هفته گذشته دولت چین رسما اعلام کرد کارخانه های فولادسازی بزرگترین استان تولید کننده فولاد این کشور باید تولید را کاهش دهند تا در زمان برگزاری مراسم یابود زلزله سال ۱۹۷۶ در ایالت تانگشان آلودگی هوای این استان کم شده باشد. آن هم زمانی که موجودی بازار به حداقل سطح ۶ سال گذشته رسیده است.

در این راستا قیمت میلگرد در بورس شانگهای ۵٫۵ درصد بالا رفته به ۳۸۳ دلار هر تن رسید که از ۲۹ آوریل بی سابقه بوده است. این رشد قیمت به بهبود بازار سنگ آهن کمک کرد و در بورس دالیان قرارداد سنگ آهن ۵٫۶ درصد بالا رفت و قیمت به اوج خود از ماه می تاکنون رسید.

قیمت آهن و فولاد در سال ۲۰۱۶ در چین بالا رفته چون سیاست گذاران چینی به این رشد کمک کردند و بازار مسکن رشد داشت و تقاضا را بهتر نمود. این رشد قیمت موجب شد کارخانه ها تولید را بالا ببرند و موجودی میلگرد در بازار به شدت بالا رفت.

اگر کاهش تولید استان تانگشان به رشد قیمت ها کمک می کند ولی تاثیری شدید نخواهد داشت چون در زمان رکود فصلی تقاضا این چنین شده است. البته موجودی پایین بازار فولاد هم کمک کننده خواهد بود.

موجودی میلگرد بازار چین به پایین ترین سطح خود از مارس ۲۰۱۰ تاکنون رسیده است. رشد قیمت فولاد حاشیه سود کارخانه ها را بالا برده و خرید سنگ آهن بیشتر کمک کرد. در عین حال پیش بینی افزایش عرضه سنگ آهن در ماه های آتی می تواند موجب فشار منفی بر قیمت سنگ آهن گردد. در هر حال برآورد شده تا پایان سال جاری قیمت سنگ آهن نسبتا در ثبات بماند. هفته گذشته قیمت سنگ آهن به ۵۹٫۳۸ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید که از ۵ می سال جاری بی سابقه بوده البته در آوریل سال جاری ۷۰٫۴۶ دلار هر تن سی اف آر بود که از ژانویه ۲۰۱۵ بی سابقه بوده است. دسامبر سال گذشته نیز به کف ۳۸٫۳۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده بود.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن