کودتای نافرجام ترکیه هنوز تاثیری منفی بر بازار فولاد آن نداشته و اختلال چندانی در فعالیت های تجاری گزارش نشده است. به گزارش ایفنا،  ولی با این حال فعالان بازار نسبت به آینده نزدیک نگرانند و محتاط تر شده اند  چرا که این کودتا و وضعیت سیاسی آن می تواند بر وضعیت اقتصادی و محیط سرمایه گذاری ترکیه اثر منفی بگذارد.

تجار و فولادسازان ترک نیز اظهار داشته اند که همچون قبل از کودتا به فعالیت خود ادامه داده اند و مشکلی برایشان پیش نیامده است.

در این بین عرضه کننده های خارجی فولاد به ترکیه نیز سعی می کنند در پیش بینی اوضاع و تاثیر کودتا بر بازارشان عجله نکنند. به نظر آن ها هنوز نظر دهی زود است ولی باید به وضعیت نرخ لیر و آینده آن توجه کرد.

افت ارزش لیر اولین نتیجه بحران سیاسی ترکیه بوده است. نرخ آن از هر دلار ۲٫۸۹ لیر به ۳٫۰۱ لیر رسید و کمی بعد جان گرفت و ۲٫۹۶ تا ۲٫۹۸ لیر هر دلار ثبت شد ولی روند بازار ارز هنوز ثباتی ندارد.

چند هفته آینده نرخ ارز در ترکیه در نوسان باقی خواهد ماند  که می تواند بر فعالیت تجاری کشور اثر منفی بگذارد. به طور ویژه بازار داخلی میلگرد به احتمال زیاد راکد می شود در حالی که اغلب تجار فعالیت خود را به حداقل رسانده اند چون وضعیت کشور نامساعد است. شاید ترکیه با افت ارزش لیر صادرات را بالا ببرد ولی کار راحتی نخواهد بود و از طرف دیگر شاید بازار بیلت و قراضه وارداتی به همین دلیل دچار رکود بیشتر شود.

همچنین قابل ذکر است فعالان بازار نسبت به آینده دراز مدت چندان امیدی ندارند و معتقدند بحران سیاسی فعلی بر اقتصاد ترکیه و فضای موجود برای سرمایه گذاری تاثیر منفی می گذارد. در حالی که نقش اصلی را در توسعه ساخت و ساز در کشور داشته است. سرمایه گذاری به ویژه در بخش خصوصی و برای خارجی ها کمرنگ تر خواهد شد. وضعیت سیاسی  اقتصادی ترکیه موجب می شود فعلا سرمایه گذاران خارجی تمایلی به فعالیت در این کشور نداشته باشند. قابل ذکر است بین ژانویه تا می سال جاری ترکیه ۲٫۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی را جذب نمود که ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)-

پرینت متن