دنیای معدن – در میان کاهش کوتاه مدت تولید در شهرهای اصلی چین، قیمت فولاد در معاملات آتی روز سه شنبه چین به بالاترین سطح سه هفته اخیر خود رسید. این در حالی است که در پی افزایش ذخایر کارخانه های فولاد در آستانه تعطیلات آخر هفته، قیمت سنگ آهن با رشد مواجه شد.
به نقل از رویترز، بزرگترین شهر فولادسازی چین به کارخانه‌های درون یا نزدیک منطقه تانگشان دستور داد تا به منظور کاهش آلودگی هوا تولیدات خود را کاهش دهند.

ریچارد لو تحلیلگر CRU در پکن اعلام کرد: «درخواست‌های اخیر موجب شده تا انتظارات برای کاهش عرضه فولاد در زمان تقاضای فصلی ضعیف افزایش یابد. با این حال تقویت قیمت محدود خواهد بود.ما هنوز این نگرش را داریم که هیچ عامل پایداری برای حمایت قیمت‌های بسیار بالا وجود ندارد.»

فعالیت‌های ساخت‌وساز در چین، بزرگترین مصرف‌کننده فولاد دنیا، معمولا از ماه ژوئن تا آگوست به دلیل فرا رسیدن تابستان کاهش می‌یابد.

در بورس آتی شانگهای، قیمت هر تن میلگرد، با اندکی رشد نسبت به روز گذشته به ۲۱۰۳ یوآن (۳۲۰ دلار) رسید. هر تن سنگ‌آهن نیز در بورس کالای دالیان با ۳٫۴ درصد افزایش قیمت ۳۶۹ یوآن معامله شد. این در حالی است که روز گذشته این ماده اولیه فولاد سازی قیمت ۳۷۴٫۵ دلاری را تجربه کرده بود.

این رشد به صعود ۴ درصدی میلگرد و رشد ۵٫۶ درصدی روز دوشنبه اضافه شده است. صعود اخیر کالاهای اساسی، عمدتا ناشی از ضعف دلار بوده است.در آستانه تعطیلات عمومی پنج‌شنبه و جمعه در چین، برخی از تولیدکنندگان فولاد این کشور در حال پرکردن مجدد ذخایر سنگ‌آهن خود هستند.

بر اساس آمار شرکت مشاور صنعت استیل‌هوم، ذخایر سنگ‌آهن وارداتی چین در بنادر بزرگ این کشور در سوم ژوئن با ایستادن در جایگاه ۱۰۰٫۲۵ میلیون تنی ۴۰۰ هزار تن نسبت به هفته گذشته کاهش داشت. بر اساس آمار TSI، هر تن سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیانجین چین با رشدی ۲٫۲ درصدی در روز دوشنبه ۵۰ دلار و ۶۰ سنت معامله شد.

پرینت متن