلار پیش بینی شده است. این بانک در گزارش قبلی خود متوسط قیمت‌ها در سال جاری را ۳۵ دلار و برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی، ۳۵ دلار پیش‌بینی کرده بود. در گزارش سیتی‌گروپ آمده است، احتمالا در سه ماه کنونی قیمت‌ها بالا باقی خواهند ماند و دو عامل اصلی آن، اختلال در عرضه سنگ‌آهن از استرالیا و کاهش اندک تولید فولاد در چین است.

اما در نیمه دوم امسال و دو سال آینده، این دو عامل از بین می‌روند و بار دیگر شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود. هفته گذشته مدیر شرکت ریو تینتو اعلام کرد احتمالا در نیمه دوم امسال قیمت سنگ‌آهن کاهش خواهد یافت؛ زیرا تولیدات جدید اثر مثبت تقاضای بالا از سوی چین را خنثی می‌کند.در بخش دیگری از گزارش سیتی گروپ آمده است، افزایش تولید به‌ویژه از سوی چهار شرکت ریو‌تینتو، بی‌اچ‌پی بیلیتون، ویل اس‌ای و فورتسکیو و کاهش احتمالی قیمت فولاد، عواملی هستند که سبب کاهش قیمت سنگ‌آهن در نیمه دوم امسال و دو سال آینده خواهند شد.طی سه سال اخیر قیمت سنگ‌آهن کاهش یافته و عامل آن مازاد عرضه از سوی تولیدکنندگان بزرگ بوده است. سیتی‌گروپ پیش‌بینی کرده مازاد عرضه سال آینده دو برابر شده و به ۳۸ میلیون تن خواهد رسید. در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۱۴ میلیون تن کاهش خواهد یافت؛ اما در سال ۲۰۱۹ بار دیگر شاهد رشد مازاد خواهیم بود. پیش‌بینی شده در آن سال مازاد عرضه ۴۴ میلیون تن خواهد بود.در ماه گذشته میلادی تولید فولاد در چین به رقم بی‌سابقه ۶۵/۷۰ میلیون تن رسید؛ زیرا تولیدکنندگان تلاش کردند از قیمت بالای فولاد بهره ببرند، اما در سه ماه اول امسال میزان تولید فولاد در این کشور ۲/۳ درصد کاهش یافت. چین نیمی از کل فولاد جهان را تولید می‌کند.

پرینت متن