سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین رو به پایین بود چرا که بازارهای فیوچرز سنگ آهن و فولاد افت قیمت داشتند. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۶۱ دلار هر تن سی اف آر چین ثبت شد در حالی که یک هفته قبل قیمت پایانی به ۶۵ تا ۶۶ دلار رسیده بود. در بازار فولاد چین نیز دیگر روند صعودی آرام شده و تقاضا کاهش یافته است.

هفته گذشته قیمت سنگ آهن در چین طی ۴ روز ۱۳ درصد افت داشت از این رو بسیاری از فولادسازان چینی عقب نشینی کردند. همین امر عرضه کننده های سنگ آهن را مجبور می سازد قیمت را پایین تر بیاورند و چه بسا قیمت در آینده نزدیک به حدود ۵۵ دلار هر تن سی اف آر نیز برسد.

 

قراضه

هفته گذشته در  خاور دور قراضه روسیه ۲۷ دلار هر تن گران تر شد و ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. قراضه سنگین کلاس یک امریکا نیز ۱۰ دلار بالا رفته به ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۲۴۳ تا ۲۵۲ دلار هر تن فوب به کره جنوبی پیشنهاد شده که در ثبات بوده است.

در ترکیه قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ امریکا ۳۱۲٫۵ دلار هر تن سی اف آر بود که حدود ۲۰  دلار رشد داشت ولی معامله ای در این قیمت نهایی نشد. قراضه دریای بالتیک از ۲۹۲ دلار به ۳۱۳ دلار هر تن سی اف آر افزایش داشت تا به سطح قیمت های امریکا برسد.

قیمت قراضه خرد شده در بازار داخلی  امریکا ۳۰۳٫۵۰ دلار هر لانگ تن درب کارخانه بود که ۱۷٫۵۰ دلار هر تن رشد داشته است.

 

بیلت

روند صعودی قیمت بیلت سی آی اس هفته گذشته آرام تر شد و با ۵ تا ۱۰ دلار رشد به ۴۳۰ دلار هر تن فوب رسید. عرضه کننده ها به دنبال فروش در ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن فوب بودند ولی این قیمت ها خریداری نداشت.  قیمت سی اف آر ترکیه نیز برای بیلت سی آی اس تا ۴۵۵ دلار هر تن بود.

بیلت صادراتی چین نیز ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه ثبت شد. در جنوب شرق آسیا نیز بیلت چین ۴۰۳ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر بود.  در بازار داخلی چین قیمت بیلت تا ۸ دلار بهبود را تجربه نمود.  در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت با ۵ دلار رشد ۴۴۰ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته روند نزولی شدیدی را تجربه کرد روز یکشنبه قیمت بیلت تب و تاب هیجانی خود را پشت سر گذاشت و تا هر کیلو ۱۴۹۰ تومان هم رسید که عملاً ۵۰ تومان نسبت به هفته قبل کاهش قیمت نشان میداد. با عرضه های فولاد خوزستان در روز دوشنبه قیمت این کالا در بورس تثبیت شد و همین امر باعث شد تا روند نزولی قیمت تا آخر هفته ادامه یابد. در پایان هفته قیمت بیلت سایز ۱۲۵ میلیمتر طول ۶متر که بیشتر مورد مصرف میله گرد A2 ، نبشی و ناودانی است به ۱۳۸۰ تومان و سایز ۱۵۰ میلیمتر به ۱۴۶۰ تا ۱۴۷۰ تومان رسید. افت قیمت بیلت باعث کاهش قیمت قراضه شده و همین کاهش قیمت عامل افزایش عرضه قراضه گردیده است چرا که عرضه کنندگان ضایعات فلزی نگران کاهش قیمت شده اند و به همین دلیل عرضه را بالا برده اند. از طرف دیگر میله گردهایی که در اواخر اسفند و اوایل فروردین در قیمت های پایین خریداری شده به بازار عرضه شده و همین مطلب باعث کاهش تقاضای بیلت گردیده است چون دیگر خریداران بیلت نمی توانند میله گرد را در قیمت های گذشته به فروش برسانند. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت بیلت در همین حدود ثابت بماند و با توجه به روند صادرات بیلت تغییری در قیمت حداقل تا یک ماه آینده دیده نمی شود .

 

مقاطع

در هفته ای که گذشت در بازار جنوب اروپا قیمت میلگرد تا ۳۰ یورو رشد داشته ۴۱۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.  در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد ثبات داشت و ۴۶۰ یورو هر تن درب کارخانه بود. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد با ۱۰ دلار رشد به ۵۷۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه هفته گذشته تا ۱۴ دلار رشد داشته به ۵۱۱ دلار هر تن درب کارخانه رسید.  میلگرد صادراتی ترکیه ۱۰ تا ۱۵ دلار رشد داشته به ۵۰۵ تا ۵۱۵ دلار هر تن فوب رسید و برخی تا ۵۲۵ دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد می دادند. هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه در عربستان ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود که تا ۶۰ دلار نسبت به دو هفته قبل رشد داشت. در امارات نیز قیمت تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

همچنین میلگرد در بازار داخلی چین ۴۱۰ تا ۴۱۶ دلار هر تن درب کارخانه بود که ۱۲ درصد  رشد داشت.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روند نزولی داشت. از روز شنبه این روند شروع شد و تا پایان هفته ادامه یافت. میانگین قیمت میله گرد سایز ۱۴ تا ۲۵ روز شنبه در اصفهان ۱۷۳۱۷ ریال بود ولی در پایان هفته به ۱۶۲۵۰ ریال رسید. متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ اول هفته در اصفهان ۱۶۹۶۷ ریال بود که در پایان هفته به ۱۶۳۰۰ ریال رسید. دیگر مقاطع مثل نبشی و ناودانی هم به همین نسبت افت قیمت را تجربه کردند . چند دلیل برای این نزول قیمت وجود دارد :

۱- این کاهش قیمت قابل پیش بینی بود و و انتظار آن می رفت چون قیمت ها خیلی افزایش یافته بود به همین دلیل خریداران از بازار عقب نشستند.

۲- عرضه میله گردهای انباری که در قیمت پایین خریداری شده بود، به بازار روانه شد و همین امر باعث کاهش قیمت مقاطع گردید.

۳- عدم وجود تقاضای موثر با توجه به عدم ابلاغ بودجه سال ۹۵، هیچ پرداختی و هیچ طرحی از طرف دولت صورت نگرفته است در نتیجه تقاضای واقعی در طول یکماه و نیم گذشته در بازار نبوده است و هر آنچه که بوده بیشتر سفته بازی توسط دلال ها و بنکدارها بوده است. در نتیجه با بهم خوردن این تعادل قیمت ها به سمت واقعی شدن پیش می رود حباب قیمت مقاطع که عملاً در خلال سه هفته کاری به اوج خود رسیده بود در خلال یک هفته فروکش کرد . اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند با توجه به قیمت بیلت قیمت متوسط میله گرد به ۱۵۲۰ تا ۱۶۰۰ تومان تنزل کند که این قیمت هنوز ۲۰ درصد از حداقل قیمت های سال گذشته بالاتر است .

 

ورق

هفته گذشته قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۵۱۰ تا ۵۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به یک ماه قبل بهبود داشت.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم به دلیل رشد قیمت قراضه وارداتی و کاهش عرضه ورق تا ۳۵ دلار برای تولیدات جولای بالا رفته به ۵۰۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه رسید. ورق گرم وارداتی سی آی اس نیز ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی چین با ۱۰ دلار کاهش ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی نیز قیمت ۱۷ تا ۱۸ دلار افت داشته است.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ۴۰ تا ۴۵ دلار در طول هفته گذشته رشد داشته ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت پیشنهادی در جنوب شرق آسیا نیز ۴۹۰ دلار هر تن فوب بود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه هر کیلو ۱۹۳۵۰ ریال و در بندر امام خمینی ۱۸۸۰۰ ریال اعلام می شد قیمت این کالا تا پایان هفته ثابت ماند و تغییر چشمگیری هم نداشت عده ای انتظار افزایش قیمت این کالا را تا مرز ۲۱۰۰ تومان هر کیلو دارند. استدلال  آنها اینست که آخرین پارتی های این کالا از چین در قیمت ۴۸۰ دلار هر تن خریداری شده است و از آن به بعد خریدی صورت نگرفته در نتیجه در ۲۰ روز آینده باید انتظار افزایش قیمت داشت. عده ای دیگر اعتقاد دارند که قیمت فعلی اوج قیمت ورق ۲ میلیمتر است و احتمال افزایش آن بسیار ضعیف است چون بازار لوله و پروفیل پذیرای آن نیست. از طرف دیگر دولت مصمم است که قیمت این کالا را همچنان پایین نگه دارد به همین دلیل در روز دوشنبه مبارکه موفق شد بیش از ۷۸۰۰ تن ورق گرم کلاس C را در قیمت پایه ۱۴۵۴۱ ریال بفروشد که با مالیات ارزش افزوده حداقل قیمت آن ۱۵۸۵۰ ریال خواهد بود این قیمت با قیمت محصولات وارداتی فاصله بسیاری دارد و به حفظ بازار کمک می کند.

قیمت ورق های گرم ضخامت ۳۰ میلیمتر به بالا تمایل به افزایش داشت و تا آخر هفته هر کیلو ۵۰۰ ریال افزایش یافت این در حالی بود که قیمت ورق اکسین و کاویان تمایل به افزایش داشت و تا آخر هفته بین ۲۰ تا ۷۰ تومان هر کیلو بالا رفت.

ورق سرد بازار بسیار پر نوسانی داشت اول هفته قیمت بعضی از اقلام تا هر کیلو ۵۰ تومان کاهش نشان داد ولی بعد از آن قیمت ها به حال اول بازگشت. روز دوشنبه قیمت ورق های سرد مبارکه در پایه ۱۷۶۱۹ ریال در بورس فلزات تثبیت شد همین امر به آرامش بازار کمک کرد. در شرایط فعلی قیمت تمام شده ورق سرد مبارکه پایین تر از قیمت محصول وارداتی است . البته قیمت معاملاتی مبارکه در بازار بالاتر است. در فروردین ماه ۳۵۲۸۴ تن ورق سرد وارد کشور شده است اما اینها سفارشاتی بوده است که در دیماه سال گذشته تا اواسط بهمن ماه به خارج داده شده در طول اسفند و فروردین عملاً ورق سرد خریداری نشده چون قیمت های خارج با قیمت های ما تفاوت بسیار داشته.

ورق گالوانیزه بازار ثابتی داشت و تا پایان هفته هر کیلو ۳۰۰ ریال کاهش یافت.

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن