سنگ آهن

ایفنا: هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در بازار نقدی چین در ۵۰ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبات داشت ولی تا پایان هفته تا ۱۰ سنت پایین تر نیز شنیده شد و به کمتر از ۵۰ دلار رسید. قیمت نقدی سنگ آهن در ماه می ۲۳ درصد افت داشته که بیشترین افت قیمت ماهانه بوده است. قابل ذکر است موجودی سنگ آهن وارداتی بنادر چین ۱۰۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تن ثبت شد که از دسامبر ۲۰۱۴ بی سابقه بوده است.

با توجه به نزدیکی فصل گرما و کاهش ساخت و ساز و افت تقاضای فولاد در چین باید منتظر قیمت های ارزان تری برای بازار سنگ آهن باشیم. اخیرا موسسه گلدمن ساکس قیمت سنگ آهن وارداتی چین را در سه ماهه سوم سال تا ۴۵ دلار برآورد کرده و اظهار داشته شاید برای فصل آخر سال قیمت به ۳۸ دلار هم برسد.

 

قراضه

ایفنا: بازار قراضه وارداتی در ترکیه هفته آرامی را سپری کرد. با توجه به نزدیکی ماه رمضان انتظار می رود رکود ادامه یابد. قراضه وارداتی خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه ۲۷۸ تا ۳۰۹ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. برخی معتقدند قیمت قراضه در ترکیه به زودی به ۲۲۰ تا ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه می رسد.

در بازار داخلی شمال اروپا یک ماه  گذشته قراضه تا ۵۰ یورو بهبود داشته قراضه خرد شده ۲۳۶ یورو هر تن شنیده شد.

قراضه آ۳ روسیه ۲۱۹ دلار هر تن سی اف آر خاور دور  ثبت شد ولی در ۱۰ دلار پایین تر خریدار داشت. قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ امریکا در خاور دور ۱۸۸ تا ۱۹۱ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز  ۱۷۱ تا ۱۷۶ دلار هر تن فوب بود ولی قیمت مورد نظر خریداران از ۱۶۷ دلار هر تن فوب بالاتر نبود.

بازار قراضه وارداتی در هند باثبات بود و قراضه کانتینری خرد شده ۲۷۳ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

 

بیلت

ایفنا: هفته گذشته بازار صادرات بیلت سی آی اس همچنان در رکود ماند. در حالی که قیمت برای ۴ هفته متوالی نزولی بوده اخیرا ۱۰ تا ۱۵ دلار دیگر ارزان تر شد و به ۳۴۰ دلار هر تن فوب نیز رسید.

قیمت بیلت سی آی اس در ترکیه یک ماه اخیر تا ۵ درصد افت داشته ۳۶۵ تا ۳۷۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. با این حال چون بازار فولاد ترکیه در رکود است کسی تمایلی به خرید بیلت و پر کردن انبارها نداشت. شاید از نظر خریداران ترک ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر قیمتی منطقی تر به نظر برسد.

بیلت صادراتی چین ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.  بیلت چین در ترکیه ۳۲۰ تا ۳۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

 

بیلت در بازار ایران

ایفنا: قیمت بیلت دربازار ایران در طول هفته گذشته روند صعودی داشت. قیمت شمش سایز ۱۲۵ میلیمتر از ۱۲۹۰ تا ۱۳۴۰ تومان بسته به محل تحویل گفته میشد سایز ۱۵۰ میلیمتر اول هفته ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۰ تومان اعلام میشد اما عرضه آن بسیار محدود بود و تا آخر هفته در بعضی از مبادی به ۱۳۷۰ تومان هم رسید. نزدیک به یکماه است که فولاد خوزستان به عنوان لیدر بازار، شمش عرضه ننموده است به دنبال آن کارخانه های دیگر مثل ارفع هم در بازار نیستند اما محصولات نیشابور، ویان و پاسارگاد با قیمت های ۱۳۵۰ تومان و بالاتر در بازار در سطح محدود بده بستان میشد، حدود یکماه است عرضه شمش محدود شده است همین امر تولید مقاطع را تقریباً به روز درآورده چون موجودی انبار کارخانه های تولیدکننده مقاطع به حداقل خود رسیده است بازار شمش در خارج از ایران همچنان بی رمق مانده است. قیمت بیلت وارداتی محصول سی آی اس حدود ۳۴۰ دلار تحویل بنادر شمالی و محصول چین ۳۰۰ دلار تحویل بندرامام خمینی است با این قیمت ها واردات شمش به صرفه نیست البته چینی ها تمایل دارند کالاهای خود را به صورت یوزانس یکساله بفروشند که نرخ بهره آن حدود ۷ درصد است، بعضی از واردکننده ها با امید به ثبات نرخ ارز تا یکسال دیگر تمایل به خرید شمش چینی دارند چرا که عملاً این یک نوع فاینانس با نرخ بهره حدود ۱۲ درصد است و با نرخ بهره داخلی که حدود ۲۴ درصد می باشد ( در صورتی که خرید نقدی گردد ) تفاوت زیادی دارد تفاوت قیمت تمام شده شمش وارداتی با شمش داخلی حدود ۷ درصد است بنابراین اگر واردکننده ای شمش وارداتی را بصورت یوزانس یکساله با نرخ ۷ درصد وارد کند از آنجا که حدود ۳۰ درصد آنرا در زمان گشایش اعتبار و در زمان حمل کالا باید بپردازد حدوداً ۱۲ درصد به قیمت خریدش اضافه میگردد هزینه فرصت اقتصادی یعنی تفاوت قیمت شمش داخلی با نوع وارداتی ۷ درصد است که با این ۱۲ درصد به ۱۹ درصد میرسد حال اگر تاجری همین کالا را با استفاده از سیستم بانکی بخواهد خرید نماید باید ۲۲ درصد بهره بدهد بالطبع واردات برای آنها که با ارقام درشت روبرو هستند بسیار با صرفه تر است. کاهش قیمت شمش در بازارهای جهانی هنوز منجر به کاهش قیمت از طرف کارخانجات ایران برای صادرات نشده به همین دلیل کارخانه های داخلی رو به بازار خودمان نیاورده اند اگر روند نزولی قیمت در بازار جهانی ادامه یابد در فصل آینده باید انتظار عرضه شمش از طرف کارخانه های داخلی بصورت مدت دارد را داشت.

 

مقاطع

ایفنا: در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی ترکیه ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت میلگرد تا ۲۰ دلار ارزان تر شد و تا ۳۸۸ دلار هر تن درب انبار نیز شنیده شد. میلگرد ترکیه در امارات ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر و بدون خریدار بود. در بازار داخلی امارات میلگرد تا ۵۹۹ دلار هر تن تحویل مشتری ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا میلگرد در حدود ۶۲۰ تا ۶۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت و قیمت وارداتی ۵۰۰ تا ۵۲۰ دلار هر شورت تن سی آی اف بود.

هفته گذشته قیمت میلگرد در بورس فیوچرز شانگهای چین ۰٫۸ درصد افت داشته ۳۰۰ دلار هر تن ثبت شده است. در چین قیمت میلگرد از آوریل تاکنون ۲۹ درصد افت داشته است. میلگرد صادراتی چین نیز ۲۹۸ تا ۳۰۳ دلار هر تن فوب ثبت شد که حدود ۱۴ دلار افت داشت.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا: از روز شنبه قیمت مقاطع روند نزولی داشت ولی از روز سه شنبه به بعد شروع به افزایش قیمت کرد قیمت میانگین میله گرد سایز ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۱۵۱۴۰ ریال بود اما در آخر هفته به ۱۵۶۰۰ ریال رسید. میانگین قیمت محصول خراسان برای سایزهای ۱۴ تا ۲۸ میلیمتر روز شنبه ۱۵۰۰۰ ریال بود که در آخر هفته به ۱۵۳۰۰ ریال رسید. متوسط قیمت ناودانی سایز ۶ تا ۱۶ میلیمتر ۱۶۹۰۰ ریال بود که به ۱۷۱۰۰ ریال رسید بیشترین تغییرات در بازار تیرآهن صورت گرفت تیرآهن از اول هفته با متوسط قیمت ۱۵۷۱۷ ریال برای محصولات ذوب آهن سایز ۱۴ تا ۱۸ اعلام میشد از روز یکشنبه روند نزولی به خود گرفت اما از روز چهارشنبه تقریباً تثبیت شد.

اکثر کارخانجات تولیدکننده فولاد با تجربه سال گذشته خود را با سیاست حداقل موجودی تطبیق داده اند به همین دلیل هر فشاری روی بازار تنها برای تامین نقدینگی کوتاه مدت صورت میگیرد کمتر کارخانه ای به دنبال ذخیره مواد اولیه برای بیش از یک هفته می رود نیاز به نقدینگی با این سیاست به حداقل خود رسیده است این سیاست باعث شده تا حجم عرضه معادل با تقاضای بازار گردد به محض بهبود قیمت حجم عرضه هم افزایش پیدا می کند اما به دنبال آن قیمت شمش هم بالا می رود این درگیری سیاست روزمره کارخانجاتی است که از شمش یا قراضه مقاطع را تولید می کنند اما آنها که از آهن اسفنجی محصول خود را تامین می کنند با ثبات قیمت بیشتری روبرو هستند اما درگیری های مالی بیشتری دارند نوسان قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ تومان برای میله گرد در طول یک هفته به نفع کارخانجاتی است که از آهن اسفنجی محصول را به دست می آورند اما کارخانجات کوچک از این امتیاز به همان نسبت برخوردار نیستند. افزایش قیمت مقاطع در پایان هفته بیشتر ناشی از غیبت بسیاری از بزرگان فولاد بود. تعطیلات پیش رو از روز سه شنبه بازار را به دست بنکدارها و دلال ها داد و همین امر هم باعث شد تا قیمت ها با افزایش روبرو شود بسیاری از دست اندرکاران انتظار دارند که از روز دوشنبه به بعد قیمت ها به اول هفته جاری باز گردد و ثبات قیمت در بازار حاکم گردد .

 

ورق

ایفنا: هفته گذشته با توجه به رکود بازار چین و نزدیکی ماه رمضان در بازارهای خریدار، ورق گرم صادراتی سی آی اس از ۴۲۵ تا ۴۴۵ دلار به ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب رسید. فعلا بازار در ثبات است و خریداران ترجیح می دهند کمی صبر کنند تا روند آتی بازار روشن تر شود.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۲۰ دلار هر شورت تن بالا رفته به ۶۰۰ تا ۶۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی جنوب اروپا اخیرا ۴۲ یورو رشد داشته ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه است. در بازار شمال اروپا نیز فعالیت بازار زیاد نبوده و ورق گرم ۴۰۰ تا ۴۱۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی چین با توجه به بالا بودن عرضه تا ۱۵ دلار افت داشته ۳۴۰ تا ۳۶۰ دلار هرتن فوب ثبت شد. در بازار داخلی نیز قیمت تا ۲۲ دلار کاهش داشت.

ورق در بازار ایران

ایفنا: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر  رول در انزلی اول هفته ۱۷۹۰۰ ریال و محصول چین در بندرامام ۱۷۷۰۰ ریال اعلام میشد اما از اول هفته روند نزولی به خود گرفت و در پایان هفته قیمت این کالا در انزلی به ۱۷۵۰۰ ریال و در بندرامام به ۱۷۴۰۰ ریال هر کیلو رسید واردات این کالا در فروردین ماه ۱۰۴ هزار تن بوده اما در اردیبهشت ماه به ۷۴ هزار تن کاهش یافته با روند صعودی قیمت که در طول سه ماه اول سال میلادی در بازار جهانی وجود داشته حجم واردات پایین آمده و با قیمت های فعلی این روند ادامه خواهد یافت قیمت تحویل بنادر شمالی هر تن ۳۸۰ دلار و تحویل بندرامام هر تن ۳۱۰ دلار پیشنهاد شده است به این ترتیب واردکننده ها بیشتر به سمت خرید از چین روی خواهند آورد اما تاثیر آن را باید از ماه مرداد به بعد انتظار داشت که محموله های جدید وارد میشوند .

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۵ میلیمتر تغییر قیمت نداشت با اینکه عرضه مبارکه با ثبات قیمت روبرو بود اما به علت کاهش تقاضای واقعی تغییری در قیمت دیده نشد. ضخامت های ۶ تا ۱۵ میلیمتر با افت قیمت هر کیلو تا ۱۰ تومان روبرو شد که ناشی از عرضه کالاهای وارداتی در بندر انزلی و سکوت تقاضا بود. ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا با مقاومت اکسین و کاویان روبرو شد به همین علت قیمت با ۱۰ تومان افزایش برای محصولات اکسین ضخامت های ۲۵ تا ۴۰ میلیمتر روبرو شد با توجه به محدودیت عرضه توسط اکسین انتظار می رود قیمت این کالا در هفته آینده اوج بگیرد.

ورق سرد با روند نزولی شدید قیمت روبرو بود کالاهای وارداتی در فروردین ماه هنوز در بازار جذب نشده است حجم واردات فروردین که حدود ۳۵ هزار تن بوده در اردیبهشت ماه به ۵۶ هزار تن رسیده در حالیکه تقاضای این کالا به شدت محدود است از طرف دیگر محصول وارداتی گرانتر از مبارکه عرضه می شود در نتیجه خریدارها تمایل به استفاده از محصولات مبارکه دارند.

ورق گالوانیزه مثل ورق روغنی با کاهش قیمت روبرو بود و بازار، بازار خریدارها بود.

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن