متال بولتن شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران را با کاهش ۳٫۴۲ دلاری نسبت به هفته گذشته ۴۸٫۵۰ دلار اعلام کرد.
 روند نزولی قیمت سنگ‌آهن ایران طی دو هفته اخیر شدت گرفته، به طوری که در دو هفته از محدوه ۶۰ دلار به ۴۰ دلار رسیده است. بر اساس اعلام متال بولتن، شاخص قیمت سنگ‌آهن‌ ریزدانه با عیار ۶۰ درصد ایران برای تحویل در بندر کینگ‌دائو چین این هفته ۴۸٫۵۰ دلار است؛ در حالی که از هفته گذشته شاخص سنگ‌آهن ایران عقب‌گرد از کانال ۶۰ دلاری را آغاز کرده و ۵۱٫۹۲ دلار اعلام شده بود. با این حال این روند نشان از کاهش ۳٫۴۲ دلاری قیمت سنگ‌آهن ایران در هفته اخیر دارد.
اما در حالی قیمت سنگ‌آهن ایران روند نزولی به خود گرفته که هم اکنون این موج کاهش قیمت به ساحل دیگر کشورهای معدن‌خیز هم رسیده و اغلب غول‌های معدنی تحت تاثیر افت قیمت بازار جهانی باز از این بابت متضرر شده‌اند. گرچه برخی معتقدند از قبل سقوط آزاد سنگ‌آهن پیش‌بینی شده بود اما به نظر می‌رسد فعالان عرصه کسب و کار سنگ‌آهن ایران آمادگی این افت قیمت را از قبل داشتند.
تجربه سه سال اخیر سنگ‌آهنی‌ها در سایه کاهش قیمت مواد معدنی در بازار جهانی و کاهش حجم صادرات سبب شده فعالان این عرصه اگرچه آرزو دارند سنگ‌آهن محدوده ۶۰ دلاری را رد کند اما انتظار هر نوسان قیمتی را در این حوزه داشته باشند. در این مدت اغلب شرکت‌های معدنی دنیا تحت تاثیر سیاستگذاری چین بوده‌اند و هنوز هم تصمیمات اژدهای زرد در این حوزه تاثیرگذار است. حال به تازگی چین میزان واردات مواد معدنی خود را کاهش داده و پیرو این سیاست برنامه‌ریزی بیشتر معادن سنگ‌آهن بهم خورده است. گرچه کارشناسان معتقدند بنگاه‌های فعال در عرصه سنگ‌آهن توانستند در سایه بحران افت قیمت مواد معدنی خود را با شرایط جدید هماهنگ کنند و خود را با شرایط جدید بازار وفق دهند.
منبع:اقتصاد نیوز
پرینت متن