پکن – ایرنا – وزیر خزانه داری آمریکا گفت که این کشور به طور جدی از چین می خواهد تا تولید فولاد را کاهش دهد چون در غیر این صورت فشارهای بیشتری از سوی جامعه بین المللی بر پکن وارد خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، «ژاکوب لو» وزیر خزانه داری آمریکا این مطلب را در جریان هشتمین دور گفت و گوهای اقتصادی و راهبردی دو کشور در پکن و در شرایطی عنوان کرد که کشورش پیشتر تعرفه ۵۰۰ درصدی بر روی فولاد وارداتی از چین را در نظر گرفته است.
این مقام آمریکایی در این نشست که از روز دوشنبه با سخنرانی شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین آغاز شد، ‌گفت: مازاد فولاد تولیدی چین، بازار جهانی را برهم زده و بر بهای این فراورده تاثیرات منفی بسیاری داشته است.
به گفته وزیر خزانه داری آمریکا، مازاد تولید فولاد چین علاوه بر اینکه در بازار به تجارت این فراورده لطمه زده و مانع قیمتگذاری دقیق می شود، اساسا ضربه و خسارتی سنگینی هم به دست اندرکاران این صنعت در دیگر کشورها می زند.
پیشتر نیز انگلستان از وضعیت تولید فزاینده فولاد در چین بشدت انتقاد و اعلام کرده بود که به دلیل واردات فولاد ارزان قیمت تر از چین بسیاری از شرکت های فولادی این کشور ورشکسته و تعطیل شده اند.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ می نویسد: چین به این درخواست آمریکا جواب صریحی نداده است اما رییس جمهور این کشور گفت که چین تمامی تلاش خود را برای تغییر برخی از ساختارهای اقتصادی و صنعتی به کار خواهد گرفت.
چین از سال جاری میلادی اعلام کرده است میزان تولید فولاد را کاهش خواهد داد و با بسته شدن برخی از کارخانه های فولادی ممکن است نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در این صنعت تعدیل شوند.
با این حال وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای از آمریکا خواسته است، تعرفه سنگین ۵۰۰ درصدی بر فولاد وارداتی از چین را که مغایر با قوانین و مقررات سازمان تجارت جهانی است ، لغو کند.
اتحادیه اروپا نیز که نگرانی های مشابهی از فولاد وارداتی چین دارد می گوید در حال بررسی پرونده ها و مسایل مرتبط است که شاید به افزایش تعرفه بر روی فولاد وارد شده از چین منجر شود.
در هشتمین دور گفت و گوهای اقتصادی و راهبردی دو کشور در پکن، موضوعات کشاورزی، ‌تحولات اقلیمی، ‌تعاملات بانکی، مسئله ارزیابی ارزهای ملی ، امور مالی و بسیاری از مسائل تجاری و اقتصادی نیز در کنار موضوعات سیاسی و امنیتی مطرح می شود.
آساق**۲۳۱**۱۶۶۳**

پرینت متن