آمار حاکی از آن است که چین در ماه می سال جاری ۸۶٫۷۵ میلیون تن سنگ آهن وارد کرده که چهارمین ماه بوده بالاترین رقم واردات را داشته و بیشترین آمار سال جاری بوده است.  نسبت به ماه می سال گذشته نیز رشد ۲۲٫۴ درصدی داشته است.

انتظار می رود استرالیا و برزیل تا ۵ سال آینده سهم خود را از بازار واردات سنگ آهن چین از ۷۷ درصد به ۹۰ درصد برسانند. در حال حاضر افریقای جنوبی، اوکراین و ایران نیز جزء ۵ کشور اصلی صادرکننده سنگ آهن به چین هستند. به نظر می رسد استرالیا و برزیل در حال تصاحب سهم فعلی این کشورها هستند.

در ۵ ماه نخست سال جاری نیز واردات سنگ آهن به چین ۹٫۱ درصد رشد داشته ۴۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن ثبت شد و شاید تا پایان سال جاری برای اولین بار به یک میلیارد تن برسد. میانگین قیمت سنگ آهن وارداتی به چین از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۱٫۶۰ دلارهر تن بوده است.

قابل ذکر است موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز نسبت به تابستان سال گذشته رشد داشته از حدود ۷۵ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن رسید.

پیش بینی شده سال ۲۰۱۶ تجارت جهانی سنگ آهن تنها ۴ میلیون تن نسبت به سال گذشته بالا برود و به ۱٫۴۸ میلیارد تن برسد که این رقم رشد در بیش از یک دهه اخیر پایین ترین سطح را داشته است. تا سال ۲۰۲۱ تجارت جهانی سنگ آهن حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن خواهد بود. وابستگی بازار جهانی سنگ آهن به چین نیز همچنان تداوم خواهد داشت.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن