کارخانه پوسکو کره جنوبی نگران کاهش صادرات محصولات خود می باشد چرا که سیاست های حمایتی از بازار داخلی در برخی کشورهای اصلی خریدار محصولات پوسکو افزایش یافته است.

۶ ماه گذشته برخی پرونده های آنتی دامپینگ در امریکا، هند، اروپا و برخی کشورهای آسیایی باز شد و تعرفه هایی نیز بر واردات فولاد اعمال گردید. کره جنوبی نیز ۸۰ درصد معادل ۲۰ میلیون تن از محصولات ورق صادراتی خود را توانست صادر نماید.

سال ۲۰۱۵ هند یکی از بازارهای اصلی خریدار ورق کره جنوبی بوده  و ۲٫۸ میلیون تن ورق از کره خریداری کرد. واردات ورق گرم در هند ۲۰ درصد تعرفه دارد و آوریل امسال نیز هند بر ورق سرد وارداتی نیز تعرفه اعمال کرد. اخیرا مقامات کره ای با هند در حال مذاکره اند تا توافق نامه تجارت آزاد را تمدید کنند تا بدین ترتیب از صادرکننده های کره ای حمایت نمایند.

در امریکا نیز کره پس از کانادا دومین صادرکننده ورق گرم است که معادل ۸۰۰ هزار تن در سال می باشد و در بازار واردات ورق گالوانیزه امریکا نیز مقام سوم را دارد. ولی انتظار می رود با توجه به پرونده های آنتی دامپینگ صادرات ورق کره به امریکا نیز افت چشمگیر داشته باشد.

قابل ذکر است کره سال گذشته ۵ میلیون تن ورق به جنوب شرق آسیا صادر کرد و تعرفه های مقابله با واردات در بازار این کشور ها کمتر است ولی اگر افزایش یابد تاثیر شدیدی بر بازار صادرات کره می گذارد.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن