سنگ آهن

متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین هفته گذشته را در ۵۴٫۱۵ دلار هر تن خشک سی اف آر به پایان برد در حالی که یک هفته قبل ۵۲٫۵ دلار بود. رشد قیمت بیلت و بهبود حاشیه سود فولادسازان در کنار بهبود جزیی تقاضا بر رشد بازار این ماده اولیه تاثیر گذار گشت.

البته بازار محصولات فولادی وضعیت مطلوبی ندارند از این رو می توان انتظار داشت رشد قیمت سنگ آهن موقتی باشد.

اگر چه قیمت سنگ آهن وارداتی چین نسبت به ۷۰ دلار اواسط آوریل افت زیادی داشته ولی در مجموع نسبت به آغاز سال ۲۰۱۶ حدود ۲۴٫۵ درصد رشد داشته و نسبت به کف قیمت دسامبر گذشته نیز ۴۴ درصد بالا رفته است.

 

قراضه

بازارهای قراضه هفته گذشته در سکوت بودند. آخرین قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ در ترکیه ۲۱۸ تا ۲۲۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبت به هفته قبل نسبتا ثبات داشت. قراضه اروپا نیز در ۲۱۵ تا ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا ۲۱۹ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد و قراضه خرد شده نیز ۲۲۴ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده با ۵ دلار افت به ۲۴۷ دلار و ۵۰ سنت هر لانگ تن رسید. در بازار داخلی جنوب اروپا قراضه خرد شده ۲۰۰ تا ۲۱۰ یورو هر تن ثبت شد که ۵ تا ۱۵ یورو نسبت به ژوئن ارزان تر شده است.

قراضه آ۳ صادراتی سی آی اس در ثبات بود و ۱۹۴ دلار هر تن فوب ثبت شد. در خاور دور قراضه سی آی اس ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به یک هفته قبل ۳ دلار افت داشت. تجار ژاپنی به دنبال فروش قراضه سنگین کلاس ۲ در ۱۹۵ دلار هر تن فوب بودند و در بازار داخلی نیز در ۱۸۰ دلار هر تن تحویل کنار کشتی خرید کردند.

 

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی دریای سیاه ۳ دلار رشد داشته ۳۱۳ دلار هر تن فوب ثبت شد. بیلت سی آی اس در ترکیه ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار هر تن سی اف آر بود. بیلت چین نیز ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در کل خریداران ترک در بازار بیلت فعالیتی نداشتند و تا هفته آینده پس از تعطیلات عید فطر شرایط بهتر نخواهد شد. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

قیمت بیلت در بازار داخلی چین با  ۱۸ دلار رشد نسبت به هفته قبل به ۲۹۵٫۵۲ دلار هر تن درب انبار رسید. بیلت صادراتی چین نیز با ۳۰ دلار رشد روبرو شد که به دلیل شایعات مربوط به کاهش تولید در ایالت تانشان برای ۲۰ روز در جولای بود. در جنوب شرق آسیا بیلت چین ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار هر تن فوب معادل ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود. خریداران خاور میانه نیز به دلیل ماه رمضان و تعطیلات پیش رو در سکوت بودند و فعالیتی نداشتند.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته برای سایز ۱۵۰ میلیمتر ثابت بود ولی سایز ۱۲۵ میلیمتر از متوسط ۱۲۹۰ تومان به ۱۳۳۰ تومان هر کیلو رسید. علت این افزایش قیمت سایز ۱۲۵ میلیمتر این بود که از یک سو تولید این کالا کاهش یافته و از طرف دیگر قیمت ضایعات بالا رفته است و اکثر کارخانه هائی که سایز ۱۲۰ یا ۱۲۵ تولید می کنند از قراضه به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند. با اتمام ماه رمضان عرضه قراضه افزایش می یابد و با این افزایش، قیمت آن و قیمت شمش پائین خواهد آمد. قیمت قراضه وارداتی از روسیه تحویل بندر امیرآباد ۱۸۰ تا ۱۹۰ دلار و خرد شده محصول اروپا تحویل بندرامام در کانتینر ۲۳۰ تا ۲۴۰ دلار پیشنهاد می شود ولی با توجه به هزینه های ترخیص و حمل و رکود حاکم بر بازار مقاطع، واردکننده ها کمتر تمایل به خرید دارند و محصول داخلی را ترجیح می دهند.

شمش وارداتی سایز ۱۵۰ میلیمتر در قیمت ۲۸۰ دلار تحویل انزلی پیشنهاد می شود که با توجه به حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده قیمت آن بیش از ۱۳۶۰ تومان هر کیلو خواهد بود. در حالیکه شمش فولاد خوزستان در هفته قبل ۱۳۲۰ تومان و محصول نیشابور ۱۳۴۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده پیشنهاد میشد. از آنجا که ظرفیت خالی در کارخانه های تولیدکننده شمش زیاد است و بازار مقاطع هم قدرت ندارد احتمال بهبود قیمت شمش نمی رود.

 

مقاطع

هفته گذشته در بازار داخلی امریکا میلگرد ۵۴۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد در حالی که هفته قبل ۵۶۲ دلار بود. قیمت میلگرد وارداتی نیز در ثبات و ۳۸۱٫۵ دلار هر شورت تن سی آی اف بود.

قیمت مقاطع صادراتی سی آی اس ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته و میلگرد اوکراین ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب بود.

میلگرد صادراتی ترکیه در ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار هر تن فوب در ثبات بود.

قیمت میلگرد در بازار داخلی ایتالیا از ۴۱۵ یورو هر تن درب کارخانه دو هفته قبل به ۴۰۵ تا ۴۱۵ یورو هر تن درب کارخانه کاهش یافت. میلگرد صادراتی ایتالیا نیز از ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو به ۳۸۵ تا ۳۹۵ یورو هر تن فوب رسید.

در آلمان نیز میلگرد وارداتی در دو هفته تا ۴۵ یورو ارزان تر شده ۳۸۰ تا ۳۸۵ یورو هر تن سی اف آر بود. قیمت در بازار داخلی نیز از اواسط ژوئن تا ۲۰ یورو افت داشت.

میلگرد صادراتی چین با ۲۰ تا ۲۵ دلار رشد به ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع در بازار ایران تقریباً ثابت بود میانگین قیمت میله گرد سایز ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر در اصفهان اول هفته ۱۵۳۴۲ ریال بود که در آخر هفته ۱۵۳۲۰ ریال اعلام میشد. تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان بطور متوسط روز شنبه ۱۵۰۰۰ ریال قیمت داشت که تا آخر هفته به ۱۵۰۵۰ ریال رسید. عملاً هفته گذشته بازار به علت ایام سوگواری اول مظلوم عالم آقا امیرالمومنین نیمه تعطیل بود. عده ای از دست اندرکاران امید دارند در هفته های آینده پس از عید فطر قیمت ها افزایش یابد چرا که این روند سنتی بازار است. تمایل تولیدکننده ها به بالا رفتن قیمت هم بسیار قوی است. آنها با بازی روی موجودی، عرضه و قیمت سعی در افزایش فروش خود دارند ولی نوسان قیمت بیش از ۳۰ تا ۵۰ تومان هر کیلو نمی تواند باشد.

ظرفیت های خالی در همه کارخانه ها موجود است و این ظرفیت خالی اجازه بالا رفتن و بالا نشینی قیمت را نمی دهد. به محض افزایش قیمت عرضه هم افزایش می یابد بنابراین بهبود قیمت به بیش از سه یا ۴ روز نمی کشد. صنعت فولاد ما بسیار شبیه چین شده است با این تفاوت که کارخانه های ما آب کشاورزیمان را مصرف می کنند و محیط زیست را تخریب، دولت باید با سیاست صحیح صادراتی بخصوص تشویق های ارزی صادرات را وسعت ببخشد تا شاهد ورشکستگی های وسیع نباشیم.

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی چین ۵ تا ۱۰ دلار هر تن بالا رفته ۳۴۰ تا ۳۵۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

قیمت ورق در بازار ایتالیا نزولی بود. ورق گرم ۴۳۰ تا ۴۵۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد البته معامله ها در ۴۳۰ یورو بسته شدند. ورق گرم وارداتی در اروپا ۴۰۰ یورو هر تن سی آی اف و در ثبات بود.

آخرین قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۱٫۵ دلار رشد داشت.

ورق گرم در بازار داخلی امریکا از ۶۲۵ تا ۶۳۵ دلار هر شورت تن به ۶۲۰ تا ۶۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. ورق گرم وارداتی در امریکا نیز در ۵۵۵ دلار هر شورت تن سی آی اف در ثبات ماند.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در هفته گذشته نزولی بود. روز شنبه قیمت این کالا در انزلی هر کیلو ۱۸۴۰۰ ریال و در بندرامام ۱۸۰۰۰ ریال هر کیلو با مالیات ارزش افزوده بود اما آخر هفته قیمت در انزلی به ۱۸۱۰۰ ریال و در بندرامام به ۱۷۸۰۰ ریال برگشت. قیمت وارداتی این کالا ۳۶۰ دلار تحویل انزلی است که با مالیات ارزش افزوده و حقوق گمرکی هر کیلو ۱۶۵۰۰ ریال حداکثر خواهد بود. به همین دلیل شنیده می شود پس از سه ماه افت واردات خریدهای خوبی شده است. این در حالی است که چینی ها این کالا را در ۳۵۰ دلار هر تن پیشنهاد میدهند.

ورق های ۲٫۵ تا ۴ میلیمتر گرم رول به علت محدودیت عرضه از طرف مبارکه تا ۵۰ تومان افزایش قیمت داشت و به ۱۸۳۰ تومان هر کیلو رسید. ولی از روز شنبه بعضی فروشنده ها ۱۸۰۰ تومان هم پیشنهاد دادند. به نظر می رسد از اول تیرماه عرضه مبارکه بهبود یافته البته دو کارخانه دیگر در شمال و جنوب هم مشغول به عرضه این کالاها هستند. ضخامت های ۶ میلیمتر تا ۱۵ میلیمتر با رکود بازار روبرو بود به همین علت قیمت آنها در طول هفته تغییر جدی نداشت. ضخامت های ۱۵ میلیمتر به بالا محصول اکسین روند صعودی داشت سایز ۲۰ میلیمتر اکسین تا ۱۷۵۰ تومان هر کیلو هم پیشنهاد شد ولی عرضه این کالا روز چهارشنبه زیاد شد و قیمت تا ۱۷۰۰ تومان پایین آمد در حالیکه ضخامت ۳۰ میلیمتر ۱۶۳۰ تا ۱۶۵۰ تومان بود و ضخامت ۴۰ تا ۱۵۷۰ تومان. به این ترتیب پیش بینی می شود قیمت ورق اکسین در هفته های پیش رو نزولی باشد مگر آنکه کارخانه در تحویل خود همچنان با تاخیر و کندی عمل کند.

قیمت ورق گرم وارداتی از چین یا روسیه ۳۵۰ تا ۳۶۰ دلار هر تن است. قیمت تمام شده این کالا هر کیلو ۱۶۶۰ تومان خواهد بود در حالیکه قیمت ورق ۸ – ۱۰ – ۱۲ میلیمتر وارداتی در انزلی بطور متوسط ۱۷۶۰ تومان است و در بندرامام ۱۸۰۰ تومان به این ترتیب واردات به زودی خلاء اکسین و کاویان را پر خواهد کرد.

قیمت ورق سرد روز یکشنبه با بهبود روبرو بود و بالا رفت ولی به علت نبود تقاضا قیمت دوباره کاهش یافت. متوسط قیمت در انزلی ۲۰۵۰ تومان برای ضخامت ۷۰/۰ میلیمتر به بالا می باشد. روسها این کالا را در قیمت ۴۲۰ دلار تحویل انزلی پیشنهاد می دهند. قیمت تمام شده این کالا هر کیلو حدوداً ۲۰۰۰ تومان در انزلی است حجم واردات این کالا از اول امسال هر ماه افت داشته است. اردیبهشت ۵۵ هزار تن، خرداد ۱۸ هزار تن و تیرماه تا امروز ۱۲ هزار تن. اکثر واردکننده ها ترجیح می دهند واردات این کالا را رها کنند چون دوره بازگشت سرمایه این کالا طولانی است و از طرف دیگر واردکننده ها با خریدارها در مورد فاکتور قابل قبول دارائی مشکل دارند. به همین علت واردکننده ها ترجیح می دهند کالای دیگری را جانشین این کالا کنند. مبارکه با سیاست انحصاری خودش قیمت فروش در بورس را تغییر نداده است البته معامله های مبارکه ملاک بازار نیست بخصوص آنکه این کارخانه محصولاتش را بیشتر به سرویس سنترهایش میدهد و البته این سرویس سنترها از تخفیف لازم هم به موقع برخوردار می شوند.

ورق گالوانیزه در میانه هفته با افزایش قیمت روبرو شد ولی در آخر هفته با توجه به رکود بازار و ثبات قیمت ورق سرد به حال خود بازگشت.

 

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن