سنگ آهن

ایفنا: هفته گذشته سه روز متوالی قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین بهبودهایی را تجربه نمود و از حدود ۵۶ دلار به ۵۹ دلار و ۳۸ سنت هم رسید. البته تا پایان هفته چون تولیدکننده های بیلت قیمت را کمی پایین آوردند تا فروش بالا برود قیمت سنگ آهن نیز کمی پایین آمد و ۵۸٫۷۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

برآورد شده شاید تا پایان جولای به دلیل پایین آمدن موقت تولید فولاد چین در ایالت تانگشان، قیمت سنگ آهن به ۶۰ دلار هم برسد.

 

قراضه

ایفنا: هفته گذشته بازار واردات قراضه در ترکیه طبق انتظارات قبلی جو بهتری داشت و  میانگین قیمت از ۲۱۱ دلار به ۲۲۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. برخی قراضه اروپا را تا ۲۲۲ دلار هر تن سی اف آر نیز قیمت دادند. قراضه آ۳ سی آی اس نیز یک دلار افت داشته ۲۰۶ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده با ۳ دلار افت  ۲۳۸ دلار هر لانگ تن بود.

در جنوب شرق آسیا قراضه وارداتی سنگین کانتینری یک دلار بهبود داشته ۱۹۹ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار داخلی ژاپن قیمت قراضه تا ۱۴ دلار افت داشته ۱۷۳ تا ۱۸۲ دلار هر تن ثبت شد. قیمت پیشنهادی قراضه صادراتی ژاپن به جنوب شرق آسیا ۱۰ تا ۲۰ دلار پایین آمده به ۲۰۰ تا ۲۱۰ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ امریکا در تایوان به کمتر از ۲۰۰ دلار رسید و آخرین بار ۱۹۸ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

 

بیلت

ایفنا: بیلت صادراتی سی آی اس نسبت به اوایل ماه جاری میلادی ۵ تا ۱۰ دلار بهبود داشته به ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن فوب رسید. بیلت روسیه در جنوب شرق آسیا بهبودهایی داشته از ۳۱۵ دلار به ۳۲۰ دلار هر تن فوب رسید.

در ترکیه بیلت سی آی اس ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به دو هفته قبل ۱۰ دلار رشد داشته است. در بازار داخلی ترکیه بیلت ۳۴۵ تا ۳۵۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون مالیات بر ارزش افزوده بود که به دلیل رکود بازار میلگرد تقاضای کمی داشت.

انتظار می رود تمایل به خرید بیلت در منطقه منا رو به بالا باشد چرا که قیمت عرضه کننده های اصلی به این منطقه یعنی ایران و چین بالا رفته ۳۲۰ دلار هر تن فوب یا بالاتر است.

آخرین قیمت بیلت صادراتی چین ۵ دلار دیگر رشد داشته به ۳۱۰ تا ۳۳۰ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت بین ۴ تا ۸ دلار بالا رفت ولی تا پایان هفته برخی به دنبال افزایش فروش قیمت تا ۱۰ دلار نیز پایین آوردند.

بیلت در بازار ایران

هفته گذشته قیمت بیلت رو به کاهش گذاشت. شمش ۱۵۰ میلیمتر بطور متوسط سه روز اول هفته در قیمت ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۰ تومان معامله میشد ولی روزهای پایانی هفته به ۱۳۳۰ تومان هر کیلو با مالیات ارزش افزوده رسید. با افت قیمت قراضه شمش های سایز ۱۲۰ میلیمتر هم با ۲۰ تومان کاهش قیمت به ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ تومان هر کیلو رسید. با توجه به رکود بازار مقاطع و پائین بودن شدید تقاضا، احتمال افزایش قیمت نمی رود ولی میزان کاهش هم در حد ۱۰ تا ۲۰ تومان می تواند باشد چرا که قیمت مواد اولیه ثابت است و امکان کاهش آنها نیست. محدود شدن تولید فولاد در تانگ شان چین فرصت صادرات را هر چند برای مدت کوتاه در اختیار کارخانه های ایران گذاشته است با توجه به این امکان، اگر صادرات افزایش یابد بازار شمش همچنان تا پایان شهریور ماه محکم خواهد ایستاد.

 

مقاطع

ایفنا: در بازار داخلی امریکا هفته گذشته میلگرد ۵۳۵ تا ۵۵۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.  در بازار شمال اروپا فشار میلگرد وارداتی از سایر کشورهای اروپایی شدت گرفته و قیمت وارداتی از ایتالیا، اتریش و لهستان در آلمان نسبت به دو هفته قبل ۴۰ تا ۵۰ یورو افت داشته ۴۳۰ تا ۴۴۰ یورو هر تن با کرایه حمل ثبت شد.

قیمت مقاطع صادراتی سی آی اس از اوایل ماه جاری نسبتا در ثبات بوده میلگرد اوکراین آخرین بار ۳۶۵ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد که نسبتا مشابه یک هفته قبل است.

قیمت میلگرد در بورس شانگهای چین بالا رفته ۳۶۴ دلار هر تن ثبت شد که نسبت به یک ماه قبل تا ۶۷ دلار رشد داشته است.  میلگرد صادراتی چین ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن فوب بود.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع در سه روز اول هفته ثابت ایستاده بود ولی از روز سه شنبه یخ قیمت ها شروع به آب شدن کرد تا روز پنجشنبه که در مجموع در حد ۲۰ تا ۴۰ تومان قیمت ها افت کرد. همه انتظار داشتند بعد از تعطیلات عید فطر مثل روال همه ساله قیمت ها رو به بالا باشد ولی این تنها یک انتظار بود که تب آن بعد از سه روز فروکش کرد. بازار بسته تقاضا، به تولیدکننده ها فشار آورد تا برای فرار از کمبود نقدینگی این واقعیت را بپذیرند که باید قیمت ها را کاهش دهند. یک کارخانه کوچک قیمت را ۲۰ تومان پائین آورد و موفق شد در یک روز تا هزار تن میله گرد را بصورت نقدی بفروشد از طرف دیگر سرازیر شدن سبد میله گردهای ذوب آهن مقاومت قیمت را شکست، روند کاهشی قیمت از چهارشنبه شروع شد و این روند در هفته آینده ادامه خواهد داشت هر چند محدود ولی ناگزیر. حواله های ذوب آهن از فروش ۷۰ هزار تنی در قیمت پایه ۱۳۷۰۰ ریال در حال پیشنهاد شدن به بازار است. قیمت تمام شده این کالا حدود ۱۴۹۵ تومان هر کیلوست . نباید فراموش کرد که کارخانه های دیگر محصول خود را تا ۱۰ تا ۳۰ تومان ارزانتر از ذوب آهن عرضه می کنند بنابراین ادامه روند کاهشی در هفته آینده منطقی است . کاهش قیمت تیراهن در دو روز آخر هفته محسوس تر بود و احتمالا این روند هم ادامه خواهد یافت ولی دامنه آن محدود است. اکثر دست اندرکاران با توجه به محدودیت تقاضا و کاهش تولید پیش بینی می کنند که وضع فعلی ادامه خواهد داشت و تا زمانی که شرایط تقاضا تغییر نکند نوسان قیمت ها در حد بعلاوه یا منهای ۵۰ تومان هر کیلو ادامه خواهد داشت.

 

ورق

ایفنا: قیمت ورق گرم در بازار داخلی جنوب اروپا ۴۱۰ تا ۴۲۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که نسبت به هفته قبل ۲٫۵ یورو هر تن افت داشته است. در بازار واردات ورق اروپا نیز ورق گرم ۳۹۵ تا ۴۰۰ یورو هر تن سی آی اف و در ثبات بود.

قیمت ورق گرم صادراتی چین با ۱۵ تا ۲۰ دلار رشد به ۳۷۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب حمل سپتامبر رسید. در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر  شنیده شد.  در بازار داخلی چین نیز ورق گرم تا ۱۲ دلار رشد داشت.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم ۶۲۰ تا ۶۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق گرم صادراتی سی آی اس ۳۵۰ تا ۳۵۵ دلار هر تن فوب بود که ۵ دلار افت داشت.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی اول هفته هر کیلو ۱۸۴۰۰ ریال و در بندر امام ۱۵۷۰۰ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۱۸۲۰۰ ریال در انزلی رسید اما در بندرامام خمینی قیمت تا ۱۰ تومان پائین آمد. علت کاهش قیمت محدود بودن تقاضا از یک طرف و عرضه محصولات مبارکه در قیمت ۱۸۰۰ تا ۱۸۱۰ تومان در اصفهان است. شایعه سیل عرضه محصول مبارکه بازار بیمار این کالا را تحت تاثیر قرار داده است از طرف دیگر خریدهای ارزان قیمت از سی آی اس به زودی به بازار خواهد آمد بنابراین چشم انداز قیمت این کالا همچنان نزولی است.

ورق های ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر با عرضه مبارکه و محدودیت تقاضا روبرو بود. قیمت این کالاها تا ۳۰ تومان هر کیلو کاهش یافت در حالیکه امید به بهبود تقاضای آنها نیست. ورق های ۸ تا ۱۵ میلیمتر با پیشنهاد از طرف مبارکه و اکسین و واردات روبرو شد. در دو هفته گذشته حجم عرضه این کالاها افزایش یافته و باعث کاهش قیمت آنها شده است. ورق های ضخیم از ۱۵ میلیمتر به بالا با محدودیت عرضه روبرو بود. ضخامت ۳۵ میلیمتر علیرغم آنکه تقاضای کمی دارد در بازار نبود ولی احتمالاً این محدودیت عرضه ادامه داشته باشد چون پیشنهادهای امیدوارکننده ای از طرف اکسین دیده نمی شود. ضمن آنکه قیمت این کالاها در چین تا سقف ۳۹۰ دلار سی اف آر بندرامام خمینی شنیده شده با این قیمت هنوز محصول ایرانی به صرفه تر است.

ورق سرد با بازار نسبتا با ثباتی روبرو بود علیرغم کسادی به علت محدودیت عرضه، فروشنده ها حاضر به تخفیف نیستند. حجم واردات این کالا همچنان محدود است در خرداد ماه کل واردات این کالا ۱۸ هزار تن بوده اما در ۲۰ روز اول تیرماه ۱۷۷۰۰ تن ورق سرد در بنادر تخلیه شده است. احتمالا واردات این کالا برای تیرماه به حدود ۲۳ تا ۲۵ هزار تن برسد. عرضه های مبارکه هم همچنان در بازار دیده می شود هر چند بعضی ضخامت ها با مشکل جدی عرضه روبروست همه دست اندرکاران امیدوارند قیمت ها در سطح فعلی باقی بماند . نباید فراموش کرد که تابستان فصل رکود این کالاست و عملا فروشنده ها باید در انتظار شهریور باشند.

ورق گالوانیزه تقریبا باثبات قیمت روبرو بود علت این ثبات قیمت محدودیت جدی موجودی این کالا است حجم عرضه واقعا پائین آمده است واردات آن در تیرماه صفر شده ولی تولید داخلی آنهم به صرفه نیست با این حال مشکل تقاضا همچنان باقیست.

 

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن