سنگ آهن

در هفته ای که گذشت متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین نزولی بود و از حدود ۵۹ دلار به ۵۶ دلار و ۶۵ سنت هر تن خشک سی اف آر رسید. افت قیمت در بازارهای بورس و همچنین بدی شرایط آب و هوایی تقاضای سنگ آهن را پایین آورد.

با این که بازار نزولی بود تقاضای سنگ آهن بهتر نشد چون خریدارها به دنبال روشن تر شدن وضعیت بازار بودند. برخی معتقدند قبل از بهتر شدن خرید ها لازم است قیمت سنگ آهن به ۵۲ تا ۵۳ دلار برسد.

 

قراضه

ایفنا: قیمت قراضه صادراتی کانتینری امریکا در تایوان ۵ دلار هر تن بالا رفته به ۲۰۳ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا با ۳ دلار افت به ۲۳۸ دلار هر لانگ تن رسید.

در بازار قراضه شمال اروپا رکود تابستانی حاکم بود و قیمت ۱۰ تا ۲۰ یورو نسبت به ماه قبل پایین آمده است. آخرین قیمت قراضه در بازار واردات جنوب اروپا ۱۰ تا ۲۰ یورو نسبت به ژوئن  افت داشته و قراضه خرد شده ۱۹۵ تا ۲۱۰ یورو هر تن با کرایه حمل ثبت شده است. در بازار داخلی ایتالیا نیز دو هفته اخیر تغییر چندانی در قیمت قراضه مشاهده نشده است.

در ترکیه بازار واردات قراضه در شوک پس از کودتا بود و منتظر تاثیرات احتمالی آن ماند. با این که سکوت حاکم بود تا پایان هفته قیمت ۵۰ سنت در یک روز بالا رفت و قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ حدود ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. خریدی صورت نگرفت. فروشنده ها به دنبال ۲۳۰ دلار بودند و خریداران ترک در ۲۲۰ تا ۲۲۵ دلار هر تن سی اف آر درخواست می دادند. آخرین قراردادها در بازار واردات قراضه ترکیه برای قراضه سنگین خلوص ۲۰-۸۰ روسیه در ۲۱۸٫۵ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد و قراضه مخلوط اروپا نیز ۲۱۸ دلار هر تن سی اف آر بود.

 

بیلت

ایفنا: هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس  ۳۲۰ دلار هر تن فوب ثبت شد و تغییر چندانی نداشت. تقاضای خرید از جانب مصر و خاورمیانه بهتر شده بود و بازار منتظر بهبودهایی در معاملات هفته جاری است. در کل پس از ماه مبارک رمضان نیز روندی رو به بهبود داشته است.

انتظار می رود فعالیت بازار فولاد مصر و سایر کشورهای منطقه منا  در آینده نزدیک نسبتا ثابت باشد. از طرفی در بازار چین به ویژه بازار مقاطع آن تا پایان ماه جو خوبی حاکم خواهد بود از این رو بازار بیلت سی آی اس نیز از بهبود قیمت ها در چین بهره خواهد برد.

آخرین قیمت صادراتی بیلت چین ۳۲۰ تا ۳۲۵ دلار هر تن فوب بوده که ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به هفته قبل بالاتر است. در جنوب شرق آسیا معاملاتی شنیده شد  که بین ۳۳۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

بیلت در بازار ایران

ایفنا: قیمت بیلت هفته گذشته روند نزولی آرامی را داشت. قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر که اول هفته ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ تومان هر کیلو درب کارخانه بوده به ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ تومان رسید فولاد خوزستان اول هفته موفق شد ۷۶۰۰ تن شمش را در قیمت پایه ۱۲۵۰۰ ریال به فروش برساند ، قیمت تمام شده با مالیات ارزش افزوده هر کیلو ۱۳۶۳۰ ریال میگردد در حالیکه همین کالا در قیمت ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ تومان توسط بعضی واسطه ها در بازار پیشنهاد میشد. مدتهاست که بازار واقعی با بازار بورس در مورد این کالا فاصله دارد این امر ناشی از مشکل نقدینگی است. بعضی از این شمش ها بابت مطالبات از کارخانه ها در یافت میشود و بعضی از آنها خرید مستقیم است که به جای تبدیل به محصول روانه بازار میشود تا مشکل نقدینگی را حل کند.  آنچه مسلم است کارخانه فولاد خوزستان نمی تواند قیمت را به سادگی تغییر دهد نه کاهش نه افزایش، چون قیمت آهن اسفنجی ، گندله و کنسانتره بر مبنای قیمت فروش این کارخانه در بورس بسته می شود ولی آنچه در بازار می گذرد تابعی است از عرضه و تقاضا، گذشته از آن کارخانه های خصوصی تولید شمش هیچ وابستگی به فولاد خوزستان و معادلات آن ندارند اما قیمت آنها در سایه قیمت فولاد خوزستان است چرا که آنها یا آهن اسفنجی می خرند یا قراضه که آنهم در ارتباط غیر مستقیم با قیمت بورس است و اگر قیمت بازار بیش از پنج درصد از بورس پائین تر بیاید به علت ثبات قیمت آهن اسفنجی تولید کاهش خواهد یافت. در ۴ ماهه اول امسال بنا به آمار گمرک ۱۴۸۴۹۵ تن شمش صادر شده است این روند می تواند افزایش یابد چون قیمت سنگ آهن در بورس آتی چین با نوسان محدودی روند نسبتاً ثابتی داشت، دولت هم در صدد افزایش صادرات است. بزرگ ترین صادرات در ۴ ماهه اول امسال سنگ آهن با حجم ۵۱۶۴۴۶۵ تن بوده و ۳۹۴۳۰۴ هزار تن آهن اسفنجی. به هر حال با توجه به افزایش صادرات حداقل فضا برای تولیدکنندگان غیردولتی باز میشود تا تولید خود را با بهره وری بیشتر به انجام برسانند.

 

مقاطع

ایفنا: در بازار فیوچرز شانگهای چین قیمت قرارداد میلگرد از ۳۶۴ دلار یک هفته قبل به حدود ۳۵۲ دلار هر تن کاهش یافت. میلگرد صادراتی چین نیز از ۳۳۵ تا ۳۵۵ دلار دو هفته قبل به ۳۴۰ تا ۳۵۵ دلار هر تن فوب رسید.

قیمت میلگرد در بازار داخلی جنوب اروپا در ۳۸۵ تا ۳۹۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شده که ۱۰ یورو نسبت به هفته قبل بهبود داشت. در شمال اروپا نیز میلگرد در بازار داخلی در ۴۵۰ تا ۴۶۵ یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود.

در بازار داخلی امریکا میلگرد ۵۲۰ تا ۵۵۰ دلار هر شورت تن ثبت شد که نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نداشت. در بازار واردات نیز میلگرد ۶۰۰ دلار هر شورت تن سی آی اف بود.

میلگرد صادراتی ترکیه نیز در ۳۷۵ دلار هر تن فوب بی حرکت بود. هنوز بازار منتظر تاثیرات کودتای نافرجام اخیر بر بازار فولاد این کشور است.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا: روند آرام نزولی قیمت مقاطع در هفته گذشته دنبال شد تقاضای نزولی و بازار بسیار راکد این کالا باعث روند نزولی قیمت شد همین امر دلیل کاهش قیمت شمش هم شد. در حال حاضر بر خلاف یکماه قبل که بعضی از اقلام میله گرد با محدودیت عرضه روبرو بود همه سایزها توسط کارخانجات مختلف پیشنهاد میشد. فولاد خراسان تنها کارخانه ای بود که سیاست ثبات قیمت را دنبال کرد ولی ادامه روند فعلی در هفته آینده می تواند روی قیمت این کارخانه هم تاثیر بگذارد. میانگین قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان روز شنبه ۱۵۴۰۰ ریال بود که در پایان هفته به ۱۵۱۳۸ ریال رسید متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ – ۱۶ – ۱۸ روز شنبه ۱۵۱۵۰ ریال بود آخر هفته به ۱۵۰۰۰ ریال رسید. نبشی و ناودانی در طول هفته تا ۲۰۰ ریال هر کیلو افت قیمت را تجربه کرد. در سال جاری بیش از ۲۱ هزار تن مقاطع صادر شده است ولی با اعلام برنامه دریافتی جدید در عراق، صادرات این کالا کاهش خواهد یافت. دولت باید صادرات فولاد را با نگاهی دیگر دنبال کند چرا که در ۴ ماهه اول امسال ۱٫۸۴۲٫۹۵۷ تن انواع محصولات نیمه ساخته و ساخته فولادی صادر شده است در حالیکه مجموع واردات ۶۷۵۰۸۱ تن بوده یعنی واردات ۳۷ درصد از صادرات را تشکیل داده ضرورت های مالی تولیدی باعث میشود صادرات افزایش یابد در حالیکه با توجه به رکود فعلی واردات باز هم کاهش خواهد یافت، اگر دولت برای صادرات جایزه صادراتی نقدی قرار دهد با توجه به خودکفائی در مواد اولیه این بخش می تواند تبدیل به یک عنصر درآمدزا با قدرت بالا در تجارت خارجی ایران باشد.

 

ورق

ایفنا: قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا به دلیل رکود فصلی از ۶۲۰ تا ۶۴۰ دلار به ۶۱۰ تا ۶۳۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

ورق گرم صادراتی چین از۳۷۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب به ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار رسید. ورق گرم چین اخیرا در امارات  ۱۰ دلار بالا رفته ۳۷۰ دلار هر تن سی اف آر شده است.

ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا در ۴۱۷ یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود.

ورق گرم صادراتی دریای سیاه نیز از ۳۶۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب  به ۳۷۰ تا ۳۷۵ دلار هر تن فوب رسید و نسبت به دو هفته قبل تا ۲۰ دلار رشد داشته است.

ورق در بازار ایران

ایفنا: قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی ۱۸۲۰ تومان محصول چین در بندرامام۱۷۷۰ تومان اعلام میشد در اخر هفته قیمت در انزلی ۱۸۰۰ تومان بود اما محصول چین در بندرامام پیشنهاد نمیشد و به جای آن محصول کره در ۱۸۰۰ تومان عرضه شد. در ۲۰ روز اول تیرماه ۳۴۶۰۰ تن ورق گرم وارد شده در حالیکه در خردادماه ۴۷۲۰۰ تن و اردیبهشت ماه ۷۱۲۰۰ تن بوده از روز دوشنبه قزاق ها قیمت را ۱۰ دلار هر تن بالا بردند و به ۳۸۰ دلار رساندند. محصول مبارکه این کالا که بسیار با حساسیت عرضه آن تعقیب میشود در اصفهان ۱۸۰۰ تومان عرضه میشد ولی حجم دادوستدها بسیار پائین بود.

قیمت ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ میلیمتر ثابت ماند چون عرضه آن محدود بود ولی ضخامت های ۳ میلیمتر تا ۶ میلیمتر با کاهشی در حد ۲۰ تومان روبرو شد ورق های ۸ تا ۱۵ میلیمتر با توجه به رکود وحشتناک بازار با ۳۰ تومان افت قیمت روبرو شد، ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا به علت کاهش شدید عرضه از طرف اکسین و کارخانه تقریباً با ثبات قیمت روبرو بود رفتار این کارخانه ها روند سرمایه ها برای پیش خرید را با سئوال مطرح کرده است و باعث میشود در شرایط فعلی تنگنای مالی این کارخانه ها تشدید شود.

ورق سرد با بازار آرام روبرو بود تقاضا در بازار بسیار ضعیف است علیرغم آنکه عرضه این کالا با محدودیت روبروست ولی قیمت تغییری نداشته در حالیکه قزاق ها هم برای فروش بازی درآورده اند. آنها به دنبال افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۰ دلاری در هر تن هستند ولی بازار با عرضه فولاد مبارکه و کاهش تقاضا روبروست ضمن اینکه بخش میانی تجار این کالا با توجه به مقررات جدید مالیاتی به شدت کوچک شده است و بنکدارهای زیادی از بازار خارج شده اند همه اینها چشم انداز بازار این کالا را خاکستری کرده است . ورق سرد ماده اولیه برای کالاهای مصرفی با دوام است و با توجه به رکود بازار این کالاها چشم انداز روشنی برای این  کالا نیست.

ورق گالوانیزه همچنان با محدودیت عرضه روبروس ولی به علت ضعف تقاضا قیمت آن نزولی بود ضمن آنکه با کاهش قیمت ورق سرد، قیمت این کالا هم رو به کاهش است.

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن