با وجود آمار اقتصادی ضعیف چین، به دلیل حمایت بازار مسکن و بهبود تقاضای فیزیکی، ‌قیمت فولاد و سنگ‌آهن در معاملات آتی روز دوشنبه چین افزایش یافت.

در حالی که توسعه‌دهندگان در پاسخ به افزایش شدید قیمت مسکن به آغاز پروژه‌های ساخت‌وساز خود ادامه می‌دهند، سرمایه‌گذاری بخش مسکن چین در ماه آوریل سرعت ماه گذشته خود را حفظ کرد.

پس از اینکه شاخص‌های دیگر نظیر سرمایه‌گذاری ثابت، تولید کارخانه‌ها و میزان خرده‌فروشی با افتی کمتر از انتظار مواجه شدند، سرمایه‌گذاری بخش مسکن، شک‌وتردیدها را در خصوص ثبات دومین اقتصاد بزرگ دنیا اندکی افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر تن میلگرد در معاملات آتی شانگهای با رشدی ۱٫۲ درصدی نسبت به آخرین جایگاه خود در هفته گذشته به ۲۰۶۲ یوآن (۳۱۶ دلار) رسید. قیمت‌ها هفته گذشته با افتی ۱۲ درصدی مواجه شده است.

دانیل هاینس،‌تحلیلگر ANZ در سیدنی اعلام کرد: «معامله‌گران فیزیکی که به دلیل افزایش سفته‌بازی در بازارهای فولاد و آهن در ماه آوریل از دور خارج شده بودند، در معاملات امروز فعالیت بیشتری از خود نشان دادند. این موضوع به این معناست که بازار فیزیکی به پشتیبانی قیمت در آمده است و این یک نشانه خوب برای تقاضاست.»

پس از اعمال مقررات تازه برای محدودکردن سفته‌بازی کالا توسط بورس چین، قیمت‌ها روند صعودی خود را از دست داده بودند.

در بورس کالای دالیان، هر تن سنگ‌آهن با رشدی ۱٫۳ درصدی ۴۱۰ یوآن معامله شد ولی قیمت همچنان ۲۰ درصد پایین‌تر از مقدار اوج خود در ماه آوریل بوده است.

بر اساس اخبار منتشر شده، علی‌رغم رشد قیمت اخیر، معاون وزیر صنعت چین روز دوشنبه اعلام کرد مشکلات ظرفیت مازاد در صنعت فولاد چین همچنان وجود دارد. بر اساس محاسبات رویترز و آمار دفتر ملی آمار چین، تولید فولاد چین در ماه آوریل نسبت به ماه مارس کاهش داشته است،

منبع:دنیای معدن

پرینت متن