در معاملات امروز بازار آزاد آهن اصفهان، قیمت محصولات فولاد مبارکه همانند روز قبل ثابت ماند اما در میلگرد، قیمت بین پنج تا ۱۰ تومان افزایش یافت. قیمت تیرآهن سبک و سنگین نیز بدون تغییر اعلام شد.

به گزارش فارس از اصفهان، در دومین روز از هفته و هم‌زمان با تعطیلی بازارهای جهانی، بار دیگر حال‌ و روز بازارهای مالی اصفهان وخیم بود تا سومین ماه از سالی که آن را سال رونق می‌نامیدند با رکود مکرر بازارها طی شود.

مهم‌ترین اخبار امروز اما به اخبار غیررسمی در مورد کاهش سود بانکی به ۱۶ درصد و افزایش غیرقانونی برخی محصولات خودروسازان در بازار اختصاص داشت. در معاملات امروز، بورس بازهم در مدار نزول بود، سکه اندکی افت کرد و قیمت دلار تقریباً ثابت باقی ماند.

*روز پرمخاطره بورس با خرابی سامانه معاملات

اولین دقیقه معاملات امروز با خرابی سامانه معاملاتی و قفل شدن قیمت‌ها همراه بود که موجب سردرگمی سهامداران تا چند دقیقه شد. با بازگشایی بازار، فشار فروش‌ها به‌ سرعت همه بازار را منفی کرد و صفوف فروش متعددی در نمادهای مهم شکل گرفت.

با این‌حال شدت منفی امروز به‌ مراتب کمتر از روز قبل بود و شاخص کل تنها ۳۲ واحد افت کرد. به گفته حاضرین در تالار اصفهان، افت شاخص کل بیش از این بود اما بلوک‌های دستوری معامله‌شده در نمادهایی همچون گل گهر و پتروشیمی خلیج‌فارس، از شدت منفی شاخص کاست.

گروه فولادی نیز امروز به‌طور کامل تحت تأثیر معاملات ذوب‌آهن بود. این نماد همان ابتدای صبح در ادامه ریزش روز قبل، با صف فروش ۲۰ میلیونی مواجه شد اما این صف تا پایان بازار پایدار نماند و ذوب‌آهن با حجم معاملات ۴۷ میلیونی، روز خود را در منفی کامل به پایان رساند.

در نماد فولاد مبارکه نیز اتفاق مهم امروز، معامله بلوک ۱٫۲ میلیارد سهمی بین شرکت سرمایه‌گذاری گوهران امید و هلدینگ امید به قیمت ۱۵۴ تومان بود. گوهران امید با این معامله توانست ۳۰ میلیارد تومان از ذخایر سبد خود را آزاد کرده و برای عرضه اولیه هفته بعد آماده شود.

یکی از کارگزاران حاضر در تالار اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد وضعیت بازار امروز اظهار کرد: انتشار برخی شایعات در مورد کاهش سود بانکی به ۱۶% درصد از جمله اخباری بود که خریداران را به رشد قیمت امیدوار کرد و باعث افزایش تقاضا در بازار شد اما همچنان کاهش نقدینگی بازار و حجم بازار مشکلاتی را بازار ایجاد کرده و به نظر نمی‌رسد با کاهش دودرصدی سود بانکی این مشکلات قابل‌رفع باشد.

*کاهش قیمت ارز و طلا

در بازار آزاد ارز، قیمت‌ها افتی خفیف را تجربه کردند و در فضای رکودی این بازار، قیمت دلار با ۳ تومان کاهش به ۳ هزار و ۴۶۷ تومان رسید. در بازار سکه نیز برخلاف رشد خیره‌کننده روز قبل، به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، قیمت‌ها نزولی شدند و سکه نقدی با هزار تومان کاهش به یک‌میلیون و ۲۸ هزار تومان رسید.

نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز به تعاقب سکه کاهش قیمت داشتند و به ترتیب به ۵۱۴ و ۲۷۱ هزار تومان رسیدند.

*قیمت ورق فولاد مبارکه بازهم ثابت ماند

در معاملات امروز بازار آزاد آهن اصفهان، قیمت محصولات فولاد مبارکه همانند روز قبل ثابت ماند. اما در میلگرد، قیمت بین ۵ تا ۱۰ تومان افزایش یافت. قیمت تیرآهن سبک و سنگین نیز بدون تغییر اعلام شد.

برخی بنگاه‌های کوچک البته برای افزایش رقابت‌پذیری، قیمت میلگرد A2 و A3 را به میزان ۵ تومان در هر کیلو کاهش دادند.

منبع: فارس

پرینت متن