واحدهای فولادی کشور در دو ماهه نخست امسال ۱۰۹ هزار و ۱۱ تن تیرآهن و ۲۵۱ هزار و ۶۱۵ تن میلگرد به تولید رسانده‌اند که این میزان نسبت به سال گذشته به ترتیب ۴٫۴ و ۳۰ درصد کاهش یافته است.

بررسی‌های اقتصادنیوز از آمارهای جدید ایمیدرو در خصوص عملکرد ماهانه تولید فولاد خام در دو ماه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد ذوب آهن اصفهان طی فروردین و اردیبهشت ماه ۱۰۷ هزار و ۶۲۱ تن تیرآهن تولید کردند، در حالی که سال گذشته این رقم ۱۰۶ هزار و ۷۴۲ تن بوده است. تولید میلگرد در ذوب آهن اصفهان نیز ۱۱۰ هزار و ۴۴۶ تن بوده، در صورتی که سال ۹۴ تولید دوماهه این محصول در کارخانه ۱۴۸ هزار و ۸۰۷ تن ثبت شده بود.
ذوب آهن اصفهان همچنین تولید شمش کالایی را در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال به ۱۲۶ هزار و ۶۰ تن رسانده در حالی که سال گذشته این رقم ۹۴ هزار و ۹۶۴ تن بوده است. تولید سایر محصولات ذوب آهن اصفهان در دو ماهه ابتدایی سال جاری نیز سه هزار و ۳۹۸ تن شده، در حالی که سال گذشته ۲۲ هزار و ۶۷ تن بوده است.
شرکت ملی فولاد ایران طی این دو ماه هزار و ۳۹۰ تن تیرآهن به تولید رسانده اما این رقم در سال گذشته هفت هزار و ۲۹۹ تن بوده است. همچنین میزان تولید میلگرد در دو ماهه ابتدایی سال ۱۵ هزار و ۱۲۴ تن در این گروه صنعتی ثبت شده، در شرایطی که در مدت مشابه سال گذشته این رقم ۱۵ هزار و ۱۲۴ تن بوده است.
میزان تولید لوله نیز در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه سال جاری در گروه ملی صنعتی فولاد ایران به هزار و ۹۳۳ تن رسیده در صورتی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته سه هزار و ۱۴۱ تن بوده است.
میزان تولید میلگرد در شرکت فولاد آلیاژی ایران در دو ماهه ابتدایی سال جاری ۲۷ هزار و ۷۸۲ تن به ثبت رسیده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۸ هزار و ۳۴۵ تن بوده است. تولید سایر محصولات این شرکت نیز به سه هزار و ۴۰۹ تن رسیده در شرایطی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته سه هزار و ۹۱۶ تن بوده است. میزان تولید میلگرد در کارخانه فولاد آذربایجان در دو ماهه ابتدایی سال جاری به ۳۳ هزار و ۳۳۶ تن رسیده، در صورتی که این رقم در سال ۹۴، صفر بوده است. شرکت فولاد خراسان در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری ۶۴ هزار و ۹۲۷ تن به ثبت رسیده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۹۹ هزار و ۳۷۱ تن ثبت شده است.
تولید ورق در شرکت نورد و لوله اهواز که یکی از زیر مجموعه‌های شرکت ملی فولاد ایران است، طی دو ماه فروردین و اردیبهشت ۹۵ نیز به صفر رسیده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۵۲ هزار و ۱۴۲ تن ثبت شده است.
تولید ورق عریض در شرکت فولاد اکسین نیز به ۱۳۹ هزار و ۵۱۵ تن رسیده در حالی که این رقم در سال گذشته ۱۵۲ هزار و ۲۳۹ تن ثبت شده است.
تولید ورق گرم در شرکت فولادمبارکه در دوماهه ابتدایی امسال نیز به ۸۶۲ هزار و ۳۲۷ تن رسیده در حالی که این رقم در سال گذشته ۹۴۱ هزار و ۹۵ تن بوده است. تولید ورق گرم در مجتمع فولاد سبا نیز به ۱۱۱ هزار و ۳۲۵ تن رسیده در حالی که این رقم در سال گذشته ۱۳۳ هزار و ۲۷۳ تن بوده است.
میزان تولید ورق گالیوانیزه در ورق خودرو چهارمحال و بختیاری نیز طی دو ماهه ابتدایی سال ۹۵ به ۲۱ هزار و ۶۵۸ تن رسیده و این در حالی است که این رقم در سال گذشته ۲۹ هزار و ۴۷۸ تن بود.

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن