سنگ آهن

ایفنا: در هفته ای که گذشت آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین ۵۱ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. در حالی که یک هفته قبل به ۵۱ دلار و ۷۰ سنت رسیده بود. در طول هفته گذشته نوساناتی داشت و کمتر از ۵۰ دلار هم شد ولی  نهایتا با افزایش خرید ها علی رغم رکود بازارهای فولاد ۵۱ دلار شد.

چون قیمت های فعلی فولاد برای فولادسازان چینی سوددهی ندارد بسیاری ترجیح می دهند سنگ آهن نخرند و موجودی انبارها را حتی در صورت افت قیمت بیشتر سنگ آهن پایین نگه دارند. در حال حاضر در بازار هیچ نشانه ای برای بالا یا پایین بردن چشمگیر قیمت سنگ آهن دیده نمی شود.

 

قراضه

ایفنا: متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و۲ در ترکیه ۲۳۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد در حالی که یک هفته قبل تا ۲۶۰ دلار هم قیمت داده می شد. قراضه اروپا ۲۴۰ تا ۲۴۵ دلار بود و خریدارن ترک در ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر درخواست خرید می دادند. قراضه دریای بالتیک نیز ۲۲۶ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است. در کل بازار در ابهام بود.

متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس یک در بازار داخلی امریکا نسبت به هفته قبل تا ۵ دلار هر تن افت داشته به ۲۲۰ دلار  و ۱۷ سنت هر لانگ تن رسید. قیمت قراضه خرد شده نیز از ۲۹۳ دلار به ۲۷۰ دلار هر لانگ تن کاهش یابد. بازار قراضه جنوب اروپا روندی نزولی دارد و اخیرا قیمت ۳۰ یورو افت داشته به ۲۱۵ یورو هر تن رسیده است.

در خاور دور کره جنوبی برای خرید قراضه از ژاپن به دنبال ۱۸۷ دلار هر تن فوب بود. متوسط قیمت قراضه وارداتی خلوص ۲۰-۸۰ در خاور دور ۲۳۰ تا ۲۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که یک هفته قبل تا ۲۲۰ دلار هم قیمت داده می شد.

 

بیلت

ایفنا: بیلت صادراتی سی آی اس آخرین بار هفته گذشته ۳۱۰ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که یک هفته قبل ۳۱۳ تا ۳۲۰ دلار هر تن فوب بود. ۵ ماه متوالی است که بیلت سی آی اس با افت تقاضا روبروست از این رو فعالان بازار معتقدند روند نزولی تداوم خواهد داشت.

آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۲۸۱٫۴۲ دلار هر تن درب کارخانه بود. قیمت صادراتی بیلت سایز ۱۵۰ میلیمتر با ۸ دلار بهبود به ۲۸۸ تا ۲۹۰ دلار هر تن فوب رسید. در جنوب شرق آسیا بیلت چین ۲۸۸ تا ۲۹۰ دلار هر تن فوب معادل ۳۰۵ تا ۳۱۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که ۳ تا ۸ دلار بهبود داشت.

بیلت در بازار ایران

ایفنا: هفته گذشته قیمت بیلت ثابت ماند. سایز ۱۲۰ میلیمتر طول ۶ متر از ۱۲۷۰ تا ۱۳۱۰ تومان با مالیات ارزش افزوده پیشنهاد میشد و سایز ۱۵۰ میلیمتر از ۱۳۵۰ تا ۱۳۸۰ تومان هر کیلو بود. محصولات ارفع و فولاد خوزستان در بازار عرضه نمیشد ولی محصول خراسان در قیمت ۱۳۵۰ تومان هر کیلو عرضه شد ولی به علت رکود بازار مقاطع خریدار جدی در بازار نبود. زمزمه هایی از کاهش قیمت شمش شنیده میشود. بعضی کارخانه های خصوصی حاضر به تخفیف هستند در حالیکه ماه مبارک رمضان، گرما و فصل تعطیلات، رکود را تشدید کرده است اما از آنجا که قیمت شمش تابع عوامل دیگر است، دولت به عنوان بزرگ ترین عرضه کننده شمش نه به سادگی و نه به سرعت قدرت پائین آوردن قیمت را ندارد، ضمن انکه دلیلی هم برای این کار نیست. به جای پائین آوردن قیمت شمش و تخریب بازار، شمش ها را می توان در قیمت های ارزان صادر کرد هم تشویق دارد هم ارز آوری دارد . مهمترین حسن این کار حفظ بازار داخلی است. بازاری که در آن نقدینگی به شدت محدود است و با توجه به مسایل مالیاتی و پول شوئی انگیزه به فعالیت اقتصادی در آن محدود می باشد.

 

مقاطع

ایفنا: در هفته گذشته تقاضای میلگرد صادراتی سی آی اس در سطوح پایینی باقی ماند. متوسط قیمت میلگرد صادراتی ۳۶۰ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد در حالی که هفته قبل ۴۰۰ دلار بود.

اخیرا بازار میلگرد چین وضعیت روشنی نداشته برخی قیمت را پایین آوردند چون تقاضا پایین بود. برخی دیگر نیز قیمت را بالا بردند یا ثابت نگه داشتند.

اغلب عرضه کننده ها میلگرد صادراتی را ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار هر تن فوب پیشنهاد می دادند.

در بازار داخلی امریکا قیمت میلگرد ۵۶۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود. قیمت وارداتی نیز در حدود ۳۸۲ دلار هر شورت تن سی آی اف در ثبات ماند.

در شمال اروپا نیز میانگین قیمت میلگرد بازار داخلی ۴۶۵ یورو هر تن درب کارخانه بود که ۳ یورو افت داشت.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا: قیمت مقاطع ثابت بود. متوسط قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان اول هفته ۱۵۴۰۰ ریال بود که تا آخر هفته تغییری نکرد. محصول نیشابور ۱۵۲۵۰ ریال عرضه میشد که آنهم تغییر جدی نداشت. تقاضا به حداقل خود رسیده و مصرف واقعی نیست اما از طرف دیگر تولید و عرضه هم به شدت کاهش یافته است. ادامه این وضعیت می تواند برای بانک ها خطرناک باشد چرا که تولیدکنندگان فولاد با این نسبت بازدهی نمی توانند هزینه های خود را پوشش دهند.

قیمت انواع نبشی و ناودانی تقریباً ثابت بود و تغییری نداشت.

عده ای از دست اندرکاران انتظار دارند قیمت ها کاهش یابد ولی واقعیت اینست که قیمت ها با کف خود فاصله جدی ندارد. علیرغم بازارسازیهای بعضی گروه ها، نوسان قیمت در واقع حفظ وضع موجود است و نمی توان با این شرایط تقاضا به هفته های پیش رو امید بست. ظاهراً سناریوی سال گذشته در حال تکرار است. دولت برای کاهش تورم رکود را وسعت می بخشد بنابراین تولیدکنندگان فولاد باید در انتظار تک رقمی شدن نرخ تورم باشند. بعد از آن شاید در نیمه دوم امسال بهبودی در شرایط بازار دیده شود.

 

ورق

ایفنا: اخیرا بازار ورق امریکا در ثبات بوده است و خریداران تنها در صورت نیاز به دنبال معامله هستند. آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۶۳۰ تا ۶۴۰ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. متوسط قیمت ورق گرم وارداتی به امریکا نیز ۵۱۰ دلار هر شورت تن سی آی اف بود و در ثبات ماند.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۳ یورو رشد داشته ۴۱۹ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در جنوب اروپا نیز قیمت ورق گرم ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه بود و تولید کننده ها در ۴۲۰ تا ۴۳۰ یورو پیشنهاد می دادند. قیمت ورق گرم وارداتی در اروپا ۴۴۵ تا ۴۶۰ یورو هر تن سی اف آر است.

متوسط قیمت ورق گرم وارداتی در منطقه آسه آن آخرین بار ۳۸۱ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که ۶ دلار بهبود داشته است. بازار فعالیتی ندارد و همه در انتظار به سر می برند.

ورق گرم صادراتی سی آی اس تقاضای مطلوبی نداشت از این رو هفته گذشته از ۴۲۰ دلار به ۳۸۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب رسید. آخرین قیمت ورق گرم سی آی اس در اروپا نیز بین ۴۱۰ تا ۴۲۵ یورو هر تن سی اف آر ثبت شد.

ورق گرم صادراتی چین نیز هفته گذشته ۳۳۲ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران

ایفنا: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول اول هفته در انزلی ۱۷۶۰ تومان و در بندرامام ۱۷۳۰ تومان بود. در آخر هفته قیمت در انزلی تقریباً تغییری نکرده بود ولی در بندرامام با ۳۰ تومان کاهش روبرو شد. علت این کاهش قیمت تنها عرضه نیست بلکه بیشتر مشکل در بعد تقاضاست که بسیار ضعیف است.

ورق های گرم ضخامت ۲ تا ۱۰ میلیمتر محصول مبارکه تغییر جدی نداشت. در این هفته نشستی بین مبارکه و دیگر کارخانه ها برای عرضه ورق بود توافق هایی هم حاصل شد که اگر اجرائی شود. ولی این نشست ها یک نقطه امیدواری دارد و آن اینست که قدرت انحصاری و بلا منازع فولاد مبارکه زیر سئوال رفته است و همین امر می تواند این کارخانه مادر را به تجدید نظر در سیاست هایش وادار کند.

ورق های ۱۰ میلیمتر به بالا با محدودیت عرضه کاویان و اکسین روبرو بود. عرضه محدود محصولات چینی به داد بازار این کالاها رسیده ولی ضخامت های ۶ تا ۱۲ میلیمتر روسی در بندرانزلی پیشنهاد میشود که نمی تواند روی بازار تاثیر جدی بگذارد چون قیمت آنها نزدیک به مبارکه است.

ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا با ثبات قیمت روبرو بود اما تقاضای آنها بسیار ضعیف است.

اکثر دست اندرکاران امیدوارند بعد از ماه مبارک رمضان گشایش در کارها صورت گیرد در غیر اینصورت شرایط امسال بسیار بدتر از سال قبل خواهد بود.

ورق سرد در هفته گذشته تحرک کمی نشان داد متوسط قیمت از ۱۹۵۰ تومان به ۲۰۵۰ تومان رسید. علت این امر آن بود که قزاق ها قیمت تحویل ماه جولای را در ۴۲۰ دلار تحویل انزلی نگه داشتند با این حال تقاضا محدود است و آنها هم مجبورند قیمت ها را باز هم پائین بیاورند این بار زیر ۳۸۰ دلار . چرا که با این قیمت و نرخ های فعلی بازار، فروشنده ها حاضر به ریسک برای واردات نیستند.

بازار ورق گالوانیزه همچنان با رکود روبرو بود و قیمت ها تا ۲۰ تومان هر کیلو افت کرد.

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن