نگاه اول : قیمت ها نزول می کنند

این نگاه معتقد است قیمت ها روند نزولی خواهد داشت و تجربه سال قبل تکرار خواهد شد . دلایل این نگاه :

۱- ظرفیت انبارها با کالاهای ارزان قیمت پر شده صاحبان این کالاها در رقابت شدید با یکدیگر هستند تا موجودیشان را صفر کنند به همین دلیل روند قیمت ها نزولی است .

۲- تقاضای واقعی پائین است و به همین دلیل تجار تمایلی به خرید ندارند .

۳- در طی ۳ سال گذشته ، سرمایه های بزرگ از بازار فولاد خارج شده و به سمت سپرده گذاری در بانک ، ملک و بورس رفته است .

۴- با توجه به روند نزولی قیمت ها انگیزه ای برای خرید نیست .

۵- روند عمومی قیمت ها در خارج نزولی است به همین دلیل همه خریدارها به انتظار سقوط قیمت ها نشسته اند تا به کف خود برسد .

۶- سیاست دولت کنترل تورم و کاهش آن است  بنابراین اجازه افزایش قیمت را نمی دهد

نگاه دوم : قیمت ها افزایش خواهد یافت

این نگاه معتقد است قیمت ها به کف خود رسیده و افزایش خواهد یافت دلایل آنها

۱- انبارها در یک ماه گذشته تقریباً تخلیه شده و تا اواسط خرداد موجودی ارزان قیمت در انبارها نخواهد ماند آنچه باقی می ماند موجودیهای گران خرید است که صاحبان آنها به سادگی حاضر به فروش آن نیستند.

۲- تقاضا وارد بازار خواهد شد . بودجه را ۲۹ اردیبهشت شورای نگهبان تائید کرد ، بر اساس این بودجه تغییرات اساسی در سرمایه بانک ها و مصرف دولت خواهد بود یکی از موارد ذکر شده در بودجه ، ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستائی است که باید توسط وزارت مسکن با نرخ بهره ۵ درصد ساخته شود ، دولت این طرح را برای بخش مسکن مثل خودرو طراحی کرده تا به مسکن تحرکی داده باشد .

۳- دولت بدهی اش را میدهد پول تزریق خواهد شد در این بودجه مساله تسویه بخشی از بدهی دولت به بانک ها و شرکت های عمرانی آمده بود که حذف شد و احتمالاً مجلس بعدی آنرا اصلاح و تصویب خواهد کرد بر این اساس حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت تسویه میشد .

۴- در بودجه ۹۵ آمده است که از محل ارزیابی دارائی های خارجی بانک مرکزی ، مبلغ پانصد هزار میلیارد ریال از مطالبات بانک های دولتی توسط بانک مرکزی پرداخت شود تا توان وام دهی آنها بالا برود ، بنابراین نرخ بهره هم پائین خواهد آمد که به رونق کار می انجامد .

۵- کل تولید محصولات فولادی در سال ۹۳ برابر ۴/۱۶ میلیون تن بوده .در سال ۹۴ به ۲۸/۱۵ میلیون تن کاهش یافته ، فولاد خام در سال ۹۳ کلاً ۱۶۸۰۵ تن بوده که به ۷/۱۶ هزار تن کاهش یافته ، عرضه کم شده است .

۶- صادرات میله گرد در سال ۹۴ با ۲۲ درصد رشد به ۳۰۲ هزار تن از ۲۴۸ هزار تن رسیده صادرات ورق که ۵/۱ میلیون تن بوده به ۷/۱ میلیون تن با افزایش ۱۱ درصدی روبرو شده اما آنچه مهم است این است که صادرات فولاد خام یعنی اسلب ، بیلت ، آهن اسفنجی از ۹۷۵ هزار تن به ۷۹۰/۱ هزار تن رسیده . یعنی صادرات مواد خام  دو برابر شده ما راه خود را پیدا کرده و بعد از برجام به شدت افزایش یافته است ، این روند را نمی شود متوقف کرد عرضه به بازار داخلی کمتر خواهد شد .

۷-  قیمت هر یک تن بیلت معادل است با قیمت حداقل ۷ بشکه نفت بنابراین صادرات فولاد در سال ۹۴ برابر با صادرات ۱۲۶۰۰۰۰۰ هزار بشکه نفت بوده است در سال ۹۵ این رقم باید افزایش یابد چون سیاست دولت متمرکز به افزایش صادرات و کسب درآمد ارزی بیشتر است .

۸- بیشترین رقم صادرات متمرکز بر فولاد خام است در نتیجه قیمت مواد اولیه برای ساخت فولاد در ایران نمی تواند کاهش یابد به همین دلیل در شرایط فعلی قیمت ها به کف خود رسیده است صادرات فولاد علیرغم شروع تنزل قیمت در بازار جهانی همچنان ادامه خواهد یافت ، به دلیل آنکه ما در صادرات فولاد هم ارزش افزوده زیادی را کسب می کنیم و هم سود به دست می آوریم .

 

نگاه گروه اول کوتاه مدت است یعنی یک ماهه ولی گروه دوم نگاهی بلندتر دارند حداقل سه ماهه ولی حداکثر تا پایان سال ۹۵

آنچه مسلم است اینست که بودجه تازه به دولت ابلاغ شده است و تقاضای واقعی در خلال یک ماه آینده روشن خواهد شد .

 

محمد چیت ساز

پایگاه خبری تحلیلی فولاد(ایفنا)

پرینت متن