روزهای اخیر قیمت فولاد و سنگ آهن در چین نزولی بوده است.  نگرانی ها در مورد مازاد عرضه در بازار فولاد و سنگ آهن این کشور ادامه یافت و بر قیمت ها فشار آورد. در بازار فیوچرز شانگهای آخرین قیمت قرارداد میلگرد پس از رشد ۳٫۶ درصدی اخیر تنها ۰٫۷ درصد بهبود داشته ۳۵۷ دلار هر تن ثبت شد.

در بورس دالیان نیز قیمت سنگ آهن ۰٫۶ درصد افت داشته ۶۳٫۷ دلار هر تن ثبت شد در حالی که پیش از آن به ۶۶ دلار هم رسیده بود.

فعلا عرضه و تقاضا تغییر خاصی نکرده است و تنها تغییر جو بازار قیمت ها را تغییر می دهد. در درازمدت روند نزولی جدی تر خواهد شد.

سایر کشورها از جملعه امریکا بر بازار چین فشار می آورند تا مازاد ظرفیت تولید را کاهش دهد. این مازاد عرضه فولاد ۳۰۰ میلیون تن و به عبارتی ۳ برابر تولید سالانه ژاپن است.

از طرفی سیلاب های شدید نقاط مرکزی و جنوبی چین موجب کاهش تولید فولادسازان این مناطق می شود ولی از طرفی تقاضای این مناطق نیز افت زیادی خواهد داشت.

موجودی بالای سنگ آهن در بنادر چین باعث شده فعالیت بازار واردات سنگ آهن در این کشور محدود شود. آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی در چین ۵۵٫۸ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بوده است. آخرین موجودی سنگ آهن بنادر چین نیز ۱۰۲ میلیون و ۵۵ هزار تن ثبت شد که از دسامبر ۲۰۱۴ تاکنون بالاترین رقم ثبت شده بوده است.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن