رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: بیش از ۴۰ درصد شرکت‌های آلمانی علاقه مند به همکاری با ایران هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالوهاب سهل‌آبادی امروز (یکشنبه) در همایش رویکرد صادرات محور صنعت سنگ که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: تمام کشورهای دنیا باید بدانند که بهترین قوانین سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد به طوری که یک سرمایه‌گذار خارجی با سرمایه گذاری در ایران می‌تواند تا ۱۰۰ درصد مشارکت داشته باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط قیمت نفت باید تلاش کنیم صادرات به ویژه صادرات سنگ جایگزین فروش نفت شود. اما سؤال اینجاست که تاکنون چه میزان به این مهم پرداخته شده است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفت: آیا عمر پروانه معادن اجازه چنین فعالیتی را به معدن داران می‌دهد؟ این در حالی است که محیط زیست و دیگر ارگان‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند و بسیاری از معدن داران صادرات خود را متوقف کرده‌اند.

وی گفت: در بدترین شرایط رکود، مالیات نیز افزایش یافته است. در چند ماه اخیر مالیات اصفهان ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده در حالی که کل سهم صادراتی کشور در دنیا ۰٫۳۵ درصد بوده و از این میزان ۰٫۳۸ درصد نفت و گاز بوده است.

سهل آبادی خاطرنشان کرد: برخی از سنگبری‌های کوچک ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان به شهرداری اجاره می‌دهند و با معدن‌دار و سنگبری‌های بزرگ به رقابت می‌پردازند.

سهل‌آبادی با بیان اینکه باید اتحادیه صادرات سنگ در اصفهان تأسیس شود، اضافه کرد: باید به صورت هماهنگ به مقوله صادرات پرداخته شود. نباید اجازه دهیم تا کشورهایی مانند امارات و دلالانی که برخی از آنها ایرانی هستند، صادرات کشور را از بین ببرند.

وی گفت: فراوری سنگ‌های ضایعاتی از مهم ترین فعالیت‌هایی است که مشکل ایجاد کرده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: مقام معظم رهبری توصیه اکید به اقتصاد مقاومتی و رعایت آن توسط مسوولان کرده‌اند که بند بند آن به تولید مرتبط می‌شود، اما برخی افراد در این حوزه کم کاری کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری موج

پرینت متن