رکود فصلی تقاضا موجب شد ماه می قیمت سنگ آهن و بازارهای فیوچرز فولاد در چین یکی از بیشترین افت قیمت های ماهانه را تجربه کند. از طرفی با توجه به مازاد عرضه نیز ماه دشواری در ژوئن برای این کالاها برآورد شده است. در حالی ماه می بازار سنگ آهن نزولی بود که از دسامبر گذشته تا آوریل با توجه به خوش بینی نسبت به وضعیت اقتصادی چین، روندی رو به بهبود داشته است. افزایش قیمت ماه های قبل بسیاری از فولادسازان چینی را تشویق نمود تولید را از سر بگیرند در نتیجه عرضه بالا رفت و بازار فولاد را تحت فشار قرار داد. از طرفی گرمای هوا تقاضای فصلی را از ژوئن پایین تر می آورد و ساخت وساز کمتر خواهد شد.

مشکل اینجاست که با کاهش تقاضای فصلی کارخانه ها تولید را کم نمی کنند از این رو مازاد عرضه همچنان شدت خواهد گرفت.

آخرین قیمت میلگرد در بورس فیوچرز شانگهای اخیرا ۰٫۸ درصد افت داشته ۳۰۰ دلار هر تن ثبت شده است. قیمت میلگرد که در ساخت و ساز مصرف دارد از آوریل تاکنون ۲۹ درصد افت داشته است. در ماه می به تنهایی ۲۳ درصد افت نموده و بیشترین افت قیمت ماهانه را از سال ۲۰۰۹ که این بازار راه اندازی شده ثبت نمود.

در بازار بورس دالیان چین نیز قیمت قرارداد سنگ آهن ۰٫۳ درصد بالا رفته ۵۲  یوان شده ولی نسبت به اوج قیمت آوریل ۳۲ درصد افت داشته و در ماه می نیز ۲۵ درصد پایین آمد. این بیشترین افت قیمت ماهانه از سال ۲۰۰۳ تاکنون بوده است.

قابل ذکر است موجودی سنگ آهن وارداتی بنادر چین اواخر ماه می ۱۰۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تن ثبت شد که از دسامبر ۲۰۱۴ بی سابقه بوده است.  البته چون تولید فولاد چین رو به بالاست بعید به نظر می رسد موجودی سنگ آهن وارداتی رشد زیادی نسبت به سطح فعلی داشته باشد.

آخرین قیمت نقدی سنگ آهن وارداتی در بازار نقدی چین ۵۰ دلار و ۳۰ سنت هر تن خشک سی اف آر ثبت شده است. قیمت نقدی سنگ آهن در ماه می ۲۳ درصد افت داشته که بیشترین افت قیمت ماهانه بوده است.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن