سنگ آهن

هفته گذشته سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین تا ۵ دلار ارزان تر شده به ۵۰ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید.

اخیرا فولاد افت قیمت های چشمگیری داشته و حاشیه سود کارخانه ها پایین آمده از این رو به دنبال خرید سنگ آهن در پایین ترین قیمت ممکن هستند. همه منتظر قیمت های کمتری هستند و تمایل به خرید نشان نمی دهند.

قیمت سنگ آهن نسبت به آوریل سال جاری که ۷۰ دلار شده بود ۲۷ درصد پایین آمده است. موجودی سنگ آهن بنادر چین به بالای ۱۰۰ میلیون تن رسیده که از فوریه سال قبل تاکنون سابقه نداشته است.

پیش از این نیز تحلیل گران برآورد کرده بودند در سه ماهه دوم سال جاری قیمت سنگ آهن در چین به کمتر از ۵۰ دلار هر تن خشک سی اف آر خواهد رسید.

 

قراضه

آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه هفته گذشته را در ۲۷۸ دلار هر تن سی اف آر به پایان برد در حالی که یک هفته قبل تا ۳۲۰ دلار نیز پیشنهاد داده می شد. قراضه اروپا نیز ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد داده شد.  بازار در سکوت بود و در بازار نقدی خرید چندانی صورت نگرفت. بسیاری از فعالان بازار منتظر رسیدن قیمت قراضه در ترکیه به ۲۲۰ دلار هر تن سی اف آر در آینده نزدیک هستند.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ۲۷۵ تا ۲۸۰ دلار هر لانگ تن شنیده شد. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس یک در بازار داخلی امریکا ۲۴۸ دلار و ۵۰ سنت هر لانگ تن بود که نسبت به هفته گذشته تغییری نکرد. در شمال غرب اروپا قراضه خرد شده ۳۰ تا ۳۵ یورو پایین آمده ۲۵۰ تا ۲۷۰ یورو هر تن ثبت شده است. قراضه خرد شده نیز در بازار ایتالیا ۲۳۰ تا ۲۴۰ یورو هر تن بود.

در خاور دور قراضه سی آی اس تا ۴۰ دلار ارزان تر شد و ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر کره بود. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز نسبت به هفته قبل ۳۶ دلار هر تن افت داشته به میانگین ۲۱۵ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی ژاپن قیمت خرید قراضه تا ۲۳ دلار افت داشته ۱۷۷ دلار هر تن بود.

 

بیلت

در بازار بیلت در ترکیه بیلت سی آی اس ۳۵۵ تا ۳۶۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که ۳۰ تا ۳۵ دلار در طول هفته افت داشت. بیلت چین نیز ۳۲۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود که هفته قبل تا ۳۶۵ دلار نیز قیمت داده می شد.

بیلت سی آی اس ۳۴۰ دلار هر تن فوب شد در حالی که هفته قبل تا ۳۹۰ دلار نیز قیمت داده می شد. ظاهرا فعلا بازار فعالیتی ندارد. فعالان بازار نسبت به تداوم افت قیمت اطمینان دارند. باید دید میزان روند نزولی به چه شدت خواهد بود. برخی معتقدند قیمت منطقی برای بیلت صادراتی سی آی اس در آینده نزدیک ۲۵۰ دلار هر تن فوب خواهد بود.

متوسط قیمت بیلت صادراتی چین ۵ دلار هر تن پایین آمده به ۳۱۰  تا ۳۱۵ دلار هر تن فوب رسید چرا که خریدار نداشت. فعالیت بازار تنها در تایوان بهبود داشت و بیلت چین در ۳۳۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۱۳ دلار هر تن فوب خریداری شد. در بازار داخلی چین نیز متوسط قیمت بیلت ۱۵ دلار هر تن بهبود داشته است.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته روند صعودی داشت. روز شنبه سایز ۱۵۰ میلیمتر هر کیلو ۱۲۹۰ تومان معامله میشد اما روز دوشنبه به بعد قیمت شروع به افزایش کرد و تا روز چهارشنبه به ۱۳۸۰ تومان هر کیلو برای سایز ۱۵۰ میلیمتر رسید از روز چهارشنبه ظهر به بعد قیمت شروع به کاهش کرد و به ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ تومان رسید که در بعضی از محافل صحبت ۱۳۱۰ تومان هم بود. قیمت شمش ۱۲۵ میلیمتر که در روز شنبه بین ۱۱۵۰ تا ۱۱۷۰ تومان هر کیلو معامله میشد به ۱۲۵۰ تومان بطور میانگین رسید این در حالی است که سایز ۱۵۰ میلیمتر بعضی کارخانه های خصوصی در کمتر از ۱۳۷۰ تومان معامله نشد.علت اصلی آن بهم ریختگی بازار است.

هیچ دلیل خاصی برای این افزایش قیمت وجود ندارد تنها بازارسازی بعضی از کارخانه ها و دست اندرکاران بازار عامل اصلی این نوسان قیمت بود. همه فعالان بازار می دانند که تقاضا همچنان رو به پایین است و قدرت ندارد. از طرف دیگر قیمت در بازارهای جهانی روند نزولی را طی می کند  بنابراین احتمال دارد صادرات کاهش یابد و عرضه به بازار ایران افزایش یابد. بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر سی آی اس تحویل انزلی در قیمت ۳۵۰ دلار و محصول چین تحویل بندرامام تا ۳۱۰ دلار هم گفته شده است با این حال به علت بالا بودن حقوق گمرکی باز هم واردات مقرون به صرفه نیست و بیشتر تلاش ها روی بازار تولیدات داخلی متمرکز شده است.

 

مقاطع

در جنوب اروپا در راستای افت قیمت قراضه، میلگرد نسبت به هفه قبل ۲۰ یورو هر تن پایین آمده و ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه شد. در شمال اروپا نیز میلگرد تا ۵ یورو افت داشته ۴۹۰ یورو هر تن درب کارخانه بود.

در بازار واردات در امریکا میلگرد ۴۴۶ دلار هر شورت تن سی آی اف بود. و در بازار داخلی امریکا نیز ۵۵۰ تا ۵۷۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

متوسط قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس ۳۷٫۵ دلار هر تن افت داشته به ۴۳۵ تا ۴۴۰ دلار هر تن فوب رسید. تقاضا ناچیز است و کارخانه ها چاره ای جز کاهش قیمت ندارند.

میلگرد صادراتی چین ۳۱۴ دلار هر تن فوب  ثبت شد در حالی که هفته قبل تا ۳۴۷ دلار نیز قیمت داده می شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روز شنبه در حالت سرگردانی بود ولی از روز یکشنبه قیمت ها شروع به افزایش کرد و این روند تا روز سه شنبه ادامه یافت اما بعد از آن دوباره بازار به حال آرام بازگشت. روز شنبه صبح میانگین قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر در اصفهان هر کیلو ۱۵۰۰۰ ریال بود که در آخر هفته به ۱۵۵۳۰ ریال رسیده بود. همین طور متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ صبح شنبه ۱۵۵۰۰ ریال بود که در آخر هفته به نزدیک ۱۵۹۵۰ ریال افزایش یافت. این روند روی دیگر مقاطع هم تجربه شد از روز یکشنبه تا روز سه شنبه قیمت ها به یکباره اوج گرفت و بالا رفت ولی از روز چهارشنبه بازار آرام شد و قیمت پایین آمد .

دو طرز فکر در بازار مقاطع حاکم است :

طرز فکر اول اعتقاد دارد که تا پایان امسال سیاست مهار تورم اولویت اصلی دولت است و به همین علت اجازه نوسان قیمت را در دامنه حداکثر کیلویی ۱۰۰ تومان که زیر ۱۰ درصد قیمت فروش است به بازار می دهد ولی تقاضا نیست و بازار همچنان تا پایان سال در رکود باقی می ماند.

گروه دوم اعتقاد دارند که با توجه به بودجه جدید، دولت موظف است که حتماً رونق را به بازار بیاورد هر چند که دامنه قیمت در حد زیر ۱۰ درصد نوسان کند اما رونق در بازار خواهد آمد.

آنچه مسلم است این است که در ماههای خرداد و تیر نباید انتظار هیچ تغییر اساسی را داشت چرا که دولت تلاش می کند در این دو ماه با استفاده از شرایط ماه مبارک رمضان نرخ تورم را به شدت کاهش دهد بنابراین در این دو ماه فقط باید شاهد نوسانات بود، اگر قرار باشد تغییر واقعی در بازار پیش بیاید از ماه تیر به بعد انتظار آن  را باید داشت. البته ذوب آهن اصفهان تلاش دارد تا ۷۴ درصد سهام خود را با هر ترفندی که صلاح میداند به فروش برساند تا زمانیکه این معامله صورت نگرفته است از این نوسانات زیاد دیده خواهد شد.

 

ورق

ورق سی آی اس خریدار چندانی نداشت ولی چون تولیدکننده ها عجله ای نداشتند سعی نمودند از افت قیمت جلوگیری کنند. در منطقه منا قیمت ورق گرم روسیه ۴۵۵ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب بود. ورق گرم اوکراین ۴۹۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه معادل ۴۷۰ دلار هر تن فوب بود ولی در بازار ترکیه قیمت نزولی است و ورق سی آی اس خریدار نداشت. ورق گرم سی آی اس در اروپا تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب بود و طرفدار بیشتری داشت.

در جنوب اروپا ورق گرم ۴۲۵ تا ۴۴۰ یورو هر تن درب کارخانه  بود. ورق گرم چین نیز این ماه در ۴۲۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن سی آی اف جنوب اروپا معامله شد.  ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۵۲۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه  بود و برخی تا ۱۰ دلار افزایش قیمت اعمال نمودند.

در چین ورق گرم صادراتی ۳۴۵ تا ۳۷۵ دلار هر تن فوب بود و تا ۵۵ دلار افت قیمت را تجربه نمود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر در انزلی روز شنبه ۱۷۹۰ تومان و در بندرامام ۱۷۷۰ تومان بود اما تا آخر هفته در انزلی به ۱۸۰۰ تومان رسید ولی در بندرامام تغییر قیمتی نداشت. قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر از طرف فروشندگان خارجی بین ۳۹۰ تا ۴۱۰ دلار تحویل بنادر شمالی ایران پیشنهاد میشود که قیمت تمام شده این کالا نزدیک به ۱۸۰۰ تومان هر کیلو برای واردکننده خواهد بود با این حال با توجه به رکود موجود در بازار تمایل چندانی برای واردات نیست. در خلال اردیبهشت ماه بیش از ۸۰ هزار تن از این کالا وارد شده است که نسبت به میانگین واردات ماهانه سال گذشته ۱۰ هزار تن بیشتر بوده است با توجه به روند نزولی قیمت ورق در بازار جهانی انتظار میرود واردات این کالا در ماه خرداد کاهش یابد. ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۰ میلیمتر تغییر قیمتی نداشت که بیشتر ناشی از محدودیت شدید تقاضا برای آنهاست اکثر مصرف کننده ها خود را به موجودی حداقل مقدار قانع کرده اند و به علت مشکلات نقدینگی از حفظ موجودی پرهیز می کنند.

ورق های گرم ضخامت ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر با ثبات قیمت روبرو بود علیرغم آنکه بعضی از واردکننده ها تا ۲۰ تومان هر کیلو هم کاهش قیمت می دانند. با اینکه محصولات کاویان و اکسین در بازار دیده می شود اما به علت پایین بودن تقاضا قیمت همچنان روند نزولی خواهد داشت. افت قیمت در بازارهای جهانی تا سقف ۳۹۰ دلار یک عامل نگرانی برای تجار این کالاست چون انتظار دارند صادرات ایران با کاهش روبرو شود و قیمت ها در بازار داخلی ایران به دلیل افزایش عرضه روند نزولی شدیدتری را در پیش بگیرد . شایعات مربوط به بررسی اتحادیه اروپا در مورد دامپینگ مبارکه به این فضا دامن میزند.

ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا با روند نزولی روبرو بود محصول اکسین در اهواز تا ۱۵۵۰۰ ریال هر کیلو هم عرضه شد کارخانه اکسین در برابر قیمت مقاومت می کند اما صاحبان کالاها برای نقدشوندگی کالای خود در طول هفته گذشته از تخفیف دادن پرهیز نکردند. این در حالی است که عرضه کاویان محدود است و اکسین با بی نظمی های خود همه را عصبی کرده است.

قیمت ورق سرد در هفته گذشته روند نزولی تلخی داشت حجم واردات این کالا در طول اردیبهشت ماه ۵۵ هزار و ۷۹۸ تن و حجم فروش این کالا در بورس کالا ۱۱۵ هزار تن بوده است در حالیکه مصرف این کالا روند کاهشی داشته .

قیمت میانگین وارداتی این کالا در بندرامام از ۲۲۵۰ تومان به ۲۱۰۰ تومان کاهش یافت همین میزان کاهش در مورد کالاهای وارداتی در انزلی هم دیده شد.

با توجه به حجم عرضه و تقاضای ضعیف این کالا، این روند ادامه خواهد داشت بخصوص آنکه قیمت این کالا در بازار جهانی افت کرده و از ۵۲۰ دلار در یک ماه قبل به ۴۳۰ دلار هر تن تحویل بندر انزلی رسیده است. این مطلب می تواند عاملی باشد تا قیمت محصولات مبارکه هم روند نزولی به خود بگیرد چرا که احتمال کاهش صادرات مبارکه بسیار قوی است.

ورق گالوانیزه روند نزولی داشت و به نظر نمی رسد که این روند تغییر جدی را تجربه کند .

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن