سید محمدعلی ابویی مهریزی رییس سندیکای لوله و پروفیل ایران از جمله هیات نمایندگان اتاق ایران بود که روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه وقت گرفت تا یک دقیقه صحبت کند.
ساعت۲۴: او در همین یک دقیقه و با نگرانی از شرایط نامساعد صنعت لوله و پروفیل که در همین روزها با افزایش عجیب قیمت فولاد داخلی مواجه شده‌اند، فولادسازان را متهم کرد که ۳ میلیون تن فولاد را گم کرده‌اند.

ابویی مهریزی در گفت‌وگوی کوتاه با ساعت ۲۴ توضیح داد: فولادسازان دولتی از زمستان پارسال با دادن آمارهایی که نشان می‌داد ۳ میلیون تن فولاد در انبارها مانده‌اند مقاله‌های سفارشی که از سوی برخی رسانه‌ها انتشار یافت فضا را برای افزایش تعرفه واردات فولاد آماده کرده‌اند.

او گفت: در حالی که تا آخرین روزهای زمستان پارسال موضوع ۳ میلیون تن فولاد انبار شده در کارخانه‌ها در برخی رسانه‌ها انتشار می‌یافت بلافاصله پس از افزایش تعرفه واردات از جلوی چشم دور شد.

اوگفت: برای جابه‌جا شدن این میزان فولاد انبار شده در کارخانه‌های فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان و سایر کارخانه‌ها باید ۲۶ هزار تریلی در سطح کشور و در یک دوره کوتاه جابه‌جا شوند که به نظر می‌رسد این طور نبوده است.

او در پاسخ به این پرسش ساعت ۲۴ که آیا انتشار خبر انبار شدن ۳ میلیون تن فولاد که در زمستان پارسال رسانه‌ها انتشار دارند واقعیت نداشت، گفت: به نظر می‌رسد که یک بازی بوده است، در غیر این صورت چرا در حالی که تقاضا برای آهن و فولاد وجود دارد، فولادسازان در بورس کالا حواله‌های مربوط به ماه‌های تیر و مرداد را می‌دهند. آیا در مدت کوتاه ۴۰ روزه از ۱۵ فروردین تا امروز رونق بخش مسکن و عمران آنقدر شدید بود که ۳ میلیون تن فولاد فروخته شد.

ابویی مهریزی در سخنانش در اتاق ایران تاکید کرد باید از طرف اتاق ایران این موضوع بررسی و نتایج آن اعلام شود.

 محسن جلال‌پور رییس اتاق ایران نیز گفت که این مساله در کمیسیون ماده ۷۶ نیز بررسی شده است و ما تا جایی که بتوانیم موضوع را پیگیری می‌کنیم.

کارشناسان معتقدند که فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان که تولیدکندگان اصلی فولاد به حساب می‌آیند با توجه به نفوذشان در دولت و در ایمیدرو توانسته‌اند تعرفه واردات فولاد را افزایش داده و قیمت‌ها را ناگهاندر داخل به سمت بالا هدایت کنند. سقوط قیمت سهام فولاد مبارکه در سال ۱۳۹۴ شرایط دشواری را برای این انحصارگر بزرگ پدیدار کرده بود.

منبع:ساعت ۲۴

پرینت متن