با توجه به بدتر شدن شرایط بازار داخلی مقاطع روسیه و افزایش رقابت در بازارهای جهانی، شاید سال جاری با راه اندازی خطوط تولید جدید فولادسازی، صادرات بیلت افزایش یابد.   از طرفی از آنجایی که همه فولادسازان  کوره قوص الکترکی خود را دارند تقاضای داخلی قراضه رشد چشمگیری خواهد داشت از این رو بر فعالیت صادرکننده های قراضه سی آی اس اثر گذار خواهد بود.

عرضه میلگرد روسیه سال ۲۰۱۶ حدود۱٫۱ میلیون تن افزایش می یابد که با راه اندازی دو خط تولید جدید خواهد بود.

بین ژانویه تا مارس سال جاری میلادی، مصرف ظاهری میلگرد در روسیه با توجه به افت بازار ساخت و ساز ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت. میانگین نرخ بهره وری تولیدکننده های میلگرد در سه ماه نخست سال از ۷۸ درصد به ۶۰ درصد کاهش یافت. برخی از کارخانه ها اوایل سال جاری به دلیل عدم سوددهی تولید را تعطیل کردند که معادل ۱٫۵ میلیون تن ظرفیت تولید بود. پیش بینی شده تقاضا در بازار میلگرد روسیه سال ۲۰۱۶ تا ۱۵ درصد نسبت به سال قبل پایین آمده به ۶٫۴-۶٫۵ میلیون تن برسد. شاید از سال ۲۰۱۷ تقاضا رو به بهبود شود. واردات نیز در پایین ترین سطح ممکن می ماند .

پایین بودن تقاضای داخلی نوردکاران روس را تشویق می کند صادرات مقاطع را بالا ببرند. از طرفی تقاضای خارجی نیز محدود است و رقابت ترکیه، اوکراین و چین نیز مطرح است. مصرف بیلت در بازارهای جهانی رو به بالاست و در منطقه منا تولیدکنندگان مقاطع سعی دارند بیلت را جایگزین قراضه کنند چون قراضه گران است. از این رو شاید راه اندازی خطوط جدید تولید در روسیه افزایش عرضه بیلت این کشور را به دنبال داشته باشد.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن