سنگ آهن

در هفته ای که گذشت قیمت سنگ آهن وارداتی در چین در ابتدا روندی رو به بالا به خود گرفت ولی با نزولی شدن قیمت بیلت و میلگرد در چین بازار سنگ آهن نیز نزولی شد و از ۶۱ دلار هر تن سی اف آر هفته گذشته به ۶۳٫۵ دلار هر تن سی اف آر چین رسید و مجددا به ۶۰ دلار بازگشت. در بورس دالیان چین نیز سنگ آهن تا ۳ دلار ارزان شد.

بازار مسکن چین فعالیت زیادی ندارد. حباب بازار فولاد نیز ترکیده است از این رو بر بازار سنگ آهن اثر منفی گذاشته است. انتظار می رود افت قیمت سنگ آهن مدتی ادامه داشته باشد.

 

قراضه

بازار واردات قراضه در ترکیه هفته آرامی را پشت سر گذاشت. معامله چندانی صورت نگرفت و همه در حال بررسی بازار پس از افزایش قیمت های اخیر و افزایش خرید ها بودند. قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ امریکا ۳۱۲٫۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه و بی حرکت بود. عرضه کننده های سی آی اس نیز در تعطیلات اوایل ماه می بودند. ولی خرید ترک ها از بازار داخلی قراضه فعال تر شده بود.

قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن  ۲۷۹ تا ۲۸۴ دلار هر تن فوب و ثابت بود. البته معامله ای نشد چون ژاپنی ها در تعطیلات یک هفته ای گلدن ویک بودند. کره ای ها که با کاهش عرضه وارداتی روبرو شدند از بازار داخلی خرید بیشتری کردند و قیمت قراضه در بازار داخلی آن تا ۱۳ دلار رشد داشت. قراضه کانتینری سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا در تایوان ۲۹۵ تا ۲۹۸ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه سنگین کلاس یک امریکا نیز در کره ۳۲۵ دلار هر تن سی اف آر و بدون خریدار بود.

 

بیلت

هفته گذشته بیلت در بازار داخلی چین ۲۵ دلار ارزان شد و به ۳۶۰ دلار رسید. افت قیمت بازار چین موجب رکود بازار بیلت سی آی اس نیز شد و قیمت بیلت صادراتی تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب نیز کاهش داشت. البته اغلب عرضه کننده ها به دلیل تعطیلات در بازار نبودند.

در بازار داخلی ترکیه قیمت بیلت ۲۰ دلار دیگر بالا رفته و به ۴۴۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت چین در ترکیه خریداری نداشت و قیمت اسمی آن ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر بود. بیلت سی آی اس نیز تا ۴۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود ولی خریداری نداشت.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت سه روز اول هفته نزولی بود. قیمت سایز ۱۲۰ میلیمتر داخلی طول ۶ متر تا ۱۲۸۰ تومان رسید و سایز ۱۵۰ میلیمتر بعضی کارخانه ها به کف ۱۳۵۰ تومان هر کیلو کاهش یافت. این در حالی بود که محصول کارخانه های بزرگ مثل فولاد خوزستان، ارفع یا نیشابور در بازار نبود. روز دوشنبه فولاد خوزستان با حفظ قیمت پایه ۱۴۵۰ تومان به بازار آمد همین امر باعث تقویت بازار شد چرا که نگرانی دست اندرکاران از افت قیمت برطرف شد و روحیه بازار به مثبت تغییر کرد از روز سه شنبه با بهبود قیمت میله گرد و دیگر مقاطع تقاضای بیلت بهبود پیدا کرد در حالیکه عرضه بسیار محدود بود همین امر باعث شد تا قیمت بیلت با ارزش افزوده به ۱۴۶۰ تا ۱۴۸۰ تومان هر کیلو برسد ولی تقاضا محدود بود، در بازار پیشنهادهای ۴۰۰ دلاری محصول چین با ۷ درصد نرخ یوزانس شنیده شده این قیمت با هزینه های گمرکی حدود ۱۸۰۰ تومان با مالیات ارزش افزوده برای واردکننده می باشد که فاصله زیادی با قیمت شمش داخلی دارد، کارخانه های تولید شمش داخلی قراضه مورد نیازشان را خریده اند و همین امر باعث کاهش قیمت قراضه شده است به همین دلیل عده ای انتظار دارند قیمت شمش کاهش یابد اما هدایت بازار به عهده فولاد خوزستان است، با ادامه صادرات توسط فولاد خوزستان از یک طرف بازار باید با سیاست تعادل عرضه و تقاضا بسازد و از طرف دیگر خود را با نوسان قیمت مقاطع هماهنگ کند.

آنچه مسلم است، سیاست صادرات فولاد بخصوص شمش ادامه پیدا خواهد کرد. ما هم مازاد ظرفیت تولید شمش داریم هم مواد اولیه آنرا، بنابراین سایست صادرات فولاد اعم از آهن اسفنجی یا شمش مثل صادرات نفت ادامه خواهد یافت بنابراین اگر قیمت شمش در بازارهای جهانی کاهش یابد و مثل سال گذشته میلادی به ۳۰۰ دلار هر تن هم برسد باز هم صادرات آن برای ایران واجب است چرا که الزامات اقتصادی سیاسی، تداوم این سیاست را اجتناب ناپذیر می کند، تنها در شرایط فعلی بازار جهانی فولاد این صادرات چشم گیرتر شده است. نباید فراموش کرد که تنها در یک ماه گذشته بیش از ۱٫۵ میلیون تن سنگ آهن از ایران صادر شده است. شاید در خلال یکی دو سال آینده با توجه به افزایش ظرفیت و تنوع تولید، فولاد دومین کالای صادراتی ایران گردد. نباید فراموش کرد که صادرات شمش تنها توسط فولاد خوزستان صورت نمی گیرد، در سالهای پیش رو سیاست همه کارخانه ها اختصاص قسمتی از تولید به صادرات خواهد بود احتمال رکود در بازار فولاد جهانی رقابت کارخانه های ایرانی برای صادرات را بیشتر خواهد کرد .

 

مقاطع

در هفته گذشته بازار میلگرد ترکیه علی رغم کاهش فعالیت خریدارها همچنان رو به بالا بود و میلگرد ۲۰ دلار دیگر بالا رفته به ۵۰۳ تا ۵۲۴ دلار هر تن درب کارخانه رسید. میلگرد صادراتی ترکیه ۵۰۵ تا ۵۱۵ دلار هر تن فوب بود که ۱۵ دلار بهبود داشت.

دو هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی و صادرات ایتالیا صعودی بوده چرا که عرضه کم است و قیمت قراضه رو به بالا بوده است. قیمت با ۶۰ تا ۸۰ یورو رشد به ۴۵۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۲۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. میلگرد صادراتی جنوب اروپا ۴۵۰ تا ۴۶۰ یورو هر تن فوب بود که نسبت به دو هفته قبل ۳۵ تا ۴۰ یورو رشد داشته است.

در چین قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای با ۲۰ دلار کاهش روبرو شد.

بدین ترتیب آخرین قیمت میلگرد در بازار داخلی امریکا ۵۷۳ تا ۵۹۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شده یک ماه و نیم گذشته سه مرتبه رشد قیمت داشته است.

مقاطع در بازار ایران

سه روز اول هفته مقاطع روند نزولی شدیدی را تجربه کردند علت این نزول قیمت ترس از کاهش بیشتر قیمت ها و رقابت فروشنده های خرد بود، اما از دوشنبه بعدازظهر بازار برگشت. فروشنده های بزرگ از بازار خارج بودند و رقابت کوچک ترها هم با توجه به محدودیت موجودیهایشان دوام نداشت، ضمن آنکه کارخانه ها هدایت بازار را بعهده دارند. در خلال چند سال گذشته بنکدارهای بزرگ از بازار فولاد خارج شده اند و موجودیها بیشتر در اختیار شرکت های نیمه دولتی است که با کارخانه های فولاد کاملاً هماهنگ هستند، با کاهش شدید قیمت ها محصولات فولاد خوزستان با عدم تحویل روبرو شد و ذوب آهن هم جلوی تحویل کالا را گرفت. همین دو مطلب به همراه ثبات قیمت شمش در بورس فلزات باعث ایجاد امیدواری و بازگشت بازار شد، در طول سه روز کاری قیمت تا مرز ۱۲۰ تومان کاهش یافت و در خلال ۲ روز کاری حدود ۱۰۰ تومان دوباره بالا رفت روز شنبه متوسط قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان ۱۵۷۰۰ ریال بود و روز پنج شنبه به ۱۶۶۷۰ ریال رسید نوسان بازار تابع دو مطلب است

اول سیاست عرضه کارخانه ها بخصوص کارخانه های ذوب آهن و خراسان .

دوم نگاه بازار.

در واقع تقاضا فعلاً جایگاهی ندارد و هر آنچه اتفاق می افتد در بخش عرضه و سفته بازیهای آن است. هنوز بازار نگران است که قیمت ها به سال قبل باز گردد به همین دلیل نگاه دقیقی به بازار جهانی دارد، ولی بازار باید این را متوجه بشود که دولت نیاز به صادرات فولاد دارد. فولاد ابزار کسب درآمد است و نشان دادن قدرت اقتصادی بنابراین به سادگی دست از صادرات بر نمیدارد از طرف دیگر تا زمانی که قیمت نفت ثابت یا صعودی است کاهش قیمت فولاد متصور نیست، فولاد یک رابطه قیمتی با نفت دارد و یک رابطه اقتصادی. این گزارش در پی توضیح این مطلب نیست ولی تا زمانی که قیمت نفت روند کاهشی به خود نگیرد ذغال سنگ و کک هم روند نزولی نخواهند یافت همینطور سنگ آهن . البته رابطه نفت و فولاد دو طرفه است . اگر فولاد کاهش قیمت داشته باشد و تقاضای آن رو به پائین برود می تواند بازار نفت را به فاصله یک تا دو ماه تحت تاثیر قرار دهد. آنچه هنوز در بازار فولاد ایران بی تحرک مانده تقاضاست، دولت مجبور است هر چه زودتر بعضی پروژه ها را فعال کند و به آنها بودجه بدهد آنروز مشخص می شود که قیمت واقعی فولاد در بازار ایران چیست. این فاصله هم دیر نیست حداکثر تا یکماه آینده پس از فعال شدن مجلس جدید، دولت بودجه را به سطح بازار خواهد کشاند این در شرایطی است که موجودی کارخانه ها به حداقل خود رسیده است.

 

ورق

از اواسط آوریل تاکنون ورق گرم در آلمان ۳۰ تا ۴۰ یورو رشد داشته ورق گرم ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون ۱۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده شده است. قیمت ورق گرم در ایتالیا ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه بدون ۲۲ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده که ۴۰ دلار رشد داشته است.

قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس قبل از تعطیلات هفته گذشته ۴۰ تا ۴۵ دلار هر تن بالا رفته به ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب رسید.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا  ۲۲ دلار هر تن نسبت به هفته قبل رشد داشته به ۵۶۲ تا ۵۷۳ دلار هر تن درب کارخانه رسید.

در ترکیه ورق رو به بالا بود و پیشنهاد ها به ۵۴۰ دلار هر تن درب کارخانه نیز رسید.

در بازار صادرات چین قیمت ورق گرم نزولی شد و ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب بود که ۱۰ دلار افت داشت.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در انزلی ۱۹۱۰ تومان و در بندرامام ۱۸۶۰ تومان بود ولی روند نزولی داشت. تا سه شنبه که فروشنده ها دست از عرضه کشیدند و همین امر قیمت را تا آخر هفته به اول هفته برگرداند. قیمت پیشنهادی سی آی اس ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار فوب است که فراتر از قیمت امروز بازار است. در خلال دو ماه گذشته سفارشات بسیار کمی به فروشندگان خارجی داده شده باید صبر کرد و دید آیا آنها که انتظار قیمت هر کیلو ۲۰۰۰ تومان ( با مالیات ارزش افزوده ) را دارند برآورده میشود یا نه ؟ در هر حال فاصله قیمت این کالا با ضخامت ۲٫۵ میلیمتر باعث شده که بسیاری از کارخانه ها به کالاهای مبارکه رو بیاورند. از آنجا که ورق های درجه دو مبارکه در سطح وسیع در بازار وجود دارد و قیمت آنها بسیار با صرفه تر از ورق ضخامت ۲ میلیمتر می باشد اکثر کارخانه ها پروفیل و لوله به مصرف این کالاها روی آورده اند.

ورق های ضخامت تا ۱۵ میلیمتر در هفته گذشته تفاوت قیمت جدی نداشت اما برای ضخامت های ۱۵ میلیمتر به بالا کاویان به دنبال افزایش قیمت بود که با توجه به رکود بازار معاملات محدودی داشت. از طرف دیگر عرضه ورق های گرم محصول اکسین در قیمت های زیر ۱۷۰۰ تومان ( با مالیات ارزش افزوده ) اجازه  افزایش قیمت را نداد. اکسین بسیار تلاش دارد تا قیمت ورق های ۲۰ میلیمتر به بالا را به ۱۷۵۰ تومان با مالیات ارزش افزوده هر کیلو برساند ولی فروش های سنگین شب عید و موجودی ارزان انباشته شده در انبارها از یک طرف و تقاضای ضعیف بازار از طرف دیگر اجازه این افزایش را تابحال نداده است هر چند که عده ای از دست اندرکاران امیدوارند این امر به وقوع بپیوندد.

ورق سرد بازار آرامی داشت فروشنده های خارجی هنوز بر قیمت ۵۲۰ تا ۵۵۰ دلار سی اف آر بنادر ایران اصرار دارند موجودیهایشان هم محدود است ولی بازار ایران با عرضه کافی از طرف مبارکه و تقاضای به شدت ضعیف روبروست به همین دلیل بازار ورق سرد با کاهش قیمت روبرو بود ضمن آنکه فروشنده ها تمایل به تخفیف داشتند این روند در هفته آینده احتمالاً ادامه خواهد یافت .

ورق گالوانیزه با بازار کم رونقی روبرو بود روند قیمت نزولی داشت تا پایان هفته قیمت بعضی از اقلام تا ۳۰ تومان هر کیلو کاهش یافت.

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن